5 najzdrowszych orzechów
Jesienią nasz organizm bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje pożywnych, łatwych do strawienia pokarmów. No i oczywiście nie mogliśmy pominąć smacznych orzechów, na które w większości jest właśnie sezon. Dlatego dziś porozmawiamy o najzdrowszych rodzajach orzechów, na podstawie badań naukowych, oraz opcjach wprowadzenia ich do swojej diety – na podstawie naszego doświadczenia.
1: Orzechy migdałowe.
Ten smaczny orzech to prawdziwy mistrz zdrowia i odżywiania. Już jedna garść (ok. 28 g) migdałów zawiera:
- 161 kcal;
- 14 g zdrowych tłuszczów roślinnych;
- 6 g białka;
- 6 g węglowodanów;
- 3,5 g błonnika;
- 37% zalecanego dziennego spożycia witaminy E.
Również według badań naukowców z Fuzhou University’s Institute of Food Science and Technology, migdały mogą mieć pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową i zwiększać liczbę korzystnych bakterii, w tym bifidobakterii i lactobacilli.
Dla osób z cukrzycą, migdały mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 30%, ale dla zdrowych ludzi efekt obniżenia cukru jest w jakiś sposób znikomy, pokazuje badanie przeprowadzone przez University of Arizona.
To znaczy, że migdały mogą być pełnowartościową i bardzo zdrową przekąską. Nie każdy jednak lubi je na tyle, by jeść je bez czegoś.
Pomysł na wprowadzenie ich do diety: mielone migdały świetnie sprawdziłyby się jako panierka, można je też dodawać do zielonych sałatek i wypieków.
2: Pistacje
Jeśli soczyste migdały należą do ulubionych, to trudno znaleźć kogoś, kto nie kocha pistacji. I nie bez powodu: są na drugim miejscu w naszym zdrowym rankingu.
Garść pistacji (ok. 28 g) zawiera:
- 156 kcal;
- 12,5 g zdrowych tłuszczów roślinnych;
- 6 g białka;
- 8 g węglowodanów;
- 3 g błonnika;
- 3% dziennej wartości witaminy E i 8% dziennej wartości magnezu.
Pistacje pomagają również obniżyć poziom cukru we krwi – mówi Centrum Żywienia Klinicznego i Modyfikacji Czynników Ryzyka (Toronto) – i mogą również zmniejszyć poziom utleniania w organizmie, co jest bardzo dobre dla ogólnego stanu zdrowia.
Pomysł na wprowadzenie ich do diety: pistacje są świetnym składnikiem sosów, dzięki jasnemu, ale delikatnemu smakowi i aromatowi. Nadają się również do robienia domowych lodów, kremów i polew.
3: Orzechy włoskie
Znane i dostępne nam od dziecka, nieczęsto trafiają na różne szczyty popularności. I nie bez powodu.
Jedna garść (ok. 28g) orzechów włoskich zawiera:
- 182 kcal;
- 18 g zdrowych tłuszczów roślinnych;
- 4 g białka;
- 4 g węglowodanów;
- 2 g błonnika;
- Do 11% dziennego zapotrzebowania na magnez.
Orzechy włoskie mają naturalne działanie przeciwzapalne – udowodniły to badania Wydziału Żywienia Uniwersytetu Loma Linda. To właśnie przez stany zapalne w organizmie nie możemy zwalczyć wielu chorób przewlekłych, więc jest to bardzo mocny argument przemawiający za orzechami włoskimi.
A badanie przeprowadzone na studentach Andrews University wykazało, że orzechy włoskie mogą faktycznie pozytywnie wpływać na sposób myślenia.
Pomysł do wprowadzenia do swojej diety: zgodnie z logiką powyższego badania, jeśli zaczniesz jeść orzechy włoskie, sama wymyślisz dla nich garść zastosowań. Ale i tak proponujemy spróbować dodać je do sosów do mięs, potraw z roślin strączkowych i warzyw.
4: Pekany
Jeśli orzechy włoskie są często pomijane, to pekany są popularne, modne i smaczne właściwie dla każdego. Co do korzyści – tutaj też jest ich mnóstwo.
W jedną garść(ok. 28 g) pekanów:
- 193 kcal;
- 20 g tłuszczów
- 3 g białka;
- 4 g węglowodanów;
- 2,5 g błonnika;
- 8% dziennego zapotrzebowania na magnez.
Pekany mają wysoką zawartość naturalnych antyoksydantów. W czterotygodniowym badaniu przeprowadzonym przez Wydział Żywienia Uniwersytetu Loma Linda stwierdzono, że osoby, które zastąpiły pekanami 20% dziennego spożycia kalorii, uzyskały poprawę profilu antyoksydacyjnego, który jest bardzo ważny dla zdrowego funkcjonowania całego organizmu.
Pomysł na wprowadzenie go do diety: najlepiej go posiekać i dodać do sałatek lub wypieków.
5: Orzech makadamia
Macadamia została nazwana królową orzechów i okazuje się, że nie chodzi tylko o cenę. Rzeczywiście ma bardzo korzystny skład.
W jednej garści (28g) orzechów:
- 200 kcal;
- 21 g zdrowych tłuszczów roślinnych
- 2 g białka
- 4 g węglowodanów;
- 2,5 g błonnika;
- 1% dziennej wartości witaminy E i 9% dziennej wartości magnezu.
Według badań makadamia pomaga również zmniejszyć procesy oksydacyjne i zapalne w organizmie i jest bardzo pożywna, zawiera wiele zdrowych tłuszczów jednonienasyconych, które są łatwe do strawienia.
Pomysł na dietę: dodawaj ją do sałatek owocowych – dzięki niej lekki deser stanie się bardziej pożywny, a Ty nie będziesz szybko nurkować z powrotem do lodówki w poszukiwaniu słodyczy. Macadamia stanowi wspaniały dodatek do śniadania, gdy organizm potrzebuje pobudzenia.
Kilka słów na zakończenie
Tutaj powinniśmy powiedzieć coś w stylu „bez wątpienia orzechy są niesamowicie zdrowe”. Ale to nie do końca prawda, bo na korzyści wpływa wiele czynników. Orzechy należy jeść z umiarem, starając się nie łączyć ich z dużą ilością soli i cukru. Należy również wziąć pod uwagę alergie: to, że orzech jest dobry, nie oznacza, że będzie dobry dla Ciebie.
W każdym przypadku dieta musi być zbilansowana, a jeśli masz problem zdrowotny, to powinien go leczyć wykwalifikowany lekarz, a nie orzechy czy superfood.
Myśl zdrowo, jedz dobrze i dbaj o siebie.