Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 czerwca 2023

3 sposoby na samodzielną renowację starych mebli

Odnawianie starych mebli to czynność ciesząca się coraz większą popularnością. Znajduje wielu entuzjastów i może być wykonywana przez totalnych amatorów. Wymaga zakupu odpowiednich produktów oraz pewnej dozy cierpliwości. W artykule podajemy 3 skuteczne sposoby na renowacje starych, nieatrakcyjnych mebli.

Odnawianie starych mebli to czynność ciesząca się coraz większą popularnością. Znajduje wielu entuzjastów i może być wykonywana przez totalnych amatorów. Wymaga zakupu odpowiednich produktów oraz pewnej dozy cierpliwości. W artykule podajemy 3 skuteczne sposoby na renowacje starych, nieatrakcyjnych mebli.

Odświeżanie powłoki mebli drewnianych

Wybór sposobu na renowacje danego mebla jest uzależniony od stanu znajdującej się na nim powierzchni. W przypadku, gdy jest on zadowalający, można postawić nałożenie nowej warstwy ochronnej. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się przy meblach bez widocznych uszczerbków, takich jak bardzo liczne i głębokie zarysowania oraz większe przetarcia. W takich sytuacjach warto postawić na takie środki jak lakier lub lakierobejca. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne zatuszowanie niewielkich zarysowań lub zmatowiałych fragmentów powierzchni. Przed doborem odpowiedniego środka należy zidentyfikować starą warstwę znajdującą się na meblu. Można tego dokonać przy wykorzystaniu spirytusu, jeżeli jego aplikacja spowoduje rozpuszczanie warstwy to mamy do czynienia z politurą. Jeżeli na szmatce z alkoholem pozostają niewielki plamy, to jest to lakier. W ostatnim przypadku można postawić na samodzielną renowację. Meble politurowane wymagają nieco więcej doświadczenia w odnawianiu drewna.

Zdejmowanie starych powłok i nakładanie nowych

W bardzo wielu przypadkach zniszczona powłoka starych mebli wymaga usunięcia. Zamalowywanie mocno uszkodzonych warstw mija się z celem i kończy się stratą pieniędzy wydanych na nowe. Usuwanie starych powłok może być wykonywane na wiele sposobów. Kiedy jest ich niewiele, sprawdzi się wykorzystanie opalarki do drewna w połączeniu ze zwyczajną szpachelką. Ciepło generowane przez wspomniane urządzenie sprawi, że farba zacznie się kurczyć i stanie się łatwa do usunięcia. Kolejny sposób to stosowanie środków chemicznych przeznaczonych do usuwania starych powłok. Jest to skuteczne rozwiązanie, które powoduje łuszczenie się starych powłok, a rezultacie ich odpadniecie. W przypadku dużej liczby warstw nie obędzie się bez wykorzystania szlifierki mimośrodowej. Należy pamiętać, że mechaniczne usuwanie farby wymaga zastosowania odzieży ochronnej zasłaniającej nos i usta.

Wymiana zniszczonego obicia

Nierzadko przyczyną utraty walorów estetycznych mebli jest podniszczone obicie. Mogą to być krzesła, fotele, sofy i wiele innych elementów wyposażenia. Na szczęście meble tapicerowane da się odnowić, wystarczy umiejętna wymiana obicia. Należy zacząć od usunięcia starego materiału i odmierzenia jego wymiarów. Doskonałym pomysłem na zakup nowej tapicerki meblowej jest zgłoszenie się do specjalisty, jakim jest producent skór naturalnych. Tego rodzaju materiał wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jego montaż wymaga dokładnego przyłożenia do powierzchni mebla i odcięcia nadmiaru skóry. Ostateczne wykończenie wykonuje się przy zastosowaniu igły i nitki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx