Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Robotnicy i wykwalifikowani pracownicy z zagranicy poszukiwani w Niemczech

Zastanawiasz się nad pracą w Niemczech, ale nie do końca wiesz jak się za to wszystko zabrać? Na jakie stanowiska warto aplikować? Jacy pracownicy są poszukiwani u naszego zachodniego sąsiada? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat pracy w Niemczech!

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Zarobki w Niemczech są głównym powodem, dla którego setki tysięcy naszych rodaków wyjechało do pracy do tego państwa. Różnica sięga, w zależności od branży, nawet kilkudziesięciu procent. Jednak wyższa płaca nie bierze się z niczego – najpierw trzeba znaleźć pracę.

Znalezienie pracy w Berlinie, Hamburgu czy Monachium może Ci się na początku wydawać dość trudne. Znacznym ułatwieniem w tej dziedzinie będzie pośrednictwo agencji pracy. Na stronach takich jak Praca-niemcy.starke-jobs.com/ z łatwością znajdziesz wiele ciekawych ofert, dostosowanych zarówno do Twoich umiejętności, jak i oczekiwanej lokalizacji.

Inną opcją znalezienia pracy w Niemczech jest wykorzystanie w tym celu na przykład znajomych czy członków rodziny, którzy od dłuższego czasu mieszkają za granicą. Są oni w stanie polecić Cię ich znajomym pracodawcom, dzięki czemu:

 • ominiesz część procesu rekrutacji,
 • uzyskasz bardziej odpowiedzialne stanowisko,
 • zaczniesz pracę od nieco wyższego poziomu w hierarchii firmy.

Jak widzisz, metod znalezienia pracy w Niemczech jest całkiem sporo. Wszystko zależy od Twojego charakteru oraz osób, które znasz. Pamiętaj też, że warto wykorzystać grupy polonijne na portalach społecznościowych. Zawsze dowiesz się na nich czegoś interesującego na temat:

 • zdobycia pracy,
 • standardowych poziomów wynagrodzenia,
 • ciekawych miejsc do odwiedzenia,
 • dobrych i tanich miejsc do życia,
 • komunikacji i środków transportu.

W jaki sposób przygotować się do pracy w Niemczech?

W Niemczech wciąż brakuje rąk do pracy. Najczęściej wybieranymi przez Polaków branżami są:

 • transport,
 • budownictwo,
 • gastronomia.

Co ciekawe, spory popyt na rynku panuje też na wykwalifikowanych pracowników, takich jak inżynierowie, lekarze czy prawnicy. Dlatego nie martw się – istnieje duża szansa, że już po krótkim czasie znajdziesz ciekawą ofertę.

W jaki sposób przygotować się do pracy za granicą? Nie ma prostej odpowiedzi, jednak istnieje kilka prostych metod, które znacznie zwiększą Twoje szanse na rynku pracy.

1) Znajomość języka obcego

Jeżeli planujesz wyjazd do pracy za granicę, znajomość obcego języka będzie ogromnym atutem.  Nie gra tu roli poziom Twoich umiejętności czy wykształcenia – obcy język to w wielu przypadkach prosta droga do znacznie wyższej wypłaty.

Obcego języka możesz się uczyć na wiele sposobów. Niektórzy wybierają kursy przyspieszone, inni uczą się na własną rękę, jeszcze inni „idą na żywioł” i wyjeżdżają ze znajomością wyłącznie najbardziej podstawowych zwrotów. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem pracy i doświadczenia.

2) Międzynarodowe certyfikaty

Kolejną mocną stroną, o którą warto zadbać podczas wyjazdu do pracy poza Polskę są międzynarodowe certyfikaty. Mogą one dotyczyć Twojego wykształcenia czy znajomości języków obcych. Stanowią one dużą wartość na rynku pracy, ponieważ potwierdzają, że posiadasz wystarczającą wiedzę, by bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki

3) Dobre CV

Bardzo ważnym elementem aplikowania o pracę jest dobrze napisane CV. Nie chodzi o to, żeby pisać w nim nieprawdę, lecz by we właściwy sposób przekazać swoje doświadczenie i umiejętności. Zadbaj o czytelność, ale również o fakty z Twojego życia. Opisz dokładnie wykształcenie, wykonywaną do tej pory pracę czy dołącz link do portfolio.

Podsumowanie

Praca za granicą wiąże się z pewnymi wymaganiami, z którymi zwykle nie spotykamy się w Polsce. Z drugiej strony, oferuje w bardzo wielu przypadkach znacznie wyższe wynagrodzenie. Jeżeli więc chcesz więcej zarabiać, pomyśl o wyjeździe.

W Niemczech wciąż poszukiwani są specjaliści praktycznie w każdej branży. Przejrzyj oferty pracy na popularnych portalach, aplikuj i ruszaj w drogę!

Nie zapomnij o dobrym CV, znajomości języka obcego i certyfikatach – w ten sposób dużo łatwiej będzie Ci wyróżnić się na tle konkurencji.

Powodzenia!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx