Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 października 2023

Linie przesyłowe a dystrybucyjne – podstawowe różnice i zadania

Zadaniem energetycznych linii przesyłowych i dystrybucyjnych jest przenoszenie energii elektrycznej z jednego miejsca do drugiego. Oba typy urządzeń są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemów dostarczania prądu, jednak każde z nich cechuje się innymi właściwościami i ma nieco inną funkcję. Sprawdź, czym charakteryzują się linie dystrybucyjne i przesyłowe i jakie różnice można pomiędzy nimi wskazać.

Linie przesyłowe i dystrybucyjne – definicja

Energetyczne linie przesyłowe odpowiadają za przesyłanie dużej ilości energii na spore odległości lub służą do odbierania jej z jednostek wytwórczych, czyli elektrowni.  Energetyczne linie dystrybucyjne dostarczają energię elektryczną do odbiorcy końcowego. Ważnym kryterium podziału tych linii jest napięcie pomiędzy przewodami fazowymi linii. Zgodnie z nim dzieli się je na:

  • linie przesyłowe najwyższych napięć  – 220 i 400 kV,
  • linie przesyłowe wysokich napięć  – 110 kV
  • linie dystrybucyjne  średniego napięcia –  od 1 do 60 kV 
  • linie dystrybucyjne niskiego napięcie – 400/230 V.

Najczęściej spotykanymi liniami w systemach elektroenergetycznych (niezależnie od operatora dystrybucyjnego czy przesyłowego) są linie napowietrzne wysokiego napięcia jednotorowe lub dwutorowe. W przypadku typowych linii dwutorowych napięcie znamionowe obydwu torów jest zazwyczaj takie samo. W przypadku, kiedy na jednych konstrukcjach wsporczych linii tory prądowe pracują na różnych napięciach znamionowych, mówimy o liniach wielonapięciowych.

Kolejne kryterium podziału dotyczy budowy sieci. Linie elektroenergetyczne mogą być realizowane w dwóch dostępnych technologiach – jako napowietrzne lub kablowe (podziemne) To, jaki rodzaj zostanie zastosowany, zależy od wielu zmiennych, w tym od:

  • czynników ekonomicznych, 
  • wskaźnika awaryjności (ten zwykle jest wyższy dla linii przesyłowych kablowych),
  • możliwości środowiskowych dotyczących budowy sieci na danym obszarze. 

Projektowanie linii przesyłowych i dystrybucyjnych jest zadaniem dla specjalistów, którzy przeanalizują wszystkie wyżej wymienione warunki i dobiorą odpowiednie rozwiązanie. 

Energetyczne linie dystrybucyjne – charakterystyka

Zadaniem linii dystrybucyjnej jest przenoszenie energii od podstacji do użytkowników końcowych, czyli posesji, budynków mieszkalnych i obiektów komercyjnych. Do sieci dystrybucyjnej możemy zaliczyć linie średniego (SN) i niskiego napięcia (nN).  

Sieci średniego napięcia są używane jako napięcie pośrednie pomiędzy napięciem wysokim używanym do przesyłu energii na duże odległości, a napięciem niskim doprowadzonym do odbiorcy końcowego. Sieć nN dostarcza odbiorcy indywidualnemu prąd przemienny o napięciu 230 lub 400 V.

elektryczna linia przesyłowa

Zarówno linie przesyłowe, jak i dystrybucyjne służą do transportowania energii elektrycznej. Różnią się jednak parametrami, a także funkcją. Projektowanie obu typów systemów wymaga specjalistycznego podejścia i gruntownej wiedzy. 

Linie przesyłowe i dystrybucyjne – podstawowe różnice

Zarówno linie dystrybucyjne, jak i przesyłowe są przeznaczone do przenoszenia energii, jednak ich zastosowanie jest nieco inne. Do głównych różnic można zaliczyć funkcje każdego z omawianych systemów, ale nie tylko. 

  1. Linie przesyłowe służą do transportowania energii z miejsca jej wytwarzania do podstacji. Natomiast linia dystrybucyjna służy do przekazywania jej z podstacji do odbiorców końcowych. 
  2. Kolejna różnica polega na wielkości napięcia . Linie przesyłowe pracują na napięciu wysokim i najwyższym, linie dystrybucyjne na napięciu średnim i niskim
  3.  Różnią się również rozwiązaniami konstrukcyjnymi ( np. w liniach dystrybucyjnych brak jest przewodów odgromowych)
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx