Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Nasiona brokułu, które zapewnią dobre plony – odmiany na polskie uprawy

Charakteryzują się łagodnym smakiem, wzbogacają wiele potraw, również tradycyjnych i znajdują szerokie zastosowanie w przetwórstwie spożywczym. Brokuły są chętnie uprawiane przez ogrodników-amatorów i właścicieli dużych plantacji. Zastanawiasz się, jakie nasiona brokułu zapewnią dobre plony? Przeczytaj i poznaj odmiany odpowiednie na rodzime gleby i warunki atmosferyczne.

Brokuł w Polsce – trudności uprawy na rodzimych glebach

Wybór nasion warzyw odpowiednich na rodzime gleby może sprawiać trudności również doświadczonym  plantatorom. Często bowiem skarżą się oni na trudne warunki uprawy wiosennej i jesiennej, spowodowane m.in. nadmiernym lub niedostatecznym nawodnieniem. Niekorzystny wpływ na uprawę brokułów mogą mieć także zmienne warunki atmosferyczne, w tym niskie i wysokie temperatury i podatność niektórych odmian na choroby. Mimo tych trudności, uprawa brokułu w Polsce wciąż cieszy się popularnością. Planując nasadzenie, o wiosennej kampanii warto pomyśleć już teraz. Poniżej sprawdzisz, jakie odmiany sprawdziły się na średnich i dużych plantacjach w poprzednich sezonach i poznasz ich szczegółową specyfikację. 

Odmiany brokułu odpowiednie na gleby wymagające 

Szukając odmian brokułu odpowiednich na gleby wymagające, nie warto zdawać się na przypadek. Wskazówką może być przyjrzenie się odmianom brokułów, które zapewniły plantatorom obfite plony w poprzednich sezonach. Należały do nich m.in. brokuł Parthenon F1 i brokuł Naxos F1. Jakie cechy zdecydowały o ich dużej wydajności?

Brokuł Parthenon F1 – wiodąca na rynku odmiana brokułu o wydłużonym okresie wegetacji

Brokuł Parthenon F1 to odmiana, która w poprzednich sezonach wykazała się niezawodnością, a doskonałej jakości róże – hitem sprzedaży. Ze względu na dobrze rozwinięty system korzeniowy, odmiana Parthenon F1 dobrze radzi sobie w warunkach wymagających. Zdaniem plantatorów, potwierdziła tym samym, że jest odpowiednia na rodzime gleby. Nasiona brokuła Parthenon F1 nie tylko wzeszły, ale przede wszystkim zapewniły bogaty plon, również w sytuacjach niedoboru azotu. Warto wiedzieć, że ta odmiana ma jeszcze jedną, istotną z punktu widzenia przemysłu spożywczego (i bezpośredniej sprzedaży na świeży rynek) zaletę – nie wytwarza odrostów bocznych i zapewnia ciężkie, zbite róże doskonałej jakości. 

Brokuł Naxos F1 – doskonały wybór na późno wiosenny i letni siew 

Zdaniem plantatorów, brokuł Naxos F1 to doskonały wybór na późno wiosenny i letni siew. Ta średnio-wczesna odmiana dobrze radzi sobie w sytuacji nadmiernego nawodnienia i dobrze znosi wysokie temperatury, okresowo występujące w Polsce. Tę odporność brokuł Naxos F1 zawdzięcza przede wszystkim rozecie liściowej, która swoim wieńcem otacza róże brokułu, chroniąc je tym samym przed uciążliwymi promieniami słonecznymi. 

Co ciekawe, nasiona brokułu Naxos F1 są zalecane również dla upraw ekologicznych, zwłaszcza letnich, zalecane jest także niskie zasolenie gleby. Ta odmiana, ze względu na brak odrostów bocznych i dobrze chronioną różę doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym i może być sprzedawana bezpośrednio na świeży rynek. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx