Linie przesyłowe a dystrybucyjne – podstawowe różnice i zadania

Zadaniem energetycznych linii przesyłowych i dystrybucyjnych jest przenoszenie energii elektrycznej z jednego miejsca do drugiego. Oba typy urządzeń są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemów dostarczania prądu, jednak każde z nich cechuje się innymi właściwościami i ma nieco inną funkcję. Sprawdź, czym charakteryzują się linie dystrybucyjne i przesyłowe i jakie różnice można pomiędzy nimi wskazać.
Linie przesyłowe i dystrybucyjne – definicja
Energetyczne linie przesyłowe odpowiadają za przesyłanie dużej ilości energii na spore odległości lub służą do odbierania jej z jednostek wytwórczych, czyli elektrowni. Energetyczne linie dystrybucyjne dostarczają energię elektryczną do odbiorcy końcowego. Ważnym kryterium podziału tych linii jest napięcie pomiędzy przewodami fazowymi linii. Zgodnie z nim dzieli się je na:
- linie przesyłowe najwyższych napięć – 220 i 400 kV,
- linie przesyłowe wysokich napięć – 110 kV
- linie dystrybucyjne średniego napięcia – od 1 do 60 kV
- linie dystrybucyjne niskiego napięcie – 400/230 V.
Najczęściej spotykanymi liniami w systemach elektroenergetycznych (niezależnie od operatora dystrybucyjnego czy przesyłowego) są linie napowietrzne wysokiego napięcia jednotorowe lub dwutorowe. W przypadku typowych linii dwutorowych napięcie znamionowe obydwu torów jest zazwyczaj takie samo. W przypadku, kiedy na jednych konstrukcjach wsporczych linii tory prądowe pracują na różnych napięciach znamionowych, mówimy o liniach wielonapięciowych.
Kolejne kryterium podziału dotyczy budowy sieci. Linie elektroenergetyczne mogą być realizowane w dwóch dostępnych technologiach – jako napowietrzne lub kablowe (podziemne) To, jaki rodzaj zostanie zastosowany, zależy od wielu zmiennych, w tym od:
- czynników ekonomicznych,
- wskaźnika awaryjności (ten zwykle jest wyższy dla linii przesyłowych kablowych),
- możliwości środowiskowych dotyczących budowy sieci na danym obszarze.
Projektowanie linii przesyłowych i dystrybucyjnych jest zadaniem dla specjalistów, którzy przeanalizują wszystkie wyżej wymienione warunki i dobiorą odpowiednie rozwiązanie.
Energetyczne linie dystrybucyjne – charakterystyka
Zadaniem linii dystrybucyjnej jest przenoszenie energii od podstacji do użytkowników końcowych, czyli posesji, budynków mieszkalnych i obiektów komercyjnych. Do sieci dystrybucyjnej możemy zaliczyć linie średniego (SN) i niskiego napięcia (nN).
Sieci średniego napięcia są używane jako napięcie pośrednie pomiędzy napięciem wysokim używanym do przesyłu energii na duże odległości, a napięciem niskim doprowadzonym do odbiorcy końcowego. Sieć nN dostarcza odbiorcy indywidualnemu prąd przemienny o napięciu 230 lub 400 V.

Zarówno linie przesyłowe, jak i dystrybucyjne służą do transportowania energii elektrycznej. Różnią się jednak parametrami, a także funkcją. Projektowanie obu typów systemów wymaga specjalistycznego podejścia i gruntownej wiedzy.
Linie przesyłowe i dystrybucyjne – podstawowe różnice
Zarówno linie dystrybucyjne, jak i przesyłowe są przeznaczone do przenoszenia energii, jednak ich zastosowanie jest nieco inne. Do głównych różnic można zaliczyć funkcje każdego z omawianych systemów, ale nie tylko.
- Linie przesyłowe służą do transportowania energii z miejsca jej wytwarzania do podstacji. Natomiast linia dystrybucyjna służy do przekazywania jej z podstacji do odbiorców końcowych.
- Kolejna różnica polega na wielkości napięcia . Linie przesyłowe pracują na napięciu wysokim i najwyższym, linie dystrybucyjne na napięciu średnim i niskim
- Różnią się również rozwiązaniami konstrukcyjnymi ( np. w liniach dystrybucyjnych brak jest przewodów odgromowych)