Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Co ile serwisować samochód?

Jeśli chcemy, by nasz samochód działał bezawaryjnie przez długi czas, musimy pamiętać o jego regularnym serwisowaniu. Z jaką częstotliwością powinniśmy zgłaszać się do warsztatu?

Współczesne auta to zaawansowane maszyny składające się z setek części, z których każda zużywa się w innym tempie. Do tego dochodzą oleje i inne płyny. Systematyczna konserwacja i wymiana elementów narażonych na uszkodzenia pozwoli uniknąć usterek wiążących się z kosztowną naprawą. Należy tutaj działać w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

O czym trzeba pamiętać?

Samochód oddajemy do serwisu tylko w sprawdzonym miejscu jak jeden z warsztatów https://qservicecastrol.eu/. Musimy mieć pewność, że przeglądem i wymianą zajmą się specjaliści z wiedzą i doświadczeniem. Nigdy nie przekraczajmy terminów kolejnych wizyt i stosujmy się do zaleceń producenta. Dalsza eksploatacja pojazdu z zużytymi częściami nie tylko doprowadzi do uszkodzeń, ale może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Tak się dzieje na przykład wtedy, kiedy jeździ się bez wymiany oleju lub ze starymi klockami hamulcowymi. Nie można więc tego bagatelizować. A jak często należy odwiedzać warsztat?

Filtr olej i olej silnikowy

W przypadku wymiany oleju silnikowego producenci nie mają wspólnego zdania. Poleca się jednak jego zmianę co 10 tys. kilometrów. Teoretycznie są dostępne w sprzedaży produkty pozwalające na dłuższą eksploatację, ale trzeba pamiętać, że olej jest odpowiedzialny za chłodzenie silnika, jego smarowanie i ochronę przed zabrudzeniami. W celu wymiany w warsztacie kierowca powinien być nie rzadziej niż raz na rok lub po przejechaniu maksymalnie 15 tys. kilometrów.

Wymiana płynu hamulcowego

Sprawne hamulce to podstawa, dlatego wymiana płynu hamulcowego to kolejny powód, dla którego mechanika trzeba odwiedzać regularnie. Prowadzenie samochodu przy starym płynie skutkuje mniejszą sprawnością układu hamulcowego i prowadzi do poślizgów. O tym, z jaką częstotliwością należy zmieniać płyn hamulcowy, powinien informować jego producent. Jeżeli takowego zalecenia nie ma, to wykonuje się to co najmniej raz na dwa lata.

Klocki hamulcowe

O wymianie klocków hamulcowych musimy pomyśleć wtedy, kiedy okładzina cierna zmniejsza swoją grubość i przybliża się do minimum. Mając nowszy pojazd, być może o konieczności odwiedzenia serwisu poinformuje nas kontrolka. W tym przypadku żywotność części jest różna. Wpływ na to mają takie czynniki jak marka tarcz i klocków hamulcowych, nasz styl jazdy, czy moc silnika.

Kiedy zmieniać filtr paliwa?

Podobnie jak w przypadku płynu silnikowego tak i tutaj ważne są przebyte kilometry. Jeśli mamy samochód z silnikiem benzynowym, to filtr paliwa powinniśmy wymienić co 50 tys. kilometrów, a przy silniku Diesla co 15 tys. km.

Odgrzybianie klimatyzacji

Do największych udogodnień w samochodzie bezsprzecznie zalicza się klimatyzacja. Dla jej sprawnego działania konieczne jest odgrzybianie i wymiana filtra kabinowego. Najlepiej zgłosić się do warsztatu co roku lub po przejechaniu 15 tys. kilometrów. Teoretycznie i bez tego klimatyzacja będzie działać, ale obecność zarodników wirusów, pleśni i grzybów sprzyja alergiom, infekcjom i innym chorobom.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx