Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Czym się kierować wybierając obuwie dla dziecka?

Zakup butów dla najmłodszych bywa czasami prawdziwym wyzwaniem. Obuwie powinno być bowiem nie tylko właściwie dobrane do pory roku, ale też wygodne, bezpieczne, zdrowe i atrakcyjne dla najmłodszych. Najlepiej też, aby jego cena mieściła się w granicach domowego budżetu. Czy da się pogodzić te wszystkie czynniki i wybrać idealne buty dla dziecka, które pozwolą stopom dobrze się rozwijać, a jednocześnie zapewnią komfort maluchowi w każdych warunkach? Sprawdźmy to!

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Kupowanie bucików dziecięcych przez internet to bardzo kontrowersyjny pomysł. Ustalenie bowiem rozmiaru jest kluczowe i to nie tylko w momencie zakupu konkretnej pary, ale też w kolejnych miesiącach, kiedy to dziecko będzie użytkowało buty na co dzień. Warto zatem poświecić czas i energię na to, aby w stacjonarnym sklepie wybrać właściwy rozmiar, a sposobów na to jest co najmniej kilka.

Wiele sklepów oferuje dziś wygodne w użyciu skanery, które pozwalają znacznie oszczędzić czas przy wyborze konkretnego rozmiaru. Dzięki nim w prosty sposób można ustalić, po które buty sięgać. Jeśli jednak nie ma dostępu do takiego narzędzia, bardzo pomocna jest klasyczne metoda „jednego palca”. Jeśli do przymierzonych przez dziecko butów uda się z tyłu wsunąć palec – buty na pewno będą w odpowiednim rozmiarze. 

Pomiar i przymierzanie, choć uciążliwe i nużące dla najmłodszych, pozwalają dopasować idealnie nie tylko długość, ale i szerokość obuwia. Ma to ogromne znacznie dla jego komfortu i zdrowia. Idealna długość buta nie gwarantuje bowiem, że konkretny model nie będzie uciskał lub odwrotnie, nie będzie za luźny – w zależności od tego, jak szeroką stopę ma dziecko. 

Podeszwa pod lupą

Przez lata utarło się przekonanie, że podeszwa w obuwiu dla najmłodszych powinna być twarda, a zapiętek sztywny, aby odpowiednio zabezpieczyć stopę dziecka i ustabilizować ją w bucie. Dziś już wiadomo, że teoria ta jest błędna, a wybór takich właśnie modeli (poza szczególnymi wyjątkami), jest po prostu szkodliwy dla prawidłowego rozwoju stopy i nauki właściwego chodzenia.

Buciki dziecięce powinny jak najmniej ingerować w naturalny ruch stopy, a więc ich podeszwa powinna być jak najcieńsza i do tego miękką. Ważne także, aby była wystarczająco elastyczne i łatwo dopasowywała się do ruchu stopy oraz całej nogi. Elastyczność podeszwy powinna zapewniać możliwość zgięcia jej w 1/3 długości. Tak dobrana pozwoli na wszystkie ruchy stopy, które dzieci wykonują naturalnie – rolując ją, odginając na boki i testując najlepsze ułożenie względem podłoża.

Odpowiednio dopasowana do naturalnych potrzeb stopy podeszwa, ułatwia również badanie równowagi, pozwalając na swobodne balansowania palcami i piętą, dzięki czemu we właściwy sposób rozwijają się nie tylko kości, ale też cały staw i więzadła, pozwalając na naturalny wzrost stóp i dolnych mięśni nóg dziecka.

Przyjemność przede wszystkim

Idealne buciki dziecięce to takie, które pociecha chętnie i łatwo zakłada, dlatego warto także zwrócić uwagę, swoją i dziecka, na kolor, styl, ozdoby i sposób zapięcia. Dla najmłodszych oczywiście polecane są rzepy, jednak sięganie po modele sznurowane może okazać się świetnym sposobem na ćwiczenie kolejnych umiejętności.

Decydując się na konkretną markę czy model, weźmy jednak przede wszystkim pod uwagę oczekiwania dziecka. Zapytajmy go o ulubionych bohaterów bajek, kolor czy inne oczekiwania. Mały człowiek ma w tych butach czuć się dobrze i zakładać je z przyjemnością, a więc jego zdanie przy samym zakupie może okazać się kluczowe.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx