Zmywarka – którą wybrać? Wolnostojącą czy do zabudowy?

Lodówka i kuchenka lub płyta grzejna to niezbędne urządzenia AGD, bez których nie mogłaby funkcjonować żadna kuchnia. Coraz częściej do tego grona dołącza również zmywarka. Którą wybrać? Wolnostojącą czy do zabudowy? 45 cm czy 60 cm? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki.

Wolnostojąca czy do zabudowy zmywarka – którą wybrać?

Dostępne na rynku zmywarki możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: wolnostojące oraz do zabudowy. Jeśli zastanawiamy się, jaką zmywarkę wybrać, w pierwszej kolejności właśnie ten aspekt powinniśmy wziąć pod uwagę.

Zmywarka wolnostojąca

Zmywarka wolnostojąca ma kompletną obudowę, dzięki czemu można ją ustawić w dowolnym miejscy w kuchni. Wystarczy jedynie zadbać, aby w pobliżu znajdowała się instalacja wodno-kanalizacyjna oraz gniazdko elektryczne. Taką zmywarkę możemy ustawić z dala od mebli kuchennych albo wsunąć ją pod blat. Zmywarki wolnostojące dostępne są w różnych kolorach, największą popularnością cieszą się jednak modele białe, srebrne i inox.

Zmywarka do zabudowy

Zmywarki pod zabudowę, tak jak inne urządzenia AGD do zabudowy, muszą być umieszczone w specjalnej obudowie meblowej. Ustawia się je w ciągu kuchennym. W ten sposób można uzyskać spójną aranżację. Co więcej, takie zmywarki mogą mieć widoczne albo całkowicie ukryte panele sterowania. My polecamy szczególnie to drugie rozwiązanie, ponieważ ukryty panel sterowania jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Poza tym taka zmywarka z zewnątrz wygląda jak zwykła szafka, więc w żaden sposób nie zaburzy stylistyki wnętrza. To świetne rozwiązanie do minimalistycznych i nowoczesnych kuchni.

Jak wybrać zmywarkę?

Oferta zmywarek jest bardzo bogata. Poszczególne modele różnią się nie tylko sposobem zabudowy i szerokością, lecz także pojemnością, klasą energetyczną i dostępnymi programami. Dla niektórych odpowiednia będzie zmywarka wyposażona jedynie w podstawowe funkcje. Natomiast u innych sprawdzi się pojemna i nowoczesna zmywarka. Którą wybrać? Oto najważniejsze parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie tego urządzenia:

  • Wymiary – duże zmywarki występują w dwóch rozmiarach – mogą mieć szerokość 45 cm lub 60 cm. Te pierwsze zajmują stosunkowo niewiele miejsca, dlatego będą dobrym wyborem do małych kuchni. Natomiast zmywarki 60 cm są praktyczniejsze, ponieważ zmieszczą większą ilość naczyń. Oprócz standardowych zmywarek w sprzedaży dostępne są też modele modułowe. Są to małe zmywarki, które można ustawić na blacie kuchennym.
  • Pojemność – jak łatwo się domyślić, pojemność zmywarki będzie w dużym stopniu uzależniona od jej wielkości. Modele o szerokości 45 cm są w stanie pomieścić od 8 do 11 kompletów naczyń. Z kolei do zmywarki o szerokości 60 cm możemy zmieścić nawet 16 kompletów naczyń. Pojemność urządzenia warto dobrać do liczby domowników oraz częstotliwości przygotowywania potraw.
  • Klasa energetyczna – ten parametr określa, ile energii zużywa zmywarka. W przypadku zmywarek stosowane są klasy energetyczne od A do G. Najbardziej energooszczędne są modele w klasie A, B i C.
  • Programy zmywania i temperatury – w każdej zmywarce znajdziemy kilka programów i temperatur zmywania do wyboru. Dzięki dużej liczbie programów z łatwością dobierzemy odpowiednie parametry zmywania do konkretnych rodzajów naczyń, uzyskując najlepsze efekty. 

Dodatkowe funkcje – producenci stale udoskonalają swoje urządzenia, wyposażając je w coraz to bardziej nowoczesne funkcje. Niektóre z nich znacznie poprawią efektywności zmywania, a inne są zupełnie niepotrzebne. Co powinna mieć zatem zmywarka? Przede wszystkim funkcję wyparzania, która pozwoli zdezynfekować naczynia, możliwość zmywania z połową załadunku, funkcję opóźnionego startu, a także rozmaite zabezpieczenia.

Jakiej firmy zmywarkę kupić?

Na rynku znajdziemy kilka firm, które produkują wysokiej jakości zmywarki, zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy. Wśród nich możemy wymienić takie marki jak: Bosch, Siemens, Electrolux, Whirlpool, Samsung, Miele, Beko, Haier czy LG. Urządzenia tych producentów cechują się nie tylko podstawowymi funkcjami, ale również oferują wiele autorskich technologii.

Jeśli natomiast interesują nas tanie zmywarki, to powinniśmy rozejrzeć się głównie w ofercie marek Beko, Indesit czy Candy.

Zmywarka – którą wybrać? Podsumowanie

Tak naprawdę wybór zmywarki będzie uzależniony wyłącznie do naszych potrzeb. Osoby, które nie remontują kuchni, a chcą po prostu uzupełnić swoją strefę zmywania o zmywarkę, z pewnością wybiorą model wolnostojący. Natomiast osoby, które dopiero urządzają kuchnię, z powodzeniem mogą się pokusić o zakup zmywarki do zabudowy. Małe zmywarki 45 cm będą dobrą opcją dla singli, a duże o szerokości 60 cm dla większej rodziny. Jednak niezależnie od tego, na którą zmywarkę się zdecydujemy, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry. Warto również porównać specyfikację kilku modeli zmywarek, aby wybrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx