Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Nauka do matury z chemii. Jak zrobić to dobrze?

Podczas przygotowania się do egzaminu dojrzałości bardzo dobrze sprawdza się powiedzenie: „przezorny zawsze ubezpieczony”. Im bowiem wcześniej zostaną zaplanowane wszelkie zadania, tym większa pewność, że cały materiał zostanie prawidłowo przyswojony. Sytuację można jednak zawsze uratować i to nawet na krótko przed egzaminem. Jak się do tego zabrać, kiedy czasu jest niewiele, a materiału sporo do powtórzenia?

Kursy maturalne z chemii – tajna broń maturzystów

Do matury pozostało tylko trzy miesiące, a w głowie nadal totalna pustka? To raczej nie jest możliwe. W końcu podczas zajęć szkolnych też utrwalany jest cały materiał, ale bez solidnych powtórek i ćwiczeń trudno jednak zweryfikować poziom posiadanej wiedzy. Można to jednak szybko zmienić, wykorzystując takie pomoce jak np. kursy maturalne z chemii. Dobrze opracowane tematy pozwalają znaleźć wszystkie niezbędne informacje i to w jednym miejscu. Nawet jeśli notatki ze szkoły są niekompletne i nie ma już czasu na odwiedzenie biblioteki, to z takim kursem nadal jest szansa na opanowanie materiału.

Kursy materialne online to jednak nie tylko sama teoria. Znajdują się tam też kompleksowe zadania maturalne z chemii, które pozwolą zweryfikować zrozumienie materiału. W internecie kursy przygotowane są w różny sposób. Na popularnej stronie Dawid Uczy można np. znaleźć całe kompendia wiedzy lub tylko wybrane tematy, dzięki czemu można idealnie wybrać narzędzie do własnych potrzeb. Warto mieć też na uwadze, że na maturze dozwolone są tablice maturalne, które są świetną pomocą, w razie, gdy uczeń zapomni jakiegoś ważnego wzoru czy wartości.

Czy warto zapisać się na korepetycje?

Warto! I to nawet jeśli do matury zostało niewiele czasu. Nauka z nauczycielem czy studentem chemii zdecydowanie pomoże zrozumieć trudniejsze zagadnienia i usystematyzować wiedzę. Problemem jest tylko czas, bo z pewnością w ferworze zajęć i obowiązków trudno jest wygospodarować dodatkowe godziny na dojazdy na korepetycje. Pomoc można znaleźć jednak też w sieci.

Takie kursy maturalne z chemii opracowane są właśnie w formie korepetycji. Dobrze wytłumaczone zagadnienia można łatwo przyswoić, a filmy z wykładami są tak prowadzone, by wszystko stało się klarowne i łatwe do znalezienia. Na koniec kursu przyszły maturzysta sprawdzi się w zadaniach i na próbnej maturze. Taki kurs można wyświetlić sobie np. podczas weekendu, kiedy jest więcej czasu na naukę. Nie ma konieczności dojeżdżania na drugi koniec miasta do korepetytora, a w skuteczny sposób można uzupełnić braki, spowodowane na przykład dłuższą absencją w szkole.

Gdzie uczyć się do matury z chemii?

Po długich zajęciach w szkole i rozwiązywaniu zadań domowych, z pewnością brakuje motywacji, by jeszcze usiąść do biurka i „zakuwać” do matury. Można jednak to zmienić i uzyskać lepsze efekty, łącząc przyjemne z pożytecznym. Nauka na łonie natury przynosi naprawdę świetne rezultaty. Świeże powietrze dobrze wpływa na pracę szarych komórek, a przy nadmiernym zmęczeniu, można na 10 minut odłożyć ćwiczenia i zrelaksować się. Fajnym pomysłem jest też nauka ze znajomymi. Wspólnie można rozwiązywać arkusze maturalne z chemii, robiąc przy tym burzę mózgów i szukając tych właściwych rozwiązań.

Takie spotkania poprawiają myślenie i rewelacyjnie motywują do powtarzania materiału. Kapitalnym rozwiązaniem jest też nagrywanie siebie i odsłuchiwanie materiału podczas jazdy na rowerze. Już samo nagrywanie lekcji, zmusza do powtórzenia teorii, a podczas jazdy nagranie można odsłuchać nawet kilka razy. Taki schemat sprawdzi się także podczas jazdy autobusem, ćwiczeń na siłowni czy joggingu.

Matura jest ważna, ale nie samą nauką uczeń żyje

I choć wkładanie książki pod poduszkę, by wiedza sama weszła do głowy, nie przynosi efektów, to trzeba mieć świadomość, że intensywne uczenie się po pierwsze prowadzi do szybkiego przemęczenia się, a po drugie zniechęcania do dalszych działań. Dlatego uczniowie powinni też wygospodarować czas na przyjemności, na przykład wspólny wyjazd z przyjaciółmi pod namioty, wyjście na koncert ze znajomymi, czy zakupy z siostrą. To przekonuje również do tego, by do nauki zabrać się zdecydowanie wcześniej, by potem bez stresu i na bieżąco przygotować się do matury.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx