Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 października 2023

Co zrobić, aby dom stał się inteligentny?

Fot.: freepik.com

Budynek, który jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie podnoszące komfort i bezpieczeństwo mieszkańców – tym właśnie jest inteligentny dom. Nie byłoby to jednak możliwe bez implementacji systemów automatyki budynkowej. To właśnie takie systemy należy wdrożyć, aby dom stał się inteligentny. Jakie to systemy? Sprawdźmy to!

Inteligentny dom – krótkie objaśnienie

Zanim sprawdzimy, jakie systemy wchodzą w skład automatyki i instalacji inteligentnego domu, wyjaśnijmy sobie, o co w tym wszystkim chodzi. Pod pojęciem inteligentnego domu kryją się liczne zalety, możliwości i funkcjonalności. Inteligentny dom to nic innego jak cały system różnorodnych urządzeń dla budynku. Jest to takie miejsce, w którym bez problemu możesz porozumiewać się z poszczególnymi instalacjami i co ciekawe, instalacje te mogą również porozumiewać się między sobą.

Podstawą działania inteligentnych domów, jest koncepcja Internetu Rzeczy, którą najlepiej wytłumaczyć na przykładzie. Wyobraź sobie, że korzystając jedynie z samego smartfona, możesz zmieniać natężenie światła, manipulować temperaturą w pomieszczeniach oraz włączać w dowolnym momencie ulubione piosenki. Wiele z tych czynności możesz wykonywać nawet, gdy znajdujesz się poza domem. Możesz aktywować alarm, odsłaniać rolety i wykonywać wiele innych czynności naraz. Tak właśnie działa ten cały system inteligentnego domu.

Elementy systemu inteligentnego domu

Rozwiązania, które stosuje się, aby dom stał się inteligentny, są przyjazne dla środowiska. Oznacza to, że posiadają wszystkie niezbędne rozwiązania ekologiczne. Dzięki integracji systemu automatyki budynkowej z poszczególnymi instalacjami w domu możesz zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo.

Takimi instalacjami mogą być między innymi: instalacja oświetleniowa, alarmowa, elektryczna; klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja; pompy ciepła, panele solarne i fotowoltaiczne; kino domowe; instalacje ogrodowe, zraszacze; żaluzje, zasłony, rolety i inne.

Aby cała instalacja działała, jak należy, potrzeba czujników. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe automatyczne działanie instalacji. Możesz umieścić je w korytarzach, aby wykrywały ruch i aktywowały oświetlenie, aby rozjaśnić Twoją drogę, np. do toalety. Możesz także umieścić je w oknach i drzwiach, aby w razie włamania, aktywować alarm, który sparaliżuje intruza.

Inteligentny dom i jego największe zalety

Inteligentny dom ma wiele zalet, poniżej znajdziesz kilka z nich:

  • bezpieczeństwo – instalacje automatyki budynkowej zwiększają bezpieczeństwo. Dzięki czujnikom system alarmowy może automatycznie uruchomić się w przypadku zagrożenia pożarem, zalaniem bądź innymi tego typu sytuacjami. Podczas Twojej nieobecności w domu inteligentny system dla domu będzie monitorował stan posesji i w razie problemów poinformuje Cię (wyśle stosowne powiadomienie na Twojego smartfona);
  • wygoda – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dla domu możesz zwiększyć swój komfort. Za pomocą jednej aplikacji możesz sterować kilkoma instalacjami jednocześnie, nawet jeżeli aktualnie nie ma Cię w domu. Nie wychodząc z łóżka, możesz sterować oświetleniem, roletami, kinem domowym oraz wierzą muzyczną, kiedy tylko zechcesz;
  • oszczędności – inteligentny dom niesie za sobą liczne oszczędności. Nie musisz już dłużej martwić się o to, czy wyłączyłeś żelazko i inne sprzęty. Możesz ustawić automatyczne harmonogramy, które będą czuwać nad twoimi finansami.

Produkty inteligentnego domu można umieścić zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Zintegrować ze sobą można wszystkie instalacje, wystarczy tylko odpowiedni plan i ekipa montażowa. Sama obsługa systemu jest dziecinnie prosta.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx