Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Książkowe pomysły na świąteczny prezent dla mamy

Czy tego chcemy, czy nie, początek jesieni zwykle sprawia, że zaczynamy myśleć o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia oraz prezentach, jakimi obdarujemy najbliższych. Jeśli szukasz prezentu dla mamy, która pochłania przemysłowe ilości książek, wybór jest prosty. Kolejna powieść warta przeczytania z pewnością sprawi jej mnóstwo radości. Jakie tytuły zasługują na uwagę i dobrze sprawdzą się na zimowe wieczory?

Norweski król kryminału i jego antybohater

Prezent na święta dla mamy w postaci książki może przerodzić się w całą serię, a raczej na pewno tak będzie, kiedy mama skończy pierwszą część cyklu o Harrym Hole. Jo Nesbo nie bez powodu nazywany jest norweskim królem kryminału. Kilkanaście powieści o genialnym śledczym zostało przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków i cieszy się uznaniem milionów czytelników na całym świecie. 

Harry jest wyjątkowo inteligentnym policjantem, obdarzonym oryginalnym poczuciem humoru i silną skłonnością do alkoholu. Nie przeszkadza mu to w rozwiązywaniu najtrudniejszych śledztw, zwłaszcza jeśli chodzi o seryjne morderstwa. Czytelnicy poznają go w powieści „Człowiek nietoperz”, która rozgrywa się w Oslo i Australii, a potem mają okazję śledzić jego losy w kolejnych częściach, spośród których drugą są „Karaluchy”, a ostatnią „Nóż”. Błyskotliwa narracja pełna ciekawostek z różnych dziedzin wymieszana jest tutaj z inteligentnym dowcipem i pełnokrwistymi postaciami, które budzą emocje. Z kolei surowy klimat norweskiej stolicy idealnie sprawdzi się podczas zimowych wieczorów.

Wielka miłość w oblężonym Leningradzie

Jeśli mama przepada za historią, a do tego ceni dobre romanse, cykl Paulliny Simons o miłości Tatiany i Aleksandra ma szansę stać się jej faworytem. Epicka trylogia składa się z powieści „Jeździec Miedziany”, „Tatiana i Aleksander” oraz „Ogród Letni”. W pierwszej z nich czytelnik śledzi losy rodziny młodziutkiej Tatiany, która żyje w najpiękniejszym z rosyjskich miast. W czerwcu 1941 roku Trzecia Rzesza atakuje Związek Radziecki, a parę miesięcy później zaczyna się blokada Leningradu, która skazała tysiące mieszkańców na śmierć głodową. 

W tych okrutnych okolicznościach rozkwita namiętna miłość między Tatianą i Aleksandrem, który jest rosyjskim żołnierzem. Ich wojenne przygody doprowadzają do nieustannych rozstań i powrotów, ale w kolejnych częściach trylogii czytelnicy mają okazję poznać powojenne losy zakochanych w odległej Ameryce. Cała trylogia stanowi piękną historię miłości między ludźmi, którzy stali się pionkami w grze najpotężniejszych polityków. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx