Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Praca jako event manager – jak wygląda i jak zacząć?

Nie każda praca jest tak oczywista, jeśli chodzi o zakres obowiązków, jak fryzjer czy mechanik samochodowy. Bywa, że pewne profesje wydają nam się ciekawe, ale nie wiemy dokładnie, o co w nich chodzi. Jednym z przykładów jest praca jako event manager. Organizowanie imprez czy rozmaitych wydarzeń może wydawać się pociągające, szczególnie osobom o pewnych typach osobowości, ale na czym dokładnie polegają zadania na takim stanowisku i na jakie zarobki można liczyć event manager?

Event Manager – specjalista od dobrej zabawy?

Imprezy większe czy mniejsze ocenia się głównie po tym, jak dobrze bawią się goście lub uczestnicy. Kreatywność, otwartość i entuzjazm to zatem ważne cechy ich organizatora pozwalające na twórcze, niebanalne rozwiązania i zarażanie ludzi pozytywną energią. Jednak praca event managera to dużo więcej niż dobra zabawa. Polega również na długofalowym planowaniu, tworzeniu koncepcji, opracowywaniu budżetu, współpracy z wieloma instytucjami i specjalistami.

Śluby, koncerty, wystawy czy konferencje, seminaria, premiery produktów to wydarzenia, które wymagają obcowania z różną, czasem skomplikowaną i niszową tematyką. To z kolei wiąże się z wiedzą, na którą trzeba być otwartym, a jednocześnie należy umieć współpracować z ludźmi o różnych osobowościach i oczekiwaniach. Świat kultury różni się od świata nauki czy biznesu i w każdym z nich trzeba potrafić się odnaleźć, by logistycznie ogarnąć wszystko, umiejętnie rozdzielić zadania, egzekwowania je. To również praca pod ogromną presją i często w nienormowanym trybie czasowym.

Jak zostać event managerem?

W dobie szkoleń i kursów online można dość szybko znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie, by zacząć kształcić się w kierunku tej profesji. Również wiele uczelni proponuje stacjonarne studia eventowe. Dzięki temu można poznać podstawy sprzedaży, negocjacji, reklamy, prawne zagadnienia dotyczące tej pracy i podstawy techniki eventowej. Kursy czy szkolenia w wersji online też mogą spełnić swoje zadania, jednak istotne jest głównie, by zwrócić uwagę na to, kto będzie nauczał. Zawsze lepiej, jeśli będzie to osoba, która jest też praktykiem, a nie tylko ma wiedzę teoretyczną. Zanim jednak przejdziemy do wyboru oferty, oceńmy swoją osobowość i temperament, jak dalece posiadamy predyspozycje wewnętrzne do tego typu wyzwania. Ekstrawersja, otwartość, decyzyjność czy tolerancja na niepowodzenia lub nagle zmiany, oraz umiejętność szybkiego reagowania będą tu kluczowe. Przed podjęciem decyzji należy też zastanowić się, ile zarabia organizator imprez.

Event manager – zarobki

Zarobki event managera w dużym stopniu zależą od doświadczenia udokumentowanego portfolio. Średnia zarobków w tym zawodzie w Polsce w roku 2022 to około 6 tys. zł. Duże znaczenie ma także wielkość agencji oraz rodzaj realizowanych eventów. W dużych firmach przy dużych projektach dla klientów z segmentu premium można zarobić powyżej 10. tys. zł netto. Na atrakcyjne zarobki mogą liczyć także właściciele własnych agencji.

Szkolenie na event managera znajdziesz na: https://emtg.pl/event-manager-planowanie-organizacja-i-zarzadzanie-projektem-eventowym/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx