Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Lombard – krótka historia jego powstania oraz powody popularności

Lombardy są coraz częstszymi widokami na ulicach polskich miast. Skąd wzięła się popularność tego typu miejsc? Czym tak naprawdę jest lombard oraz skąd się wziął?

Lombard, czyli trochę historii na początek

Historia lombardów jest niemal tak stara jak historia ludzkości. Pierwsze wzmianki o tego typu miejscach pochodzą sprzed ponad 3000 lat ze starożytnych Chin, jednak historycy znaleźli również wzmianki o podobnych przybytkach w starożytnej Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim.

Lombardy od starożytności po czasy obecne miały jeden cel, krótkoterminowa pożyczka pod zastaw różnego rodzaju dóbr i kosztowności. Oczywiście na przestrzeni wieków i lat pojęcie dóbr ewoluowało i było zawsze dostosowywane do panujących czasów.

Obecnie lombardy są dość dobrze znanymi miejscami i z łatwością można je dostrzec w wielu miastach. Sporą popularność tego typu miejscom, przyniosły zagraniczne oraz krajowe programy telewizyjne, które pokazywały tego typu biznes od środka.

Skąd wzięła się popularność lombardów?

Lombard z perspektywy klienta ma jedną bardzo dużą zaletę, oferuje natychmiastowy zastrzyk gotówki w zamian za różnego rodzaju rzeczy. Jeśli zastawiona rzecz nie zostanie spłacona, i tym samym wykupiona, w terminie lombard ma prawo jej sprzedaży. Oczywiście sprzedając zastawioną rzecz na własną rękę, na znanym portalu internetowym, uzyskanie atrakcyjniejszej oferty kupna, niż cena jaką zaproponuje lombard, jest znacznie wyższe. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż jednej rzeczy przez internet może trwać tygodniami, natomiast w przypadku lombardu gotówkę dostajemy „od ręki”.

Czy zastaw w lombardzie jest bezpieczny?

Lombard pomimo, że nie jest bankiem, działa na podobnych zasadach, a tzw. pożyczki lombardowe są regulowane prawnie przez ustawę o kredycie konsumenckim. Obecnie opracowywane są nowe przepisy, które mają doprowadzić do tego, że lombardy będą nadzorowane przez KNF. Podsumowując. Działalność lombardów oraz pożyczek przez nie nieudzielanych jest w pełni regulowana przez prawo, w związku z tym klienci nie muszą obawiać się o legalność tego typu instytucji oraz usług przez nie nieoferowanych.

Co można zastawić w lombardzie?

Obecnie pod słowem „cenny” kryje się wiele znaczeń. O ile cenna będzie zawsze biżuteria wykonana ze szlachetnych kruszców oraz zegarki prestiżowych marek, o tyle obecnie również takie rzeczy jak elektronika potrafią być warte bardzo duże sumy pieniędzy. W większości lombardów można znaleźć praktycznie wszystko, począwszy od wspomnianej już biżuterii (złotej lub srebrnej), poprzez laptopy i smartfony, na tanich zegarkach i tanich małych sprzętach AGD kończąc.

Co ciekawe lombard jest również dobrym miejscem to poszukiwania różnego rodzaju perełek. Nowe rzeczy np.: dobrej klasy rower, potrafią kosztować ogromne sumy. Cena tego samego kilkuletniego roweru w lombardzie może być niezwykle atrakcyjne, a sam rower może nosić bardzo małe ślady użytkowania. Są osoby, które na bieżąco śledzą pojawiające się oferty sprzedaży produktów i bardzo często właśnie tam dokonują zakupów.

Obecnie z lombardami możemy spotkać się nie tylko w formie stacjonarnej, ale również internetowej. E-commerce jest potężnym rynkiem w Polsce, dlatego nie dziwi fakt, że tego typu miejsca z ochotą zerkają właśnie w tamtym kierunku.

Lombardy cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno w naszym kraju, jak i za jego granicami. To czy warto korzystać z usług tego typu miejsca jest sprawą indywidualną. Czasami życie lubi nas zaskakiwać w negatywny sposób, a lombard oferuje natychmiastową pomoc finansową, która może być mniejsza niż oczekujemy, to jednak zawsze będzie ona natychmiastowa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx