Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jakich butów nie kupować dziecku?

Każdy rodzic wyczekuje tej chwili, gdy maluch zacznie stawiać swoje pierwsze kroki – jeśli odbywa się to w domu, to w zupełności wystarczą dziecku specjalne skarpetki z antypoślizgową podeszwą, jeśli jednak zaczyna wychodzić z wózka na spacerze, to pora na zakup odpowiednich butów. Jakich błędów należy unikać i jakie buty dla dziecka omijać szerokim łukiem?

Buty dużo za duże! 

To jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy zafundować swojemu dziecku – w za dużym obuwiu nie tylko dziecku będzie się źle chodzić, nie mówiąc już o bieganiu, ale może także spowodować nieprawidłowości w rozwoju stopy. Ponadto pozbawimy dziecko pewności siebie w stawianiu pierwszych kroków i tym samym krępujemy jego naturalną chęć do ruchu. But może być rozmiar większy, np. zimowy, gdy musi jeszcze zmieścić się w nim grubsza skarpeta. 

Buty za ciasne!

Równie kiepskim pomysłem są buty za małe – nie tylko cisną i obcierają, czym zniechęcają dziecko do chodzenia, ale mogą także być przyczyną bolesnych urazów. Na przykład duży paluszek z wystającego sandałka może bardzo łatwo doznać niepotrzebnej i bolesnej kontuzji. Niestety małym dzieciom bardzo szybko rosną stopy, aby więc wybrać dobre buty dla dzieci, to można rozważyć zakup butów o pół lub jeden rozmiar większych. 

Buty ze zbyt twardą podeszwą

Nadmiernie twarda podeszwa, szczególnie u całkiem małych dzieci, może utrudniać chodzenie, ponieważ krępuje naturalne ruchy stopy. Powinna więc być ona na tyle elastyczna, aby stopa mogła się łatwo zginać i wykręcać na boki. 

Buty nieprzewiewne 

Taką cechą odznaczają się przede wszystkim buty wykonane z kiepskiej jakości sztucznych tworzyw. Nie zapewniają one właściwej cyrkulacji powietrza, co powoduje, że stopa się poci, w butach jest nieprzyjemne i gorąco, a do tego może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów. Dobre buty dla dzieci, to te uszyte z naturalnych materiałów. 

Buty niestabilne 

Małe dziecko potrzebuje stabilnych butów, które zapewnią mu bezpieczeństwo w czasie chodzenia. Podeszwa więc powinna być antypoślizgowa, a cholewka stabilizować stopę, ale jej nie usztywniać. 

Buty zbyt ciężkie 

Wystarczy wziąć but do ręki, aby się przekonać o tym, czy chcielibyśmy, aby nosiło go nasze dziecko. Producenci mogą zaproponować nam naprawdę solidne i potwornie ciężkie buty – unikajmy ich i nie pozwólmy, aby nasze dziecko ciągnęło ze sobą nadprogramowe i zupełnie zbędne kilogramy. 

Buty, które trudno włożyć na stopę

Im wcześniej nauczymy dziecko radzić sobie z wkładaniem butów na nogi, tym dla nas lepiej – ta umiejętność przyda się już w przedszkolu. Niestety nie jest to możliwe, gdy dla dwu czy nawet trzylatkowi zafundujemy buty, które nawet nam trudno wcisnąć na małą stopę, a jeszcze do tego sznurowane. Dla maluchów lepszym rozwiązaniem będą rzepy, które dziecko szybko nauczy się samodzielnie obsługiwać. 

Buty niedopasowane do kształtu stopy

Każda stopa to nie tylko inna długość, ale i szerokość oraz tęgość – wystarczy przyjrzeć się dziecięcym stopom, jak bardzo mogą się różnić, więc dopasujmy buty idealnie do małej stopy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx