Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Pasywny przychód – pomysły na wsparcie swoich finansów

Pasywny dochód to bardzo dobry sposób na osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego. W przeciwieństwie do dochodu aktywnego nie wymaga on podejmowania określonych działań. Należy jednak pamiętać, że pieniądze nie biorą się znikąd. W przypadku pasywnego dochodu są efektem wcześniejszej inwestycji lub posiadania określonego w majątku, na przykład w postaci nieruchomości. Oto 5 pomysłów na osiągnięcie pasywnego dochodu.

Lokata bankowa

Tradycyjną formę dochodu pasywnego stanowi lokata bankowa, podobnie jak zbliżone produkty finansowe, które za sprawą odłożonego kapitału i oprocentowania sprawiają, że z biegiem lat odłożona suma rośnie, a więc pieniądze na siebie zarabiają. To inwestycja niskiego ryzyka, ale zysk bywa w dużym stopniu pochłaniany przez inflację, zaś na efekty należy sporo poczekać i są one zadowalające wyłącznie w przypadku dużych sum.

Udostępnianie przestrzeni reklamowej

Na natychmiastowy dochód mogą natomiast liczyć osoby, które zdecydują się na udostępnianie powierzchni reklamowej. Dziś reklamy uliczne możemy spotkać w postaci oklejonych samochodów oraz banerów umieszczonych na działkach położonych przy ruchliwych drogach. Jednak stosunkowo niewiele osób decyduje się na taki krok ze względu na estetykę.

Samoobsługowy parking lub myjnia

Właściciele atrakcyjnie ulokowanych gruntów i placów mogą założyć samoobsługowy parking lub myjnię. Zapotrzebowanie na obie usługi jest stałe, zwłaszcza w okolicach biurowców, innych szeroko uczęszczanych obiektów, gdzie występuje niedostatek miejsc parkingowych, w pobliżu atrakcji turystycznych lub w centrach w miejscowości.

Wynajem nieruchomości

Najbardziej popularnym przykładem pasywnego dochodu jest wynajem nieruchomości, przede wszystkim mieszkań, ale również powierzchni biurowych. W przypadku takiej inwestycji próg wejścia jest wysoki ze względu na wysokie ceny nieruchomości, ale przy dobrym zaplanowaniu inwestycji opłaca się nawet sfinansowanie jej przy pomocy kredytu, szczególnie kiedy wartość samej nieruchomości rośnie z biegiem lat.

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę

Ciekawą i coraz bardziej popularną możliwością osiągania pasywnego dochodu mają posiadacze działek rolnych charakteryzujących się glebami niskiej klasy. W takim przypadku bardzo opłacalna jest dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne. W branży panuje dobra koniunktura, więc wystarczy znaleźć sprawdzonego inwestora, co nie jest dziś problemem.

Podejmując współpracę z jednym z rynkowych liderów na przykład firmą Green Genius, można liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych rocznie za dzierżawę jednego hektara, co w perspektywie ponad 20 lat okazuje się bardziej opłacalne niż na przykład zalesienie działki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx