Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 grudnia 2023

Efektywne wdrożenie nowego pracownika – jak to zrobić?

Znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy to w ostatnich latach nie lada wyzwanie. Po podpisaniu umowy z nowym pracownikiem nawarstwiają się kolejne problemy – wysokie koszty zatrudnienia i wdrożenia, a także utrzymania zespołu. Jak skutecznie wdrożyć nowych zatrudnionych? Są narzędzia, które mogą w tym pomóc.

Jak wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”, aż 70% pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Nie jest to nowe zjawisko. Na ten problem od kilku lat wskazują badacze realizujący ogólnopolskie badanie Bilans Kapitału Ludzkiego. Wciąż mamy do czynienia z niedopasowaniem kompetencyjnym kandydatów do zmieniającego się rynku pracy. Pandemia, zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw czy kryzys energetyczny – wymagają od firm dużej elastyczności. Co za tym idzie – także od pracowników oczekuje się szybkiego dostosowywania się do zmian, nabywania nowych kompetencji i jednocześnie oduczania się starych rozwiązań.

Dodatkowym utrudnieniem dla działów HR jest relatywnie niski poziom bezrobocia. W czerwcu wskaźnik ten wyniósł jedynie 4,9%. Z jednej strony to powód do radości, bo pracę mają wszyscy ci, którzy chcą ją mieć. Z drugiej – dla pracodawców to duże wyzwanie. Możliwości znalezienia nowych pracowników, w dodatku dopasowanych kompetencyjnie do stanowiska jest zdecydowanie mniej. Ci, którzy chcą zmienić miejsce pracy, mają duże oczekiwania wobec nowego pracodawcy. Wysokie wynagrodzenie, wielość benefitów, przyjazna atmosfera czy możliwość pracy zdalnej to nie jedyne oczekiwania kandydatów. Znalezienie odpowiedniego specjalisty staje się niemal jak wygrana na loterii.

Zadowolony pracownik zostaje w firmie dłużej

Co zrobić, aby nowo przyjęty pracownik został w firmie jak najdłużej? Efektywny onboarding pracowników nie tylko zwiększa ich zaangażowanie, zadowolenie z miejsca pracy, ale także zmniejsza rotację w przedsiębiorstwie. A ta przekłada się na mniejsze koszty. Co więcej, dobry onboarding zaczyna się jeszcze przed zatrudnieniem nowej osoby. Warto więc jak najwcześniej rozpocząć proces wdrażania.

Jak efektywnie wdrożyć nowego pracownika?

Okres próbny to nie tylko czas na sprawdzenie nowego zatrudnionego, ale także test dla pracodawcy. Kluczowe jest nie tylko zapoznanie pracownika z nowymi obowiązkami, ale także z kulturą organizacji, jej wartościami i misją. Wszystkie te elementy powinny funkcjonować nie tylko „na papierze”, ale także w praktyce. Po zakończeniu wdrażania pracujący powinien wiedzieć, jaka polityka obowiązuje w danym obszarze działalności firmy oraz który dział jest odpowiedzialny za konkretny zakres prac.
Niektóre działania można podjąć już po podpisaniu listu intencyjnego. Kompleksowe podejście do procesu wdrażania nowych pracowników jest receptą na sukces. Tylko pozornie jest to kosztowne rozwiązanie. Zdalne przeprowadzanie procesu onboardingu zmniejsza koszty oraz czasochłonność wdrożeń. To tym bardziej istotne, gdy praca zdalna i hybrydowa stają się coraz powszechniejsze.

Jedna platforma, wiele możliwości

Całą wiedzę, z którą powinien zapoznać się pracownik w pierwszych dniach pracy, możesz umieścić w jednym miejscu, dzięki wykorzystaniu gotowej platformy e-learningowej Dolineo. Korzystanie z tego typu rozwiązania to przede wszystkim wygoda. Zaprojektuj ścieżkę adaptacyjną, dodając do niej różnego typu wewnętrzne pliki np. PDF z procedurami, broszury z informacjami o produktach; a dzięki wbudowanym w Dolineo kreatorom stworzysz też np. szkolenie, gdzie opiszesz firmową misję, wizję oraz wartości czy przygotujesz test weryfikujący wiedzę nowej osoby.. W każdym momencie można wrócić do wiedzy, która jest tam zgromadzona. Przełożeni mają dodatkowo możliwość sprawdzenia postępów i wyników swoich podwładnych, zaś administrator wszystkich pracowników. To idealne rozwiązanie do wdrożenia nowej kadry, wyrównania braków kompetencyjnych nowo zatrudnionych, jak i dalszego rozwoju doświadczonej załogi. Całodobowy dostęp do platformy, także na urządzeniach mobilnych, w dodatku w czterech różnych językach interfejsu (polski, angielski, francuski, ukraiński) ułatwia onboarding różnorodnych zespołów, często rozproszonych w różnych miastach.

Elastyczne rozwiązania

Dolineo oferuje również dostęp do katalogu ponad 170 e-learningowych szkoleń gotowych. W procesie onboardingu przydatne będą szczególnie te dotyczące RODO, BHP, czy też antymobbingowe. Co ważne, nie trzeba się tu martwić o aktualność prawną wspomnianych tematów. Doświadczeni specjaliści na bieżąco weryfikują wszelkie zmiany prawne i tym samym mają Państwo pewność, że szkolenia będą zawsze aktualne.

Istnieje też możliwość stworzenia na platformie własnych treści. Platforma pozwala na dzielenie się wewnętrzną wiedzą w formie udostępniania różnego typu firmowych plików np. wideo, PDF czy SCORM. Co więcej, dostępne są wbudowane kreatory: ścieżek, szkoleń, testów oraz ankiet wraz z pakietem gotowych szablonów. Wszystkie funkcjonalności można sprawdzić, korzystając z darmowego 14-dniowego okresu próbnego, zachęcamy również do umówienia się na wideoprezentację Dolineo z ekspertem. Jeśli zdecydują się Państwo na zakup abonamentu dla swojej firmy – w cenie jest również zdalny warsztat dla administratorów, mailowy adres wsparcia dla administratorów oraz użytkowników, pakiet wideoinstruktaży czy instrukcja PDF.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx