Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Modelarstwo jako sposób na nudę – od czego zacząć?

Modelarstwo – hobby przez jednych uwielbiane, a przez innych uważane za nudne. Ta druga grupa zdecydowanie nie próbowała wykonywać tego typu czynności, a jedyną styczność z modelami miała na zasadzie obserwacji.

Punkt widzenia takich osób jest jednak zrozumiały. Mając niewielką wiedzę w temacie modelarstwa myślimy, że jest to wyłącznie kilka elementów służących składaniu, z czego gotowe konstrukcje i tak kończą na półce zbierając kurz. Niekoniecznie musi tak być. Poniżej postaramy się szerzej przybliżyć temat tego hobby i przekonać do niego część osób, uważających go za nudne.

Modele to raj dla majsterkowiczów

Lubiąc od czasu do czasu skonstruować coś swojego, warto zająć się modelarstwem. To doskonała czynność służąca całkowitemu odprężeniu i wyłączeniu się na wszystko to, co nas otacza. Wiele osób myśli, że celem modelarza jest kupno gotowego szablonu, złożenie go i pójście do sklepu po następny. Tak dzieje się jedynie w przypadku początkujących. Bardziej zaawansowani pasjonaci są już znudzeni nieustannym wycinaniem części z szablonu i decydują się na tworzenie własnych projektów.

Do tego potrzeba zazwyczaj skalpela, kleju, scyzoryka i papieru ściernego. Przeważnie konstrukcje są tworzone ze sklejki, co jest najtrwalszym i obecnie najlepszym materiałem do tych celów. Z takiego arkusza łatwo wyciąć element i doskrobać go ku lepszemu dopasowaniu. Osoby zafascynowane sklejaniem własnych modeli, inspirują się przeważnie starszymi zabytkami. W ich kolekcji mogą znajdować się modele samolotów do sklejania, okręty z II Wojny Światowej, czołgi czy nawet samochody.

Jakie mamy rodzaje modeli?

Zazwyczaj modele dzieli się na plastikowe i drewniane. Istnieją również wersje papierowe i kartonowe, jednak są to konstrukcje amatorskie i mało wytrzymałe. Konstrukcje z tworzyw sztucznych charakteryzują się sporą liczbą detali i efektownym, gładkim wykończeniem. Zawierają jednak elementy wykonane mechanicznie, których samodzielne stworzenie bez specjalnych maszyn jest praktycznie niemożliwe. Świetnie sprawdzą się natomiast dla początkujących i osób, których bardziej od samego składania, interesuje kolekcjonowanie tego typu asortymentu.

Druga grupa, a mianowicie modele drewniane dostarczają znacznie więcej zabawy i mogą być dowolnie rozszerzane. W ich przypadku liczy się już głównie nasza inwencja twórcza oraz niesamowita cierpliwość. Należy poświęcić im także znacznie więcej czasu.

Dlaczego modelarstwo nie jest nudne?

Hobby to doskonale poprawia naszą koncentrację i precyzję. Dodatkowo, wykonywanie czynności składania modeli jest zalecane u osób mających problem z cierpliwością. Ćwiczenie tej cechy doskonale ułatwia życie, gdyż w obecnych czasach ciężko się na cokolwiek doczekać. Poprawa zręczności i rozbudowa wyobraźni to kolejne atuty wynikające ze składania modeli. Szczególnie zaleca się zaszczepić tę pasję u osób młodszych, których rozwój intelektualny i zręcznościowy dopiero się zaczyna. Dzieci na pewno na tym skorzystają, a i zostanie dostarczona im nie lada zabawa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx