Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Mała kuchnia w bloku — 4 atrakcyjne pomysły na aranżację

Atrakcyjna, ale i praktyczna mała kuchnia w bloku? To możliwe! Aranżacja małej kuchni w niedużym mieszkaniu nie musi być ani nudna, ani trudna do wykonania. Sprytne sposoby na zagospodarowanie pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie, zapewnią funkcjonalne wyposażenie i sprawią, że całość będzie po prostu estetyczna i wygodna w użytkowaniu. To nic trudnego! Zobacz, jak wykonać atrakcyjny wystrój wnętrz i zamienić swoją małą kuchnię w coś wyjątkowego.

1. W małej lub wąskiej kuchni

Mała kuchnia w bloku nie pozwala na skomplikowane aranżacje i swobodę projektowania, ale to wcale nie oznacza, że nie można w niej stworzyć czegoś wyjątkowego i niebanalnego. Ważne jest przede wszystkim maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz sprytne triki, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrym pomysłem będzie też kuchnia otwarta, gdzie aneks kuchenny połączony jest z salonem — to stworzy wrażenie przestrzeni, która jest o wiele większa. Taki zabieg świetnie sprawdzi się w wąskim pomieszczeniu, wąską kuchnię warto otworzyć na salon tak, by długa ściana w kuchni znajdowała się naprzeciw pokoju dziennego.

mała kuchnia w bloku

Wrażenie otwartości można też uzyskać, stosując drzwi przesuwne chowane, a zwłaszcza takie modele, które są dość szerokie. W taki sposób mała kuchnia połączona zostanie z salonem, jednocześnie będzie można zamknąć drzwi i odciąć się np. od hałasu zmywarki lub zapachów smażonych i gotowanych potraw.

Dobrym pomysłem będą aranżacje w stylu skandynawskim, które świetnie posługują się jasnymi barwami i doskonale wykorzystują dostępną do aranżacji przestrzeń.

2. Dobrze wykonana aranżacja kuchni — białe i jasne kolory

W małej przestrzeni warto postawić na jasne odcienie lub biały kolor. Barwy te świetnie odbijają światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, dzięki czemu małe kuchnie wydają się lepiej doświetlone, a co za tym idzie — optycznie się powiększają. Mała kuchnia w bloku, która pomalowana zostanie na biało lub na jasne, pastelowe kolory, zdecydowanie optycznie się powiększy.

W niewielkich kuchniach zdecydowanie warto pomalować ściany na biało. Dobrze też jest ułożyć białe lub jasne kafelki bez znaczących zdobień w przestrzeni między szafkami górnymi a dolnymi. W kuchni w bloku można też ułożyć białą podłogę — płytki lub panele — ale często wystarczającym zabiegiem będzie ułożenie jasnego chodniczka lub dywanu.

Oprócz białych ścian przyda się również jasna zabudowa kuchenna.

3. Praktyczne wyposażenie w małej kuchni

Odpowiednie meble kuchenne mogą zdziałać cuda — przed wyposażeniem kuchni w bloku warto zatem dobrze zastanowić się nad tym, jakie meble kuchenne warto umieścić w takiej przestrzeni. W małych kuchniach świetnie sprawdzą się otwarte półki, które dadzą wrażenie większej przestrzeni. Warto też, by przestrzeń między górnymi szafkami a sufitem była wypełniona lub zagospodarowana tak, aby nie marnować tego miejsca.

kuchnia w bloku

Mała kuchnia w bloku to też doskonałe miejsce do tego, by wykorzystać kosze cargo. Zabudowa cargo jest na tyle funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, że doskonale sprawdzi się nawet w małej kuchni. Ograniczona przestrzeń zostanie w taki sposób lepiej zagospodarowana niż w przypadku drzwiczek skrzydłowych. Kuchnia w bloku z cargo to także swobodne poruszanie się po pomieszczeniu przy jednoczesnej możliwości łatwego i szybkiego dostępu do każdego, potrzebnego elementu wyposażenia kuchni.

Atrakcyjne meble kuchenne znajdziesz bez problemu w sklepie Merkury Market. Sprawdź koniecznie https://www.merkurymarket.pl/meble-kuchenne/.

4. Dobre oświetlenie to podstawa

W małej kuchni dobrze jest zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że pomieszczenie stanie się większe. Jednym z prostych zabiegów będzie na pewno dobre zaprojektowanie oświetlenia — światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne sprawia, że pokój wydaje się przestronniejszy. To właśnie dlatego wcześniej wspominaliśmy o białych ścianach i szafkach kuchennych, które mogą odbijać to światło. Dobre rozmieszczenie punktów świetlnych będzie zatem niezwykle ważne.

Oświetlenie w każdej kuchni można podzielić na oświetlenie główne i oświetlenie punktowe. W małej kuchni taki podział jest również ważny, aranżacja kuchni na niewielkim metrażu będzie wymagała zarówno światła głównego, jak i świateł dodatkowych, punktowych.

Główne światło mogą stanowić zarówno plafony, jak i żyrandole. Dobrze jest wybrać modele, które nie są zbyt dekoracyjne, ani nazbyt finezyjne, gdyż nadmiar dekoracyjności może przywołać uczucie chaosu i niedopasowania w niedużym pomieszczeniu. Najlepiej zdecydować się na prosty plafon lub nieskomplikowany żyrandol.

Punktowe światło powinno dobrze oświetlać powierzchnię blatu roboczego, zatem najlepiej zainstalować nieduże lampki LED pod szafkami kuchennymi wiszącymi. Projekt kuchni powinien być tak rozwiązany, by światło dobrze oświetlało każdy fragment blatu. Punktowe światło znajduje się też często w okapie, zatem podczas rozmieszczania lamp pod szafkami należy pamiętać o tym punkcie świetlnym.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx