Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Praca za pośrednictwem agencji zatrudnienia – zalety i wady

Na polskim rynku funkcjonuje bardzo dużo agencji pracy tymczasowej. Korzystanie ze wsparcia takich podmiotów niesie szereg korzyści dla pracodawców. Również dla pracowników podjęcie zatrudnienia za pośrednictwem agencji ma wiele plusów, jednak ma też pewne wady. Kiedy warto zdecydować się na zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, agencje pracy nie pobierają od kandydatów opłat za pośrednictwo. Jeżeli na rozmowie o pracę usłyszysz, że musisz uiścić z tego tytułu jakąś zapłatę, zrezygnuj ze współpracy z firmą. Po drugie, każda legalnie działająca agencja pracy tymczasowej musi być wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. W ogłoszeniu o pracę albo na stronie internetowej powinieneś znaleźć numer KRAZ agencji.

Co jeszcze warto wiedzieć? Otóż w modelu pracy tymczasowej udział biorą trzy strony: agencja zatrudnienia, pracodawca użytkownik (firma, w której docelowo wykonywana jest praca) oraz pracownik tymczasowy. Twoim formalną pracodawcą jest agencja, a nie firma, w której wykonujesz pracę. Praca tymczasowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami czasowymi – możesz pracować dla jednego pracodawcy użytkownika maksymalnie 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.

Praca przez agencję – możliwości i zalety

Jako pracownik tymczasowy masz prawo do równego traktowania względem pracowników zatrudnionych bezpośrednio w tej firmie! Oznacza to, że jako pracownik agencji nie możesz zarabiać mniej, niż inna osoba zatrudniona na tym samym stanowisku bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika. Zatem o tym, ile będziesz zarabiał, nie decyduje agencja, ale firma, w której wykonujesz pracę.

Należy także wspomnieć, że pracownikowi tymczasowemu (zatrudnionemu w oparciu o umowę o prace tymczasową) przysługuje urlop wypoczynkowy – 2 dni za każdy przepracowany miesiąc.

Praca w agencji może być przepustką do zatrudnienia u dużego, renomowanego pracodawcy. Wiele firm nie chce od razu zatrudniać pracowników bezpośrednio w swoich strukturach. Dlatego też decydują się na współpracę z agencjami, aby to za ich pośrednictwem zatrudniać pracowników, a następnie przejąć w swoje struktury tych najlepszych i najbardziej zmotywowanych. Takie przejęcia odbywają się po różnym czasie – może to być po 3, 6, 12 czy 18 miesiącach. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.

Pracę za pośrednictwem agencji można znaleźć łatwo i szybko. Takie podmioty oferują pracę dla osób z różnymi kwalifikacjami czy doświadczeniem, w firmach z różnych branż, na różnych stanowiskach – każdy może znaleźć coś dla siebie. Sam proces rekrutacyjny również jest skrócony – gotowość i chęć do pracy często są najważniejszymi czynnikami decydującymi o zatrudnieniu.

Praca za granicą za pośrednictwem agencji

Wiele agencji zatrudnienia oferuje także możliwość za granicę w celach zarobkowych. Praca za granicą za pośrednictwem agencji to bardzo dobra i wygodna opcja dla osób, którym trudno jest znaleźć zatrudnienie na własną rękę (np. ze względu na brak znajomości w danym kraju czy nieznajomość języka obcego). Do zalet pracy za granicą za pośrednictwem agencji należą m.in.:

  • kompleksowa pomoc w zorganizowaniu wyjazdu,
  • zapewnione zakwaterowanie,
  • wsparcie koordynatora,
  • możliwość wyjazdu bez znajomości języka obcego (w zależności od oferty),
  • legalne zatrudnienie i odprowadzane składki,
  • dodatki do wynagrodzenia (np. za korzystanie z własnego samochodu).

Za pośrednictwem agencji można znaleźć pracę za granicą na budowie, w zakładach przemysłowo-produkcyjnych czy w magazynach. Popularne są również oferty dla opiekunów osób starszych czy pokojówek i pokojowych w hotelach. Dużo ofert pracy dedykowanych jest także dla spawaczy w Niemczech.

Praca tymczasowa – wady

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji ma także pewne wady. Można tutaj wskazać brak stabilizacji zawodowej czy pewności, że pracodawca użytkownik docelowo zatrudni nas bezpośrednio w swojej strukturze. Umowa na czas określony może być także przeszkodą w ubieganiu się o kredyt.

Podsumowanie

Podejmując pracę za pośrednictwem agencji, warto znać swoje prawa i wiedzieć, jak takie zatrudnienie wygląda od strony formalnej. Z całą pewnością jest to warta rozważenia forma zatrudnienia, zwłaszcza dla osób, które szukają pracy „na już” lub chcą wyjechać do pracy za granicę. Przed rozpoczęciem współpracy z agencją na pewno warto zweryfikować, czy jest wpisana do KRAZ, sprawdzić obszary działania i zapoznać się z ofertami pracy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx