Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2022

Jak dbać o ranę, gdy założone są szwy?

Szwy służą scalaniu przerwanych tkanek oraz powłok. W zależności od ich rodzaju, po wygojeniu rany mogą one ulec samoistnej biodegradacji bądź wymagać ponownej wizyty w placówce medycznej w celu ich usunięcia. W całym procesie gojenia się rany, na którą założono szwy, niezwykle istotna jest jej pielęgnacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szwy – nierozpuszczalne i rozpuszczalne

Szwy chirurgiczne dzielone są z uwagi na ich wchłanialność. Na podstawie tej kwalifikacji wyróżniamy szwy niewchłanialne i rozpuszczalne.

Szwy niewchłanialne

Szwy niewchłanialne wykonywane są z syntetycznych bądź naturalnych materiałów, które nie ulegają rozpuszczeniu. Z tego powodu zazwyczaj wymagają one usunięcia po zakończeniu leczenia, chociaż może się zdarzyć, że możliwe będzie ich pozostawienie w organizmie. Są one odporne na obciążenia, dlatego trwale łączą tkanki. Wykorzystuje się je w przypadku zamykania tkanek, które goją się powoli. Medycy stosują je do szycia skóry, jak i podczas zabiegów chirurgii sercowo-naczyniowej, plastycznej, okulistycznej i neurochirurgii.

Szwy wchłanialne

Szwy rozpuszczalne są natomiast produkowane z materiałów, które ludzki organizm naturalnie wchłania. Są one odpowiednie do zabiegów, przy których okres podtrzymywania tkanek nie jest długi. Co więcej, doskonale sprawdzają się one przy wspomaganiu gojenia ran, które są trudno dostępne po zakończonym zabiegu. Szwy chirurgiczne rozpuszczalne wykorzystywane są do czynności położniczych, a także zabiegów okulistycznych, urologicznych czy laryngologicznych. Dodatkowo, są one wręcz niezastąpione, kiedy wykonywane są procedury na narządach miąższowych, to znaczy np. nerkach i wątrobie.

Szwy rozpuszczalne w Mercant.pl wyróżniają się wysoką jakością, dzięki czemu gwarantują trwałe i stabilne zszycie tkanki!

Założone szwy – jak dbać o ranę?

Po założeniu szwów lekarz powinien udzielić nam wszelkich niezbędnych porad dotyczących tego, jak dbać o gojącą się ranę. Możemy wymienić jednak kilka dość uniwersalnych wskazówek, którymi warto się kierować, aby cały proces gojenia się tkanek przebiegał szybko i bezpiecznie.

Zmiana opatrunku

Zawsze należy się upewniać, że obszar rany pozostaje suchy. Ponadto, należy regularnie zmieniać opatrunek. Aby się do tego przygotować, powinniśmy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy przemyć ranę zaleconym przez lekarza roztworem, a potem delikatnie wytrzeć ją suchym i czystym gazikiem jałowym. Kolejnym krokiem jest nałożenie maści, aby wreszcie zakryć ranę gazikiem bądź plastrem. Po wszystkim należy ponownie umyć ręce.

Co ważne, jeśli na naszej ranie pojawiły się strupy, nie powinniśmy ich zrywać. Stanowią one naturalny element gojenia się tkanek. Co więcej, nawet jeśli odczuwamy swędzenie, nie należy drapać zranionego miejsca. Jeśli odczuwamy znaczny dyskomfort, a wykorzystane zostały szwy rozpuszczalne, lepiej zastosować maść zaleconą przez lekarza, aby przyspieszyć proces ich biodegradacji.

Co zrobić, aby rana szybciej się zagoiła?

Po założeniu szwów powinniśmy się bezwzględnie stosować do zaleceń medyka. W niektórych przypadkach prysznic można wziąć dopiero po upłynięciu 24 godzin od zabiegu, a niekiedy przez dłuższy okres zabronione jest leżenie w wannie. Co istotne, kiedy się myjemy, powinniśmy uważać na miejsce ze szwami, aby nie miało ono kontaktu z mocnym mydłem.

Co więcej, podczas całego procesu gojenia się rany, powinniśmy unikać czynności, które mogłyby skutkować rozciągnięciem się skóry dookoła niej. Nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń, to znaczy m.in. biegać czy podnosić ciężarów. Jeśli chcemy podjąć jakąś aktywność fizyczną, warto skontaktować się z lekarzem.

Czy można samodzielnie usunąć szwy?

Jeśli na ranę zostały założone szwy nierozpuszczalne, niezbędna będzie wizyta u lekarza, aby je usunąć. A co ze szwami wchłanialnymi – czy można je samodzielnie usunąć? Odpowiedź brzmi: nie. Bez zgody lekarza nie należy próbować ich usuwać!

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Podczas dbania o ranę należy przyglądać się, czy nie występują u nas sygnały infekcji. Jeśli wystąpi gorączka, dreszcze bądź objawy na ranie lub jej okolicach, należy zwrócić się po pomoc do lekarza. Wśród niepokojących sygnałów wymienia się zaczerwienienie lub obrzęk, a także narastający ból. Co więcej, na infekcję wskazuje twarda i ciepła w dotyku skóra, a także pojawienie się wydzieliny z rany czy nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, jeśli szwy ulegną poluzowaniu lub przerwaniu, również należy skontaktować się z lekarzem!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx