Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Jesienne porządki

Wzmożone akcje porządkowe najczęściej widać w czasie około świątecznym. Boże Narodzenie i Wielkanoc kojarzy się z pośpiesznym myciem okien i wietrzeniem pierzyn. Odsuwamy wtedy meble i wymiatamy pajęczyny z najdalszych zakamarków. Znany jest też termin “wiosenne porządki”. Przyroda budzi się do życia a my razem z nią. Stąd potrzeba oczyszczenia domu z zaniedbań zimowego lenistwa i nabrania nowej energii pozwalającej stawić czoła coraz to dłuższym dniom.

Wpływ otoczenia

Jeśli jednak spojrzymy na porządki jako na dbanie o komfort psychiczny nasz oraz bliskich, to przykry obowiązek zmienia swoje oblicze i staje się sposobem na zapewnienie rodzinie bezpiecznej przystani. Dlatego też jesień wydaje się być wymarzoną i jak najbardziej odpowiednią porą roku na porządkowe rewolucje. Wieczory stają się dłuższe, coraz więcej czasu spędzamy w swoich domach. Warto rozejrzeć się wokół siebie i poważnie zastanowić czy otaczająca nas przestrzeń sprzyja relaksowi po ciężkiej pracy? Jak wygląd naszego domu lub mieszkania wspiera wymarzony styl życia? I czy przypadkiem w zagraconej kuchni nie łatwiej o nerwowe poranki a w brudnej łazience o brak chęci na regularne zabiegi domowego spa?

Istnieje teoria, że to, co nas otacza jest odzwierciedleniem wewnętrznego stanu. Osoby poukładane, żyjące w zgodzie ze sobą, mające zdrowe relacje często mieszkają w czystych i zadbanych domach. Z kolei ludzie z problemami, nerwowi i kłótliwi, borykający się z uzależnieniami czy to od alkoholu, papierosów lub jedzenia, żyją w chaotycznym, zabałaganionym otoczeniu. Otoczenie to zdaje się wspierać i rezonować z ich życiem. Tak powstaje błędne koło. Chaos zewnętrzny napędza ten wewnętrzny. Na szczęście działa to również w odwrotną stronę. Według japońskiej specjalistki od organizacji i porządku- Marie Kondo, dokładnie wysprzątany dom potrafi odmienić swojego właściciela. Dlatego jeśli czujesz, że życie wymyka się spod kontroli, zajmij się porządkami!

Jesienne rewolucje

Jesień jest na to doskonałym czasem. Zwalniamy po intensywnym lecie, szukamy przytulności i spokoju. Zanim zaczniemy świętować pierwszy śnieg ( na kanapie pod ciepłym kocem), warto odkurzyć najbliższy nam mebel oraz odświeżyć koc. Częstym błędem w tej kwestii jest niestosowanie się do metek producenta umieszczonych na tekstyliach. Ciepłe koce wykonane są z wełny lub zawierają jej dużą domieszkę. Wymagają prania ręcznego w odpowiedniej (chłodnej) temperaturze lub oddania do pralni. Zadbaj o ulubioną narzutę wełnianą. Przy odpowiedniej konserwacji może posłużyć naprawdę długo i ułatwić przetrwanie mroźnych zimowych wieczorów.

Mycie okien nie należy do przyjemności. Sprawdzi się tu niezawodna i stara jak świat technika naszych babć. Wystarczy dobry płyn do mycia naczyń oraz zwykła czarno biała gazeta lub papier, którym firmy wysyłkowe wyścielają wnętrze paczek. Nalej gorącej wody do wiaderka lub miski i przy pomocy gąbki i zwykłej ściereczki umyj najpierw ramy a następnie szyby w oknie. Płyn do mycia naczyń sprawdzi się przy usuwaniu tłustych odcisków palców i pozostałości po owadach. Zmyje również kurz. Tak wymyte okna możesz wypolerować starymi gazetami lub wspomnianym miękkim papierem. Cała czynność nie potrwa długo, a nic nie rozjaśnia wnętrza tak, jak świeżo umyte okna. Nie odkładaj czynności do porządków świątecznych. Zima z mrozem utrudni znacznie zadanie. Przy okazji mycia okien warto odświeżyć również zasłony i firanki. Jeśli użyjesz płynu do płukania o ulubionym zapachu, od razu poczujesz się lepiej.

Czy warto uczyć się sprzątać?

Panuje fałszywe przekonanie o tym, że sprzątanie to czynność tak prosta i naturalna, że nie trzeba się jej uczyć ani poświęcać jej zbytniej uwagi. Dlatego też większość osób żyje w zagraconych, niezbyt czystych domach, mając bolesne sprzątaniowe zrywy przedświąteczne, po których i tak wszystko szybko wraca do normy. Tą normą jest nieprzyjazne do życia miejsce, w którym zamiast wypoczywać, jeszcze bardziej się stresujemy, mając ciągłe wyrzuty sumienia i odkładając porządki do przyszłych świąt. Nieuporządkowana przestrzeń może wiązać się z rozbiciem wewnętrznym i nierozwiązanymi problemami z przeszłości a nawet z poprzednich pokoleń. Jeśli czujesz, że to, że ciężko się Ci zebrać do sprzątania ma głębsze podłoże, jeśli katujesz się oskarżeniami o lenistwo i żadnym sposobem nie możesz ruszyć do przodu, skorzystaj z profesjonalnej konsultacji na www.pomocwkartach.pl

Tego rodzaju pomoc nie tylko stała się standardem wśród ludzi poważnie myślących o poprawie jakości życia, ale jest również dostępna cenowo w stosunku do skuteczności. Warto zainwestować w siebie, zaglądając w informacje jakich dostarcza nam astrologia. Konsultanci na www.pomocwkartach.pl oferują nie tylko wróżby online (tarot, karty anielskie, runy), ale i pracują z energią oferując konkretne i praktyczne doradztwo życiowe. Jest to świetne rozwiązanie dla osób czujących się samotnie ze swoimi problemami. Wsparcie profesjonalnych wróżek online pomogło wyjść na prostą wielu osobom w początkowo beznadziejnej sytuacji.

Ale po kolei…

Ważna jest także kolejność robienia porządków. Wspomniana już wcześniej Marie Kondo- twórczyni autorskiej metody Konmari radzi, aby najpierw zająć się ubraniami, potem książkami, papierami/dokumentami,następnie komono (przedmioty różne, np. przybory kuchenne, kosmetyki), a na samym końcu przedmiotami o wartości sentymentalnej (zdjęcia, pamiątki). Zachowaj tylko te przedmioty, które sprawiają radość i zorganizuj je na nowo decydując gdzie mają leżeć. Dzięki temu odkryjesz, że mieszkanie może być ostoją i miejscem prawdziwie przyjaznym i osobistym. Po takich porządkach możesz przejść do czyszczenia przestrzeni, czyli ścierania kurzu, odkurzania podłóg oraz ich mycia. Zatrzymanie właściwych przedmiotów, odkładanie je na wcześniej ustalone miejsce i usuwanie bieżącego kurzu/brudu to cała metoda na czyste wnętrze!

Nie zrażajmy się obecnym stanem naszych domów. W sieci online znajduje się wiele profesjonalnych porad, a nawet filmów szkoleniowych z zakresu sprzątania i organizacji przestrzeni. Tak więc widzimy, że w dzisiejszych czasach nie trzeba być wróżką, aby poradzić sobie z największym bałaganem i zacząć delektować się wymarzonym stylem życia!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx