Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Planujesz ciążę? Zadbaj o zęby!

Ciąża to szczególny czas. Przyszłe mamy borykają się z wieloma nowymi dla nich problemami. Co ciekawe nie wszystkie z nich są tak samo ważne. Inaczej podchodzimy do rozstępów, bólów kręgosłupa lub nóg, a inaczej do problemów z uzębieniem. Niestety, do dziś pokutuje przesąd, że pogarszający się stan zębów w czasie ciąży jest zjawiskiem powszechnym i niewiele można z nim zrobić. O zęby warto zadbać przed ciążą, ale również w trakcie ciąży. Wbrew powszechnej opinii, ciężarne mogą poddawać się zabiegom stomatologicznym, a wręcz powinny, by nie narazić się na powikłania jakie powodować może nieleczona próchnica.

Dlaczego warto leczyć próchnicę?

Oczywiście, po to by nie zrujnowała naszych zębów. Im szybciej podejmiemy działania mające na celu usunięcie skutków działania bakterii próchnicy, tym więcej zęba uda nam się uratować. Jeśli zatem implanty zębów w młodym wieku nie są naszym przeznaczeniem, to powinnyśmy się próchnicą zająć także w ciąży. Próchnica może rzutować nie tylko na zęby i dziąsła. Bakterie, które przenikną do naszego układu krwionośnego mogą go osłabić, a za jego pomocą zaatakować także inne organy.

Próchnica a układ krwionośny

Paciorkowce i gronkowce z jamy ustnej mogą przemieszczać się w krwi. Bakterie atakują limfocyty i przeciwciała osadzając się także na ścianach naczyń krwionośnych, przyczyniają się do gromadzenia blaszek miażdżycowych. Finalnie średnica żyły i tętnicy się zmniejsza. Miażdżyca się rozrasta, a to bardzo zły stan nie tylko dla naszego samopoczucia, ale bezpośrednio zagrażający życiu. Jeśli jakaś część blaszek miażdżycowych oderwie się od reszty, to wystarczająco duży kawałek może spowodować zator.

Reumatyzm a próchnica

Podobnie w przypadku wielu chorób reumatycznych, których przyczynkiem może być właśnie próchnica. Paciorkowce mogą z jamy ustnej przejść na stawy, kolana, łokcie. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm myli paciorkowce z tkanką własnego organizmu. Finalnie zamiast niszczyć paciorkowce niszczy on stawy. Stąd też nierzadko, reumatolog badający przyczyny choroby stawów zleca dokładne badania krwi.

Próchnica a nerki

Paciorkowce mogą podróżować na kłębuszkach nerkowych, skąd filtruje się mocz do nerek. Nie ma zatem przeszkód by bakterie zaatakowały również nerki. Powracające zapalenia nerek, które wracają po odstawieniu antybiotyku, powinny dać nam do myślenia. Niestety, wielu lekarzy specjalistów wciąż nie docieka przyczyn powstania problemu, a ogranicza się jedynie do zakresu własnej specjalizacji, przypisując antybiotyk, który ma dać ulgę w bólu i zabić bakterie. Jeśli problem nawraca, to przyczyna nie została wyeliminowana, warto poszukać jej np. w jamie ustnej.

Ciąża a leczenie zębów

I tak dochodzimy do pytania czy ciężarne mogą leczyć się u stomatologa. Odpowiedź wydaje się prosta. Nie tylko mogą, a wręcz powinny, by ustrzec się przed powikłaniami, które dać mogą im w kość w niedługiej perspektywie. Pierwsze lata życia dziecka to okres bogaty w nowe doświadczenia dla jego rodziców. Warto w tym okresie dysponować jak największymi pokładami sił witalnych, by sprostać stawianym przed nami zadaniom.

To jest wyrób medyczny. Nazwa: Implanty zębów. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx