Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Zabrane prawo jazdy za alkohol — przepisy i procedury

Jazda pod wpływem alkoholu to jedno z najbardziej nieodpowiedzialnych zachowań, jakich może dopuścić się kierowca. Jednak mimo że stan nietrzeźwości  powoduje ogromne zagrożenie, to jednak wciąż wiele osób siada za kółko po alkoholu. Jeśli przy przeprowadzanej kontroli drogowej zostanie wykryta jego obecność, jedną z konsekwencji jest zatrzymanie prawa jazdy. Jak wygląda taka procedura? Czy możliwe jest późniejsze odzyskanie prawa jazdy? 

Kiedy następuje utrata prawa jazdy za alkohol?

Prawo jazdy zabrane zostaje kierowcy, którego zawartość alkoholu we krwi przekracza dopuszczalną normę. Warto wspomnieć przede wszystkim, że jazda po alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem. Od czego to zależy? Od stopnia stężenia alkoholu we krwi. Wykroczenie kwalifikuje się, jeśli wynosi ono od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli chodzi zaś o kontrolę alkomatem, mowa o zakresie od 0,1 do 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza. Odpowiedzialność za przestępstwo ponosi natomiast kierowca, który prowadził pojazd, gdy stężenie alkoholu w jego krwi wynosi od 0,5 promila lub 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza. Wtedy mamy do czynienia z prowadzeniem w stanie nietrzeźwości. Zabranie prawa jazdy za alkohol może więc nastąpić w obu tych przypadkach – zarówno przy rutynowej kontroli, jak i w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem takiego kierowcy. 

Kierowanie pojazd pod wpływem alkoholu grozi nie tylko utratą prawa jazdy. Przewiduje się w związku z tym znacznie więcej możliwych konsekwencji. W zależności od okoliczności, kierowcy grozić może między innymi areszt, grzywna, czy też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? 

Czy jest możliwość, by odzyskać zabrane prawo jazdy za alkohol, czy jest to wyrok, którego nie da się cofnąć? W większości przypadków tak! Brak takiej opcji, czyli dożywotny zakaz prowadzenia pojazdami dotyczy jedynie ściśle określonych sytuacji. Jest tak między innymi w przypadku spowodowania śmiertelnego wypadku, czy też prowadzenia pojazdu mimo zakazu. 

Jeśli prawo jazdy zabrane zostało na konkretny czas, po jego upłynięciu, można ubiegać się o zwrot dokumentu. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do starostwa powiatowego. W przypadku wnioskowania o wcześniejsze wydanie prawa jazdy, pismo należy złożyć do sądu. Warto jednak pamiętać, że konieczne będzie także wykonanie odpowiednich badań, ponieważ w procedurze tej potrzebne jest orzeczenie lekarskie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx