Lampy do pokoju nastolatka – jakie wybrać?
Wybór oświetlenia do sypialni nastolatka może okazać się nie lada wyzwaniem. Oprócz praktycznych parametrów lampa musi trafić w gust wymagającego użytkownika. Podpowiadamy, co jest teraz na topie!
W doborze oświetlenia sypialni dorastającej pociechy pokój pełni nie tylko funkcję wypoczynkową, ale jest też miejscem do nauki. Warto wziąć to pod uwagę wybierając barwę światła. Ważne jest też, aby zapewnić optymalny poziom naświetlenia w strategicznych punktach pokoju, np. nad biurkiem oraz przy łóżku, w tym zadaniu z pomocą przychodzą dodatkowe źródła światła, np. taśmy ledowe.
Barwa światła
W zależności od temperatury barwowej światło może pomagać w koncentracji lub przeciwnie, powodować rozluźnienie i sprzyjać relaksowi. Lampy mogą mieć zintegrowane źródło światła LED lub gwinty, do których samodzielnie dobiera się żarówki. W pierwszym przypadku należy sprawdzić czy temperatura barwy światła jest regulowana. O tej wartości decydują Kelwiny: 2700K-3500K oznacza barwę ciepłą, 4000K-4500K jest najbardziej uniwersalna, zbliżona do światła dziennego, powyżej 6000K-6500K to światło chłodne najlepiej sprawdzające się do nauki i pracy.
Rozmieszczenie lamp
Odpowiednio dobrana lampa powinna komponować się z całością wystroju wnętrza. Do wyboru mamy plafony lub lampy wiszące. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się także reflektory. Najważniejsze jest, aby główne źródło światła równomiernie oświetlało całe pomieszczenie, jeśli powierzchnia pomieszczenia jest duża można zastosować np. dwie lampy ledowe lub dobrać kinkiety, które jednocześnie będą ciekawą ozdobą. Można umieścić je nad biurkiem lub zamontować przy łóżku jako lampkę nocną. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią czytać przed zaśnięciem.
Popularne są także taśmy ledowe, które wyglądają efektownie i są łatwe w montażu. Mają one możliwość zmiany koloru światła, dzięki czemu pozwalają na tworzenie różnych aranżacji świetlnych w zależności od nastroju użytkownika.
Kolejną propozycją funkcjonalnego oświetlenia są zawieszenia, w których umieszcza się dekoracyjne żarówki. Industrialny design i prosta konstrukcja będzie znakomitym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz. Żarówka LED występuje też w wersji smart, która umożliwia zmianę natężenia i barwy światła za pomocą smartfona i sieci WiFi. Inteligentna żarówka LED umożliwia programowanie czasu świecenia, a także synchronizację z muzyką.
Styl
Styl oświetlenia powinien być dopasowany do użytkownika, a także komponować się z pozostałymi elementami wystroju. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pozostają plafony. Są to praktyczne lampy, które nie zajmują wiele miejsca. Warto rozważyć zakup plafona z pilotem, którym można zmieniać temperaturę barwy światła oraz jego natężenie.
Do pokoju dziewczynki znakomicie pasuje model Eos marki Umage. Lampy ledowe wykonane z gęsich piór wnoszą do wnętrza wdzięk i delikatność. Występują w różnych rozmiarach i kolorach. Co ciekawe, klosze Eos można montować jako lampy wiszące lub stojące.
Praktyczną lampą do pokoju młodzieżowego jest model Bazar marki By Rydens. Kinkiet w formie lampki z regulowanym ramieniem idealnie sprawdzi się nad łóżkiem lub biurkiem. Lampa wysuwa się aż do 122 cm, dzięki temu ustawienie oprawy można dostosować własnych potrzeb.
W pokoju nastolatka przydają się także lampy podłogowe lub stołowe, które można swobodnie przestawiać wraz ze zmianą ustawienia mebli czy innych dodatków. Młodzi ludzie nie lubią nudy, dlatego dobrze jest pozostawić im pole do modyfikacji wnętrza. Lampy biurkowe powinny mieć możliwość regulowania kąta nachylenia światła. Należy też pamiętać o wspomnianej barwie światła do pracy – neutralnej lub chłodnej, która pobudza koncentrację, a nauka staje się dużo przyjemniejsza.
Światło w pokoju nastolatka powinno przede wszystkim odpowiadać na jego realne potrzeby, trzeba wziąć pod uwagę jego codzienne obowiązki, a także preferowany styl. Dla rodziców istotną kwestią będzie energooszczędność źródeł światła, dlatego warto postawić na oświetlenie LED, które stwarza dużo więcej możliwości niż tradycyjne świetlówki.