Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 grudnia 2023

Jak powstają domy prefabrykowane?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje dom z prefabrykatów? Proces budowy domu prefabrykowanego opiera się na uprzemysłowionych metodach, które skracają czas produkcji, optymalizują wykorzystanie materiałów i gwarantują lepszą kontrolę jakości każdego etapu montażu.

Podstawowe informacje na temat konstrukcji domów prefabrykowanych

Z powodu niższych kosztów, większej trwałości i szerokich możliwości dostosowania i projektowania, domy prefabrykowane zyskują na popularności wśród budowniczych i firm zajmujących się obrotem nieruchomościami. Przede wszystkim musimy pamiętać, że domy prefabrykowane mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, z których najczęściej spotykane to drewno, beton, stal lub aluminium, czy PCV.

Do tej podstawowej struktury dodaje się później wykończenia i inne części dekoracyjne lub funkcjonalne, które mogą być wykonane z każdego rodzaju materiału pożądanego przez klienta. Obecnie najbardziej poszukiwane są prefabrykowane domy z betonu, ze względu na ich dużą trwałość, doskonałe wykończenie i możliwość dostosowania do każdego rodzaju klimatu. Ich zaletą jest również to, że w większości przypadków są wyposażone i gotowe do wprowadzenia się.

Projekt: pierwszy krok w budowie domu prefabrykowanego

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego domu, budowa domu z prefabrykatów zaczyna się od deski kreślarskiej. Każda firma budowlana ma dziś w swoim portfolio autorskie projekty od tańszych opcji po duże designerskie domy modułowe. W przypadku domów budowanych na zamówienie, architekt weźmie pod uwagę wielkość dostępnej działki, jej topologię, orientację na słońce i inne ważne elementy, tak aby dom idealnie pasował do otoczenia, w którym zostanie zbudowany. Zaletą domów prefabrykowanych jest to, że podstawowy projekt można łatwo zmodyfikować, aby dostosować go do potrzeb kupującego.

Beton w prefabrykowanym budownictwie mieszkaniowym

Jak dokładnie buduje się dom z prefabrykatów betonowych? Domy prefabrykowane budowane są z modułów, które następnie są przywożone na miejsce końcowe w celu zmontowania domu. Każdy moduł jest konstruowany w warsztacie producenta z płyt betonowych, drewnianych lub metalowych. W zależności od wielkości domu, całe moduły lub ich części mogą być wstępnie zmontowane. Następnie są one nakładane na siebie i mocowane razem na miejscu.

Wlewanie betonu do form to jedna z najczęstszych technik stosowanych przy produkcji modułów. Praca polega na wlewaniu świeżego betonu do form, które mają specyficzny kształt każdego fragmentu ściany lub dachu. Zastosowanie form pozwala na przyspieszenie budowy dużej ilości domów, które będą identyczne ze sobą pod względem kształtu i wielkości. Do połączenia płyt prefabrykowanych często stosuje się profile metalowe zazębiające się z płytami fundamentowymi. Proces budowy domu z prefabrykatów betonowych przypomina układankę.

Instalacje elektryczne i sanitarne w domu prefabrykowanym

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zamontować wszystkie przewody, gniazdka i inne akcesoria do instalacji elektrycznej w domu prefabrykowanym?

Cóż, w rzeczywistości jest to bardzo proste. Wewnątrz form do wylewania betonu najpierw umieszcza się kanały, przez które będą przechodziły kable. Są one całkowicie zintegrowane ze ścianami po wylaniu świeżego betonu. To samo dotyczy rur wodnych. Są one zintegrowane ze ścianami i gotowe do zainstalowania toalet, umywalek i pryszniców, a także wykonania połączeń pomiędzy różnymi rurami. Jest to proces szybki i łatwy Należy zauważyć, że projekt domu prefabrykowanego uwzględnia już lokalizację i trasę poszczególnych kanałów dla energii elektrycznej i wody.

Budowa dachów i okien w domach prefabrykowanych

Jeśli chodzi o dachy, wiele modeli prefabrykowanych domów z betonu wykorzystuje do wsparcia metalowe lub drewniane belki nośne. Na koniec, na dachu układa się warstwę hydroizolacyjną oraz dachówki, lub pokrycie, które klient zażyczył sobie w projekcie domu. Stolarka drzwiowa i okienna może być wykonana ze stali/aluminium lub drewna, w zależności od projektu domu. Okna i drzwi mogą mieć konstrukcję metalową, drewnianą lub z PCV.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx