Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Gaśnica proszkowa: co to jest, co gasi, czego nie wolno gasić, cena, charakterystyka

gaśnica proszkowa

Gaśnica proszkowa to niezbędna pomoc w walce z pożarami niezależnie od tego, czy są to małe małe czy duże pożary. Według zdrowego rozsądku każdy obywatel powinien mieć przynajmniej jedną taką gaśnice w domu, samochodzie lub w miejscu pracy. Bez niej ciężko nam będzie walczyć z pożarem i ratować ludzi przed nim. Posiadanie jej to obowiązek jeśli chcesz żeby Ty i Twoja rodzina lub Twoi współpracownicy czuli się bezpiecznie.

Spis Treści:

  1. Gaśnica proszkowa – co to jest?
  2. Gaśnica proszkowana – co gasi?
  3. Gaśnica proszkowa – czego nie wolno gasić?
  4. Gaśnica proszkowa – charakterystyka
  5. Gaśnica proszkowa – cena

Gaśnica proszkowa – co to jest?

To typ gaśnicy, w której środkiem gaśniczym jest proszek, który jest wypychany za pomocą sprężonego powietrza (składają się z niego dwutlenek węgla i azot). Głównym, najważniejszym składnikiem tego typu proszków gaśniczych jest najczęściej węglany sodu albo fosforany sodu.

Gaśnica proszkowa – co gasi?

Gaśnice proszkową stosujemy w przypadku większych pożarów oraz malutkie źródła pożarów. Gaśnica wykorzystuje najczęściej  do gaszenia pożarów typu grupy A (pożary typu A to pożary ciał stałych organicznego pochodzenia, który przy spalaniu powstaje też zarzewie, są nimi na przykład drewno, papier, tworzywa sztuczne, tkaniny, słoma). Pożary typu grupy B (to grupa pożarów łatwopalnych cieczy oraz materiałów stałych, które z powodu spalania ulegają stopieniu), oraz typu grupy C (do niej zaliczane są pożary które powstały w skutek zapłonu jakiegoś gazu na przykład: gazu ziemnego, propanu lub acetylenu).

Gaśnica proszkowa – czego nie wolno gasić?

Nie wolno gasić nią odzieży na ludziach, używanie gaśnicy proszkowej może spowodować poważne podrażnienie oczu i dróg oddechowych osoby palącej się. Jeśli widzisz żeby jakaś osoba się paliła, lepiej użyj gaśnicy wodnej-mgłowej albo najlepiej koca gaśniczego. Kolejnym przeciwwskazaniem jest gaszenie gaśnicą proszkową urządzeń które są w ruchu, takie jak na przykład każdy silnik samochodowy. Jeśli proszek dostanie się do środka może ona spowodować zatarcie. Dużym minusem tego typu gaśnic jest to, że bardzo mocno może przywierać do powierzchni i przez to jest bardzo ciężki do usunięcia. Może to spowodować że będziemy zmuszeni wyrzucić jakiś mebel, który nie został dotknięty pożarem ale został mocno wybrudzony przez proszek. Tak więc, trzeba pamiętać żeby konkretną gaśnice wykorzystać tylko do tego, do czego jest przeznaczona, także ta gaśnica nie do wszystkich przypadków pożaru się nadaje.

Gaśnica proszkowa – charakterystyka

Gaśnica wygląda jak każda gaśnica – jest czerwona, z tyłu ma na biało napisane jak użyć gaśnicy i kiedy. Posiada również bardzo wygodny uchwyt i jest łatwa w obsłudze. Metal z jakiego jest zrobiona ta gaśnica, jest na tyle wytrzymały, że ciężko go zniszczyć, więc nie bój się jeśli raz niechcący ją opuścisz podczas gaszenia pożaru. Można ją umieścić gdzie tylko zechcesz, dzięki wieszakowi.

Gaśnica proszkowa – cena

Gaśnice możemy kupić na stronie sklepu pol-poż (https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Gasnice-proszkowe/26). Można w tym sklepie kupić gaśnice jednokilogramowe jak i gaśnice sześcio-kilogramowe. Minimalna cena to ponad trzydzieści złotych natomiast najdroższą gaśnicę jaką znalazłem na wyżej wymienione stronie miała cenę ponad tysiąc złotych

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx