Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Konsultacje przedprocesowe z adwokatem kościelnym

Proces związany z unieważnieniem małżeństwa kościelnego jest przeprowadzony w dwóch etapach: przedprocesowym i procesowym. Etap przedprocesowy jest niezmiernie ważny, ponieważ na jego podstawie można opracować tak zwaną skargę powodową, od której zależy dalsze postępowanie w sądzie kościelnym. Jak wyglądają konsultacje przedprocesowe z adwokatem kościelnym i kiedy zdecydować się na nie?

Jak ocenić szansę na unieważnienie małżeństwa kościelnego?

Osoby, które podejmują samodzielną próbę napisania skargi powodowej muszą się liczyć z tym, że sąd kościelny całkowicie ją odrzuci i nie podejmie się przeprowadzenia całego procesu związanego z unieważnieniem małżeństwa kościelnego. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym do podjęcia takich czynności niezbędne są odpowiednie przesłanki, które z kolei muszą być dobrze uargumentowane w skardze powodowej.

O wiele skuteczniej jest więc, jeśli taką skargę przygotuje adwokat kościelny, który podczas pierwszych rozmów pozna stan faktyczny sprawy i od razu może ocenić szansę na powodzenie całego przedsięwzięcia. Konsultacja przedprocesowa sprowadza się do wywiadu, podczas którego adwokat kościelny poznaje całą historię zarówno przedślubną, jak i tuż po ślubie. Jeśli uzna, że istnieje szansa na stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego zawartego przed Bogiem, to może też opracować skargę powodową i skompletować niezbędne dowody, świadczące o tym, że małżeństwo zostało zawarte nieważnie.

Kto musi być obecny na konsultacjach przedprocesowych?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego oparte jest na zupełnie innych zasadach niż rozwód cywilny. Przed sądem biskupim mogą wystąpić zarówno dwie strony, jak i tylko jedna, jeśli ta druga nie jest zainteresowana procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Dlatego również konsultacja przedprocesowa może odbywać się w cztery oczy, bez drugiej strony, czy innych osób postronnych. Jeśli jednak oboje małżonkowie są zainteresowani uzyskaniem dokumentu potwierdzającego, że ich małżeństwo zostało zawarte nieważnie, to mogą umówić się na wspólną wizytę w kancelarii kanonicznej.

Nie ma jednak konieczności, by na takich konsultacjach pojawiali się świadkowie czy osoby postronne. Świadkowie mogą zostać powołani w samym procesie już przed sądem biskupim. Same konsultacje mogą być natomiast przeprowadzone w różny sposób:

  • osobiście w kancelarii,
  • drogą mailową, na podstawie zadanych pytań i przesłanych odpowiedzi, bądź
  • podczas rozmowy telefonicznej.

Kto może prowadzić takie konsultacje przedprocesowe?

Jedyną osobą, która może reprezentować stronę przed sądem biskupim jest adwokat kościelny. To absolwent prawa kanonicznego, który jest katolikiem i cieszy się dobrą, nieposzlakowaną opinią oraz ma zezwolenie kurii biskupiej na prowadzenie działalności adwokackiej kanonicznej. Jednakże w przypadku konsultacji przedprocesowych już nikt nie precyzuje, że muszą być one prowadzone tylko przez adwokatów kanonistów, ale mimo to zdecydowanie warto i w tym przypadku, opierać się na ich wiedzy i doświadczeniu.

Prawnik, który nie zna prawa kanonicznego nie udzieli właściwych wskazówek i może również nieprawidłowo sporządzić skargę powodową. Konsultacje przedprocesowe mogą być prowadzone w trybie online, a więc nawet jeśli w miejscu zamieszkania nie funkcjonuje żadna kancelaria kanoniczna, to można umówić się na rozmowę telefoniczną albo przesłać zapytanie drogą mailową.

Kiedy zdecydować się na konsultację przedprocesową?

Idealnym czasem na spotkanie z adwokatem kościelnym jest moment jeszcze przed wysłaniem skargi powodowej. To bowiem adwokat udzieli cennych wskazówek, w jaki sposób tę skargę przygotować oraz jakie przesłanki w niej zawrzeć. Konsultacja przedprocesowa może prowadzić do tworzenia skargi procesowej i reprezentowania strony przez adwokata w sądzie, ale może być też jednorazową poradą, na podstawie której strona sama podejmie kolejne czynności, związane z unieważnieniem małżeństwa kościelnego.

Warto pamiętać, że nie zawsze istnieje opcja ponownego skierowania skargi do sądu biskupiego, po jej ewentualnym odrzuceniu. Dlatego osoby, które chcą mieć pewność, że ich skarga zostanie na pewno rozpatrzona, powinny zasięgnąć wcześniej konsultacji u prawnika kanonisty (adwokata kościelnego).

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx