Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 października 2023

Twoja relacja a narodziny dziecka

Niewiele wydarzeń przynosi tyle radości w domu co narodziny dziecka. Już samo spojrzenie na twarz dziecka może dać człowiekowi prawdziwe szczęście, które trudno przyćmić. Jednak nowy członek rodziny może mieć również ogromny wpływ na relacje między rodzicami.

Zmiana z bycia parą na bycie rodzicami nie zawsze przychodzi łatwo. Badania pokazują, że spadek zadowolenia ze związku jest dość powszechny w pierwszym roku życia nowego dziecka – twierdzi psychoterapeuta z Centrum Nowa w Warszawie. Pojawienie się dziecka w rodzinie z pewnością przyniesie kilka zmian w życiu i związku. W rzeczywistości na związek może wpłynąć już pierwsza decyzja o posiadaniu dziecka. Po urodzeniu dziecka może być trudno znaleźć czas dla siebie i siebie nawzajem jako pary.

To, jak narodziny dziecka wpłyną na daną rodzinę, będzie zależało od nas samych i naszych strategii radzenia sobie ze zmianami spowodowanymi przez dziecko. Przeanalizujmy kilka skutków, jakie nowe dziecko może mieć na relacje między partnerami:

WSPÓLNE PROBLEMY, JAKIE MOGĄ SPOTKAĆ OJCÓW

Mężczyźni, którzy stali się ojcami mogą nie być przygotowani na to, że nowe dziecko pochłonie większość czasu ich partnerki. Uwaga i uczucia ich partnerki od teraz są skierowane gdzie indziej. W niektórych przypadkach matka może być tak skupiona na opiece nad dzieckiem, że ojciec może czuć się pominięty w tej nowej więzi, co może wpłynąć na jego samopoczucie emocjonalne i poczucie tożsamości.

WSPÓLNE PROBLEMY, JAKIE MOGĄ SPOTKAĆ MAMY

Wiele kobiet stwierdza, że czują się niezwykle odizolowane po porodzie, a całkowite poświęcenie się harmonogramowi niemowlęcia może wydawać się przytłaczające dla niektórych matek. Nowe dziecko wymaga opieki i uwagi niemal 24 godziny na dobę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nawet jeśli ojciec jest bardzo wspierający, obciążenia nałożone na matkę są zwykle większe. Obejmuje to fizyczny wpływ na ciało kobiety, codzienną opiekę i karmienie nowego dziecka oraz wpływ na życie społeczne i karierę kobiety. Kobiety, które przed urodzeniem dziecka prowadziły aktywne życie zawodowe lub towarzyskie, często czują się odcięte od swoich sieci kontaktów, kiedy są w domu i opiekują się nowym dzieckiem. Wiele kobiet czuje, że po urodzeniu dziecka traci kontakty w pracy i z przyjaciółmi, a w niektórych przypadkach ta izolacja może prowadzić do niechęci, a nawet depresji.

WPŁYW NA ŻYCIE SEKSUALNE

Istotne jest, aby zrozumieć, że poród będzie miał duży wpływ na życie seksualne pary. Powszechna statystyka mówi, że częstotliwość współżycia pary zmniejszy się o połowę podczas ciąży i ponownie o połowę po porodzie – przynajmniej przez pierwszy rok. Oprócz oczywistego faktu, że ciało kobiety będzie musiało się zagoić i odzyskać siły po porodzie, kobiety zwykle cierpią na utratę libido z powodu zmian hormonalnych, które zwykle występują po porodzie.

PRESJA FINANSOWA

Nowe dziecko może stanowić obciążenie finansowe dla niektórych związków, ponieważ zapewnienie potrzeb nowo narodzonego dziecka bywa kosztowne. Jeśli jesteś przyzwyczajony do kupowania drogich ubrań, jedzenia na mieście lub częstych wyjazdów na wakacje, być może będziesz musiał wstrzymać niektóre z tych wydatków na jakiś czas, aby zacząć inwestować w potrzeby dziecka. Niestety, kwestie finansowe są często przyczyną napięć w wielu związkach, ponieważ rodzice muszą czasami obyć się bez małych (lub dużych) luksusów, które wcześniej uważali za oczywiste.

CZAS I SEN

Innym sposobem, w jaki nowe dziecko może wpłynąć na twoje życie jest wpływ na ilość czasu, jaki masz na robienie rzeczy, które musisz zrobić dla siebie – w tym snu! To może być surowy test rzeczywistości, kiedy czekasz, aż dziecko pójdzie spać, abyś mogła zrobić rzeczy, które wcześniej robiłaś bez zastanowienia – jak prysznic czy pójście do toalety. Brak snu jest rzeczywistością dla wielu nowych rodziców i może prowadzić do dużych napięć w związku. Wielu nowym rodzicom trudno jest w tych okolicznościach zachować obiektywizm w stosunku do swojego związku i empatię wobec potrzeb partnera.

KONFLIKT

Ze wszystkich wymienionych powyżej powodów wiele par po urodzeniu dziecka kłóci się bardziej niż zwykle i czasami nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać tych konfliktów. Jeśli czujesz, że posiadanie dziecka zniszczyło twój związek, ważne jest, aby uzyskać pomoc, zanim ty i twój partner poczujecie, że związek jest nie do naprawienia.

Świetnym rozwiązaniem na to jest psychoterapia, a w szczególności terapia dla par (również terapia dla par online).  Można się na nią wybrać zarówno przygotowując się do roli rodzica, jak i po urodzeniu dziecka. Terapeuta może pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w praktycznych rozwiązaniach i strategiach, aby sprostać nowym wymaganiom, z którymi się spotykasz, a także, co ważne, pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w przepracowaniu emocjonalnych wyzwań i możliwości rozwoju osobistego, które przynosi nowe rodzicielstwo – twierdzi psychoterapeuta z Centrum Nowa w Warszawie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx