Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Ubezpieczenie mieszkania – jak wybrać najlepszą polisę?

Gdy kupujemy mieszkanie lub budujemy dom, mamy przed oczami same sielankowe scenariusze. Moment odebrania kluczy do własnego mieszkania lub domu to bez wątpienia pozytywne wydarzenie. Aby spać spokojnie, powinniśmy jednak pomyśleć również o potencjalnych zagrożeniach. Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim wysokość składki. Nie ma w tym nic dziwnego. Na pewno jest to swego rodzaju obciążenie dla domowego budżetu. Koszt polisy waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a ostateczna wysokość składki uzależniona jest od różnych czynników.

Mimo wszystko większą uwagę warto zwrócić na zakres ubezpieczenia oraz dokładnie przeanalizować zapisy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Znajdziesz tam informacje na temat tego: w jaki sposób są wyceniane szkody, ile dostaniesz za nie pieniędzy czy też w jakich sytuacjach będzie ci przysługiwało świadczenie. Koniecznie zapoznaj się też z rozdziałem umowy: Wyłączenia. Są tam bowiem wskazane sytuacje, w których świadczenie nie będzie ci przysługiwało.

Pamiętaj, że ubezpieczenie nieruchomości (a dokładnie jego zakres i zapisy umowy) może się nieco różnić w zależności od ubezpieczyciela. Jeśli wybierasz ubezpieczenie mieszkania online, to koniecznie skorzystaj z takich narzędzi, jak: rankingi oraz porównywarki ubezpieczeń. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie kosztuje ubezpieczenie mieszkania, które wybrałeś – skorzystaj z kalkulatora.

Ubezpieczenie mieszkania – jaki powinno mieć zakres ochrony?

Jak wspominaliśmy – zakres ochrony może się różnić w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Zawsze konieczne jest porównanie zapisów. Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.ubezpieczenie.com.pl/.

Na początek powinieneś się zastanowić, na czym najbardziej ci zależy i jakie potencjalne niebezpieczeństwa zagrażają twojej nieruchomości. Ubezpieczenie domu i mieszkania chroni mury, ściany działowe, instalacje (elektryczną i wodno-kanalizacyjną), drzwi i okna, a także wszelkie urządzenia zamontowane w mieszkaniu na stałe (na przykład takie stałe elementy jak grzejniki). Co do zasady zakres ubezpieczenia mieszkania nie obejmuje zatem części ruchomych (na przykład mebli). Jeśli więc zależy ci na ubezpieczeniu konkretnych elementów wyposażenia czy umeblowania – pomyśl o rozszerzeniu polisy mieszkaniowej. Niektóre polisy zawierają już elementy stałe oraz ruchomości domowe – warto zwracać na to uwagę przed podpisaniem umowy ubezpieczenia nieruchomości.

Od jakich zdarzeń losowych chroni ubezpieczenie mieszkania i domu?

Jeśli chodzi o zdarzenia losowe, które będą przesłanką do wypłaty odszkodowania, najczęściej można się spotkać z: ubezpieczeniem nieruchomości od ognia, wiatru, ziemi i wody, a także działania osób trzecich (włamanie, kradzież), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Warto na chwilę zatrzymać się przy kwestii ubezpieczenia od sił natury. Czasami ubezpieczyciel podkreśla w umowie, o jakie dokładnie zjawiska chodzi – na przykład w przypadku wichury doprecyzowana jest prędkość wiatru, badana przez lokalną stację meteorologiczną.

Assistance domowy – czy warto?

Jeśli decydujesz się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, to pomyśl także o dodatkowej ochronie, jaką daje assistance domowy. Możesz wówczas liczyć na pomoc specjalisty w razie awarii – na przykład hydraulika, szklarza, ślusarza, dekarza itp. W pakiecie tym znajdziesz również takie usługi jak pogwarancyjna naprawa urządzeń AGD i RTV. W przypadku zdarzeń losowych – takich jak pożar, zalanie, przejście trąby powietrznej – domowy assistance zapewni transport mienia, a najczęściej także zakwaterowanie poszkodowanym. W zakres wchodzi również naprawa szkód, wyrządzonych wskutek danego zdarzenia.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx