Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Folie do laminowania i laminatory – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Folie do laminowania i laminatory – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Folia do laminowania to produkt niezbędny do skutecznego zabezpieczenia dokumentów, notatek, legitymacji czy identyfikatorów przed ich potencjalnym zniszczeniem czy próbą zafałszowania. Aby laminator działał jak najdłużej w prawidłowy sposób, wybierając folie do laminowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • grubość folii – na rynku dostępne są jej 3 rodzaje: 80, 100 i 125. Im większa jest grubość folii, tym bardziej będzie ona sztywniejsza, zatem do często używanych dokumentów dobrze zdecydować się właśnie na taki rodzaj. Należy jednak pamiętać, że parametr ten należy dostosować również do posiadanego urządzenia, ponieważ w przeciwnym wypadku, może mieć to negatywny wpływ na wałki grzewcze laminatora, co kolei może przyczynić się do trwałego uszkodzenia sprzętu. 
  • format – jest on zależny od naszych indywidualnych preferencji i właściwości laminatora. Na potrzeby domowe czy biurowe najczęściej wybiera się format A4, czyli uniwersalną wielkość większości dokumentów.
  • wykończenie – ono również zależy od naszych osobistych preferencji lub ogólnych wytycznych w przypadku placówek biurowych. Wykończenia występują w macie lub błysku. W biurach najczęściej używa się tych błyszczących, ponieważ dzięki nim dokumenty wyglądają niezwykle estetycznie. Z kolei matowe folie do laminowania eliminują refleksy świetlne, a dzięki temu dużo łatwiej jest odczytywać zamieszczone na papierze dane. 

Poza wymienionymi powyżej foliami matowymi i błyszczącymi, można wymienić jeszcze co najmniej kilka innych rodzajów: miękkie (umożliwiające zwijanie), samoprzylepne (możliwe do umieszczenia w dowolnym, wybranym miejscu, np. na szybie) lub metaliczne. Przy wyborze którejkolwiek z nich weź pod uwagę właściwości posiadanej laminarki, przeznaczenie (rodzaj foliowanych dokumentów), a także osobiste preferencje.

Rodzaje dostępnych laminatorów i ich zastosowanie

Laminatory to zasilane elektrycznie urządzenia, które służą do oprawy dokumentów w ochronną folię. Swoje zastosowanie znajdują nie tylko w biurach, szkołach czy innych placówkach publicznych, w których dokumenty są przetwarzane niemalże nieustannie, ale też w domach, gdzie przechowywane są całe teczki dokumentów, które warto byłoby zalaminować, chcąc uchronić je przed blaknięciem czy uszkodzeniem papieru.

Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje laminatorów, które różnią się sposobem aplikowania folii oraz przeznaczeniem: laminatory stałe i płynne. Pierwsze z nich są nieco bardziej uniwersalne, ponieważ dają możliwość laminacji zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Można korzystać z nich na potrzeby własne, w domu, ale też z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w biurach, zabezpieczając różne projekty graficzne, dokumentacje czy fotografie. Z kolei laminarki płynne mają nieco mniejsze wymiary, co pozwala na ich mobilne wykorzystanie, np. w plenerze. Produkt ten najczęściej ma formę pistoletu, a użytkuje się go w celu wzmocnienia trwałości na czynniki atmosferyczne reklam, plakatów czy wielkopowierzchniowych billboardów. 

Opcje w laminatorze, które ułatwią twoją pracę 

Aby cieszyć się przez wiele lat jak najlepszym jakościowo laminatorem, należy zwrócić uwagę na jego zewnętrzną budowę i wymagania sprzętowe. Niezwykle istotne jest, żeby urządzenie w wyraźny sposób przekazywało informację o aktualnie wykonywanej pracy czy wystarczającym stopniu nagrzania. Niezbędny w tym celu jest wyświetlacz lub dioda, która będzie sygnalizowała aktualną pracę laminatora.

Przy zakupie laminatora warto wziąć też pod uwagę ilość rolek grzewczych – im większa jest ich liczba, tym lepsza jest szybkość i dokładność procesu laminacji. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest też przed kupnem zwrócić się do obsługi z prośbą o sprawdzenie jakości wałka grzewczego, ponieważ im bardziej będzie on solidny i wykonany z wysokiej jakości materiału, tym dłużej posłuży, biorąc pod uwagę wysoką temperaturę i emitowanie dużej ilości ciepła podczas laminowania.

Równie istotną kwestią jest także obecność w laminatorze funkcji cofania. Jest to szczególnie pomocne w przypadku ważnych dokumentów. W momencie zacięcia się kartki papieru w urządzeniu, dzięki tej funkcji można ją bez problemu usunąć bez jakichkolwiek uszkodzeń, dlatego warto dopytać wcześniej, czy w kupowanej przez nas laminarce jest taka opcja.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx