Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Sprężone powietrze w branży cementowej – jak je wykorzystać?

Branża cementowa jest nierozerwalnie powiązana z przemysłem budowlanym. Im więcej zabudowań powstaje – bez względu na ich charakter – tym większe jest zapotrzebowanie na ten materiał. Warto jednak wziąć pod uwagę kwestie klimatyczne i negatywny wpływ niektórych procesów produkcji na nie.

Skąd wynika tak duża popularność betonu?

Beton jest bardzo często wykorzystywanym materiałem z uwagi na jego łatwą dostępność, a także przystępną cenę i wytrzymałość. Połączenie tych cech sprawia, że w nowoczesnym budownictwie trudno jest znaleźć zabudowania, które nie posiadają nawet niewielkich fragmentów betonowych w swojej konstrukcji.

Jak powstaje beton?

Beton powstaje przy wykorzystaniu sypkich materiałów, najczęściej pochodzenia naturalnego. Ich duże kawałki są transportowane do zakładu zajmującego się produkcją betonu i tam są rozdrabniane, a następnie poddawane obróbce termicznej.

Dużym wyzwaniem w takim przypadku jest jednak wilgoć powietrza: aby zmienić proszek w gotowy do użycia beton, trzeba wymieszać go z wodą. Powstały w procesie produkcji betonu klinkier charakteryzuje się wysoką higroskopijnością i w związku z tym,  Nadmierna wilgoć powietrza prowadzi do zbrylania się materiału i tym samym sprawia, że jego transport jest utrudniony, a w niektórych sytuacjach – doprowadza wręcz do uszkodzenia systemów rur, którymi przemieszczane są produkty sypkie w branży cementowej.

Sprężone powietrze w produkcji betonu

W produkcji betonu bardzo często wykorzystuje się sprężone powietrze, które stanowi świetne rozwiązanie umożliwiające uniknięcie nadmiernego poziomu wilgoci czy obecności innych substancji, które mogłyby doprowadzić do potencjalnego zbrylenia się materiału. Dzięki sprężonemu powietrzu, wilgoć jest usuwana, a transportowany rurami materiał odpowiednio napowietrzony, dzięki czemu jego transport jest dużo prostszy i szybszy.

Oczywiście, sprężone powietrze nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów w procesie produkcji betonu. Należy przy tym zachować odpowiednie parametry jeśli chodzi o poziom wilgotności czy obecność olejów i innych potencjalnie zbrylających substancji w rurach transportowych.

Jakość betonu ma znaczenie

Warto pamiętać również o tym, że tradycyjnie produkowany beton nie jest obojętny dla środowiska naturalnego. Dlatego też warto jest stosować niskoemisyjne rozwiązania, dzięki którym branża budowlana oraz branża cementowa staną się bardziej przyjazne dla środowiska.

Niskoemisyjny beton został wprowadzony m.in. przez Grupę Górażdże. Jak podkreśla Andrzej Reclik, dyrektor generalny Grupy, do wyboru są aż dwie opcje: beton z 50-procentowym współczynnikiem redukcji emisji dwutlenku węgla na metr sześcienny blok, a także rozwiązanie z 60-procentowym ograniczeniem wspomnianego współczynnika.

Sprężone powietrze odgrywa znaczącą rolę w procesie produkcji betonu, również tego przygotowywanego w zgodzie z celami klimatycznymi, jakie stawia sobie Grupa Górażdże, Europa i świat. Warto bowiem mieć na względzie, że niższa emisja dwutlenku węgla to wspólna korzyść dla wszystkich organizmów zamieszkujących Ziemię!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx