Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Na czym polega skupowanie długów?

Każda osoba prowadząca firmę – niezależnie od tego, czy to duże przedsiębiorstwo czy jednoosobowa działalność gospodarcza – wie, jak ważne jest utrzymanie płynności finansowej. Cel ten jednak poważnie mogą zaburzyć niewypłacalni kontrahenci. Jeśli problem narasta, godną rozważenia opcją staje się skup długów. Na czym dokładnie polega skupowanie wierzytelności? Jakie działania trzeba podjąć, by skorzystać z tej opcji?

  1. Na czym polega skup długów?
  2. Kiedy warto rozważyć skup wierzytelności?
  3. Jak sprzedać długi?

Jeśli interesuje cię odpowiedź na pytanie, jak odzyskać płynność finansową poprzez sprzedaż długów, więcej na ten temat przeczytasz na libertus.com.pl/offer/skup-dlugow/.

Na czym polega skup długów?

Aby sprzedać długi, należy po prostu dokonać cesji wierzytelności, czyli przekazać prawa do nich – łącznie z roszczeniami o zaległe odsetki – innemu podmiotowi. Kwestie te reguluje kodeks cywilny.

Mimo że sprawa brzmi poważnie, procedurę można wyjaśnić w dość łatwy sposób. Na podstawie umowy cesji wierzytelności Ty pozbywasz się problemu niewypłacalnego kontrahenta i trudności w utrzymaniu płynności finansowej firmy, zaś nowy właściciel podejmuje działania, które mają na celu odzyskanie tych środków.

Kiedy warto rozważyć skup wierzytelności?

Oczywiście, sprzedaż wierzytelności oznacza dodatkowy koszt – choć otrzymujesz zapłatę, nigdy nie będzie ona równa wysokości kwoty znajdującej się na fakturze. Wiele osób decyduje się jednak na to ustępstwo, chcąc uzyskać natychmiastowy zastrzyk gotówki lub oszczędzić sobie stresu związanego z windykacją należności. Dla wielu to także szansa na uniknięcie ryzyka: wszak czekając na egzekucję komorniczą, możesz spotkać się z sytuacją, w której dłużnik zamyka działalność lub ogłasza upadłość.

Jak sprzedać długi?

Istnieje kilka sposobów sprzedaży długu. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • giełda wierzytelności,
  • bezpośredni kontakt z firmą windykacyjną,
  • sprzedaż indywidualna.

Giełda wierzytelności to po prostu specjalny rejestr informacji gospodarczych, który umożliwia publikację ofert sprzedaży długu lub przelewu wierzytelności, a tym samym odzyskanie pieniędzy. Na giełdzie długów zamieszcza się informacje pozwalające zidentyfikować dłużnika, dlatego często korzystają z tego spisu osoby pragnące zweryfikować potencjalnego kontrahenta.

Skupowaniem wierzytelności zajmują się również wyspecjalizowane firmy, które czerpią z takiej działalności dochód. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, gdyż sprawę można załatwić w zasadzie od ręki.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx