Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Jak dobrać oświetlenie w domu?

Przestrzeń twojego domu czy mieszkania, to wnętrze, w którym kluczową kwestię odgrywa oświetlenie. Światło w pomieszczeniu może być ciepłe lub zimne, a najlepiej używać kilku źródeł światła. Form oświetlenia mamy kilka – klasyczne żarówki lub oświetlenie led, dedykowane zwłaszcza do nowoczesnego wnętrza. W przypadku wielu mieszkań, kluczową rolę przejmują lampy. Lampy ścienne, lampy wiszące, lampy sufitowe, żyrandol w pomieszczeniu. Czy do każdego wnętrza nadadzą się duże lampy wiszące? Jakie będzie odpowiednie oświetlenie do danego pomieszczenia? Jakie są kryteria związane z oświetleniem? W ile punktów świetlnych warto zainwestować? Jakie mamy rodzaje lamp?

Co wiąże się ze światłem – rodzaje oświetlenia

Właściwa lampa, czy będzie to wisząca lampa czy światło zamontowane na ścianie, może określać nasze pomieszczenie. Szczegółowe światowe trendy się zmieniają, ale nie zmienia się zasadnicza rola oświetlenia w naszych wnętrzach. To właśnie światło dopełnia naszą przestrzeń, eksponuje drobne rozwiązania architektoniczne wnętrza czy tworzy ogólny klimat i styl naszego domu. To jeden z ważniejszych elementów urządzania wnętrz i współczesnej architektury.

Niezależnie, czy szukasz oświetlenia do sypialni, salonu, jadalni, kuchni czy łazienki albo chcesz urządzić wnętrze w stylu retro, glamour czy nowoczesnym – istotne jest poznanie trzech rodzajów oświetlenia.

Mamy zatem oświetlenie ogólne (tworzące tło pomieszczenia, jego klimat, pozwala na wyraźne widzenie w danym wnętrzu. Powinno być równomierne i oferować rozproszone światło), oświetlenie kierunkowe (jego celem jest doświetlić konkretne elementy w pomieszczeniu), a także oświetlenie dekoracyjne (służąca do oświetlenie detali, dopełniających wnętrza). 

Prócz tego, ważne jest, aby w każdym pomieszczeniu dobrać żródło światła naturalnego oraz sztucznego.

Różne źródła światła i ich rodzaj

By czuć się we wnętrzu komfortowo, światło musi być odpowiednie i bezpieczne. Nie chodzi ty jedynie o konkretne lampy. To, co jest istotne to pamiętanie o prawidłowej barwie światła, w zależności od tego, gdzie jej używamy.

Mamy trzy rodzaje barw – światło ciepłe, neutralne i zimne. Zarówno światło zimne jak i neutralne pobudza do działania, ale to zimne pobudza naszą koncentrację. przy świetle ciepłym lepiej odpoczywamy i relaksujemy się. Światło zimne jest idealne jako punktowe, neutralne sprawdzą się jako oświetlenie ogólne, a ciepłe warto stosować np. w sypialni.

Pamiętaj także, że prócz barwy, istotne jest też natężenie światła. Warto tu wiedzieć, że w sypialni potrzebna nam raczej nieduża ilość światła, za to w miejscach takich jak kuchnia, jadalnia, salon czy łazienka, natężenie powinno być raczej duże. Z kolei bardzo dużo dobrego światła przyda się w miejscu roboczym, gdzie pracujemy.

Wybierz właściwą lampę

W sklepie mamy wiele modeli lamp, więc możesz się zastanawiać skąd czerpać inspirację do wyboru tej właściwej? Jaki produkt warto wybrać? Mamy przecież wiszące lampy, sufitowe, podłogowe, ścienne, stołowe, dekoracyjne czy ledowe.

Dobór odpowiedniego produktu w sklepie z lampami w dużej mierze zależy od twojego gustu, ale warto wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia i jakie rodzaje światła się w nim sprawdzą.

Na przykład w łazience, najlepiej zainwestować w ciepłe światło ogólne oraz neutralne punktowe w okolicach lustra. W kąciku pracy, przy biurku, wszędzie tam gdzie pracujemy lub też chcemy odpocząć czytając książki, warto zadbać o źródło zimnego światła, najlepiej punktowego. Takie światło sprawdzi się także w kuchni. Tymczasem w jadalni lepsze będzie światło ciemne.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx