Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Urlop na Mazurach – dlaczego warto?

Mazury słyną z pięknej przyrody, malowniczych jezior i lasów. Jeziora mazurskie to raj dla wędkarzy, miejsce do uprawiania sportów wodnych, a także wspaniałe miejsce do wypoczynku nad wodą. Jednym z atrakcyjnych turystycznie miast tego regionu jest Giżycko. Co warto tam zobaczyć?

Wspaniała mazurska przyroda, lasy bogate w różnorodne gatunki ptaków, ciekawe okazy roślin, odosobnione miejsca z dala od cywilizacji, zachęcają do spacerów. Szlak Wielkich Jezior to piękne plaże, ale też liczne szlaki żeglarskie. Jednak na Mazurach warte odwiedzenia są również miasta. Leżące w centrum Krainy Wielkich Jezior Giżycko przyciąga swoim malowniczym położeniem pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Jest to polska stolica żeglarstwa, znana również z koncertów szantowych. Gdzie zatrzymać się w tym mieście? Hotel Giżycko położony w samym centrum, jest doskonałą bazą do zwiedzania, przyciąga też niepowtarzalną atmosferą i wykwintną kuchnią. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać spędzając wolny czas w Giżycku.

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim

Most obrotowy wybudowała ponad 130 lat temu firma niemiecka z Zielonej Góry. Miał łączyć dwie strony miasta. 100-tonowy most ma długość 20 metrów, a całą konstrukcję otwiera i zamyka ręcznie jeden człowiek. Otwarcie mostu dla przechodzących na drugą stronę następuje w określonych godzinach, a zamykany jest w celu umożliwienia pływania po kanale żaglówkom i łódkom.

Wieża ciśnień

Kolejnym ciekawym, zabytkowym obiektem w Giżycku jest wieża ciśnień, która przez prawie sto lat, do roku 1996 dostarczała mieszkańcom wodę. Jej charakterystyczna kopuła mieściła kiedyś zbiornik i urządzenie wyrównawcze. Obecnie piękna, neogotycka budowla z czerwonej cegły pełni funkcję wieży widokowej. W jej wnętrzu znajduje się niewielkie, lokalne muzeum, gdzie zobaczyć można dokumenty, zdjęcia i różne przedmioty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta. Jest również kawiarnia. Z tarasu widokowego rozciąga się widok na całe miasto oraz pobliskie Jezioro Niegocin.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen to wyjątkowa atrakcja nie tylko w Giżycku, lecz na całych Mazurach. Miasto Giżycko zaczęło się intensywnie rozwijać od połowy XIX wieku, kiedy to król pruski Fryderyk Wilhelm IV przystąpił do jej budowy. Postawiono ziemno-murowany fort zaporowy na planie sześcioboku. Twierdza powstała w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, na tzw. Wyspie Giżyckiej. Przez wiele lat pełniła funkcję garnizonu wojskowego.

Obecnie można podziwiać tam m. in galerię z salą żołnierską, wystawą przedstawiającą historię Giżycka, salą regionalną, wystawą rękodzieła, salą Solidarności.

Plaża w Giżycku Czym byłby letni wypoczynek bez plażowania? Strzeżone kąpielisko w Giżycku nad Jeziorem Niegocin wspaniale się do tego nadaje. Znajdziecie tam czysty piasek, przyjemną wodę, a w pobliżu wypożyczalnię sprzętu wodnego. W 1970 roku powstało molo, które zachęca do spacerów i podziwiania Jeziora Niegocin. Na plaży w Giżycku odbywa się również od niedawna festiwal szantowy, który gościł do tej pory w Twierdzy Boyen.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx