Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Książkowe pomysły na świąteczny prezent dla mamy

Czy tego chcemy, czy nie, początek jesieni zwykle sprawia, że zaczynamy myśleć o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia oraz prezentach, jakimi obdarujemy najbliższych. Jeśli szukasz prezentu dla mamy, która pochłania przemysłowe ilości książek, wybór jest prosty. Kolejna powieść warta przeczytania z pewnością sprawi jej mnóstwo radości. Jakie tytuły zasługują na uwagę i dobrze sprawdzą się na zimowe wieczory?

Norweski król kryminału i jego antybohater

Prezent na święta dla mamy w postaci książki może przerodzić się w całą serię, a raczej na pewno tak będzie, kiedy mama skończy pierwszą część cyklu o Harrym Hole. Jo Nesbo nie bez powodu nazywany jest norweskim królem kryminału. Kilkanaście powieści o genialnym śledczym zostało przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków i cieszy się uznaniem milionów czytelników na całym świecie. 

Harry jest wyjątkowo inteligentnym policjantem, obdarzonym oryginalnym poczuciem humoru i silną skłonnością do alkoholu. Nie przeszkadza mu to w rozwiązywaniu najtrudniejszych śledztw, zwłaszcza jeśli chodzi o seryjne morderstwa. Czytelnicy poznają go w powieści „Człowiek nietoperz”, która rozgrywa się w Oslo i Australii, a potem mają okazję śledzić jego losy w kolejnych częściach, spośród których drugą są „Karaluchy”, a ostatnią „Nóż”. Błyskotliwa narracja pełna ciekawostek z różnych dziedzin wymieszana jest tutaj z inteligentnym dowcipem i pełnokrwistymi postaciami, które budzą emocje. Z kolei surowy klimat norweskiej stolicy idealnie sprawdzi się podczas zimowych wieczorów.

Wielka miłość w oblężonym Leningradzie

Jeśli mama przepada za historią, a do tego ceni dobre romanse, cykl Paulliny Simons o miłości Tatiany i Aleksandra ma szansę stać się jej faworytem. Epicka trylogia składa się z powieści „Jeździec Miedziany”, „Tatiana i Aleksander” oraz „Ogród Letni”. W pierwszej z nich czytelnik śledzi losy rodziny młodziutkiej Tatiany, która żyje w najpiękniejszym z rosyjskich miast. W czerwcu 1941 roku Trzecia Rzesza atakuje Związek Radziecki, a parę miesięcy później zaczyna się blokada Leningradu, która skazała tysiące mieszkańców na śmierć głodową. 

W tych okrutnych okolicznościach rozkwita namiętna miłość między Tatianą i Aleksandrem, który jest rosyjskim żołnierzem. Ich wojenne przygody doprowadzają do nieustannych rozstań i powrotów, ale w kolejnych częściach trylogii czytelnicy mają okazję poznać powojenne losy zakochanych w odległej Ameryce. Cała trylogia stanowi piękną historię miłości między ludźmi, którzy stali się pionkami w grze najpotężniejszych polityków. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx