Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Kiedy warto stosować adiuwanty?

Adiuwanty są często dodawane do środków ochrony roślin w celu zwiększenia ich skuteczności. Mogą być nazywane „wspomagaczami” i są dodawane do roztworu jako nieaktywny składnik lub mogą działać bezpośrednio na substancję czynną poprzez zmianę jej właściwości (takich jak poziom pH).

Zalety działania adiuwantów

Po pierwsze możesz znaleźć wiele różnych tego typu preparatów, a jednym z chętniej wybieranych jest adiuwant do glifosatu. Dlaczego warto wybierać te środki? Oto ich główne zalety.

Głównym zadaniem adiuwanta jest zapewnienie, że mieszanina pozostaje jednorodna i nie wytrąca się z niej żaden pojedynczy składnik. Pomaga on również zachować właściwości biologiczne środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, poprzez utrzymanie poziomu aktywności tych substancji czynnych podczas ich aplikacji na powierzchnię gleby lub na nasiona.

Zastosowanie adiuwantów w opryskiwaczu znacznie zmniejsza ilość zużycia środków ochrony roślin i ich skutków ubocznych, takich jak pienienie się czy zlatywanie z roślin. Dzięki nim możemy zwalczać chwasty nawet wtedy, gdy są one w późniejszym stadium rozwoju, niż nasz główny gatunek docelowy.

Rodzaje adiuwantów

Istnieje kilka rodzajów adiuwantów, takich jak:

  • Zastosowanie surfaktantów w pestycydach pozwala na zwiększenie przyczepności pomiędzy kroplami a liśćmi chwastów, a także lepsze wnikanie do komórek roślinnych.
  • Zastosowanie adiuwantów olejowych nie ogranicza się do poprawy przyczepności oprysku. Olej pomaga również rozpuszczać herbicydy, dzięki czemu mogą one być skuteczniej wchłaniane przez chwasty poprzez okrywę woskową naskórka.
  • Stosowanie adiuwantów mineralnych jest świetnym sposobem na zmiękczenie twardej wody, np. siarczan amonu i zwiększenie skuteczności podczas stosowania pestycydów, takich jak herbicydy. Głównym zadaniem tego rodzaju adiuwantów jest przede wszystkim sprawienie, że poprawią wnikanie do komórek wybranych roślin, ale też oczywiście spowodują, że skuteczność środków do zwalczania chwastów znacząco się zwiększy.

Dlaczego konieczne jest stosowanie adiuwantów?

Adiuwanty to świetny sposób na ulepszenie roztworu opryskowego. Jedną z zalet jest to, że zwiększają rozpuszczalność cieczy, co oznacza, że możesz użyć mniej silnych składników i uzyskać większą skuteczność na powierzchni roślin. Zmniejszają również znoszenie przez wiatr. Dzięki temu preparat nie spływa do podłoża. Chronią też przed deszczem.

Tego typu środki mogą być w stanie skutecznie wnikać do rośliny, nawet jeśli jest ona pokryta woskowym nalotem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx