Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 marca 2023

Czego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza?

Majsterkowanie to ciekawe hobby, które uprawia wielu z nas. Kiedyś kojarzyło się wyłącznie z mężczyznami, dziś również kobiety coraz śmielej sięgają po narzędzia i wykonują różne proste prace domowe. Może to być chociażby wywiercenie dziury w ścianie i powieszenie obrazka, albo naprawa łatwych do wykrycia i usunięcia usterek w samochodzie. Zanim jednak zaczniemy majsterkowanie na poważnie, warto skompletować zestaw najpotrzebniejszych elementów, które zawsze się nam przydadzą. Przykładem mogą być wybijaki do otworów, które nie są drogie a mogą pomóc w bardzo wielu różnych sytuacjach.

Precyzyjne wiercenie otworów

Wybijak to przyrząd, którego zadaniem jest najczęściej przygotowanie miejsc, gdzie mamy wywiercić otwór wiertarką. Każdy kto kiedykolwiek korzystał z tej maszyny wie doskonale, jak trudno jest precyzyjnie rozpocząć nawiercanie powierzchni. Aby ułatwić sobie zadanie przydadzą się wybijaki do otworów, najlepiej w formie niewielkich punktaków. Działanie tego przyrządu jest niezmiernie proste. Przykładamy go ostrym końcem do powierzchni, gdzie zamierzamy wywiercić otwór. Następnie należy uderzyć w drugą stronę punktaka za pomocą niewielkiego młotka. Czasami może być konieczne wykonanie kilka uderzeń, by otrzymać wgniecenie w materiale. Jeżeli to zrobimy, wiertło nie będzie nam uciekać na boki w czasie pracy wiertarki. Właśnie dlatego z wybijaków do otworów korzysta niemalże każdy budowlaniec. Trudno byłoby wyobrazić sobie wiercenie kilkudziesięciu, a czasami nawet kilkuset otworów w sytuacji, gdy rozpoczęcie tego procesu może nie wyjść tak jak planujemy. Bez użycia punktaka wiertło będzie bowiem uciekać, co spowoduje nie tylko wywiercenie dziury w złym miejscu, ale również podrapanie i uszkodzenie powierzchni w miejscu, gdzie nie miała być ona obrabiana.

Wykonywanie otworów w materiałach

Innym zastosowaniem wybijaków do otworów jest wykonywanie za ich pomocą dziur bezpośrednio w danym materiale. Jest to możliwe w sytuacji, gdy ten jest wystarczająco cienki i kruchy. Może to być na przykład plastik, albo też różne tkaniny. Wykonane otwory mogą posłużyć do przykręcenia fragmentu materiału do innego, albo też do przewleczenia przez niego nici lub sznurka. To drugie zastosowanie jest bardzo często wykorzystywane w tapicerstwie, gdzie wymagana jest duża precyzja i dokładność. Nie da się więc ukryć, że wybijaki do otworów powinny zdecydowanie znaleźć się w podręcznej skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Na pewno będziemy z nich bardzo często korzystać.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx