Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Na jaki płyn do soczewek najlepiej się zdecydować?

Osoby, które decydują się na soczewki kontaktowe, w pierwszej kolejności muszą się nauczyć, jak prawidłowo je zakładać i zdejmować. Niezwykle ważną rzeczą jest także prawidłowa ich pielęgnacja. Odpowiednia higiena szkieł jest bowiem konieczna, aby zapewnić oczom zdrowie i optymalny komfort. Niezbędny więc będzie płyn do soczewek. Zapewni im higieniczną czystość, a także sterylne warunki przechowywania. Jaki zatem preparat pielęgnacyjny wybrać? Który z dostępnych na rynku płynów do soczewek sprawdzi się najlepiej?

Wielozadaniowy płyn do soczewek

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych płynów do soczewek. Tak duży ich wybór powoduje, że niezwykle trudno się zdecydować, który z nich wybrać. Czym zatem kierować się przy jego wyborze? Na pewno należy go dostosować do rodzaju posiadanych szkieł kontaktowych. Inny płyn do soczewek sprawdzi się bowiem przy miękkich szkłach, a inny będzie odpowiedni do twardych. Najpopularniejsze są płyny wielofunkcyjne. Ze względu na posiadane właściwości można je z powodzeniem wykorzystywać do płukania, mycia i przechowywania soczewek. Idealnie sprawdzają się do pielęgnacji szkieł silikonowo-żelowych, ale też hydrożelowych.

Płyny do soczewek do oczu wrażliwych

Choć wielofunkcyjny płyn do soczewek działa delikatnie i zwykle nie powoduje podrażnień, to u osób z nadwrażliwością oczu może się jednak nie sprawdzić. Alergia oczu wymaga stosowania nieco innych preparatów do pielęgnacji soczewek. Osoby, które mają wrażliwe oczy, powinny się decydować na płyny pielęgnacyjne dedykowane alergikom. Są one równie efektywne w działaniu, jak tradycyjne środki, ale zawierają znacznie łagodniejsze składniki, które nie powodują podrażnień gałki ocznej. Alergia oczu nie wyklucza noszenia soczewek, jednak środki przeznaczone do ich pielęgnacji muszą być wyjątkowo łagodne.

Płyny oksydacyjne do soczewek

Płyn oksydacyjny to kolejny, dostępny na rynku preparat przeznaczony do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Głównym jego składnikiem jest roztwór nadtlenku wodoru, czyli woda utleniona. Środki bazujące na nim nie zawierają konserwantów, dlatego w szczególności poleca się je osobom z oczami wrażliwymi. Wskazaniem do ich stosowania jest też alergia oczu. Płyn oksydacyjny dokładnie myje i oczyszcza soczewki kontaktowe z wszelkich zanieczyszczeń. Ma również właściwości dezynfekujące. Usuwa z ich powierzchni drobnoustroje, które mogą powodować zapalenie spojówek. Płyn oksydacyjny jest niezwykle efektywny w działaniu. Należy jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe czyszczone za jego pomocą, nie mogą być od razu założone na oczy. Konieczne jest użycie środka neutralizującego nadtlenek wodoru. W tym celu stosuje się tabletki neutralizujące lub inne akcesoria, jakie są dołączone do konkretnego płynu.

Żel do soczewek i inne środki przeznaczone do ich pielęgnacji

O soczewki kontaktowe można właściwie zadbać za pomocą przeróżnych płynów, ale także żeli oraz innych środków przeznaczonych do ich pielęgnacji. Doskonale sprawdza się między innymi żelowy koncentrat. Za jego pomocą skutecznie usuwa się rozmaite zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni szkieł, jak również bakterie i inne drobnoustroje. Soczewki kontaktowe można pielęgnować także kroplami czyszczącymi, czy też roztworem soli fizjologicznej. Decydując się na konkretną metodę, na pewno należy się kierować rodzajem noszonych szkieł, a także funkcjonalnością konkretnego preparatu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx