Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 lutego 2023

Jak wyleczyć katar szybciej niż w ciągu 7 dni?

Katar (określany również mianem nieżytu nosa) to objaw, który pojawia się w wyniku reakcji obronnej organizmu na patogeny (wirusy, rzadziej – bakterie) oraz alergeny, które wnikają do organizmu poprzez górne drogi oddechowe. Śluzówka i naczynia krwionośne znajdujące się w nozdrzach zaczynają w wyniku takiej sytuacji reagować poszerzeniem, obrzękiem, a w końcu – produkcją wydzieliny, która ma „uwięzić” patogeny i nie pozwolić przedostawać się im do dalszych części układu oddechowego. Ogólnie katar jest więc symptomem pożądanym z punktu widzenia organizmu, jednak z naszego punktu widzenia to naprawdę uciążliwy i utrudniający codzienne czynności symptom. Jak wyleczyć katar? Czy stwierdzenie mówiące o tym, że nieleczony trwa tydzień, a leczony – siedem dni, jest prawdziwe? Jakie preparaty i leki na katar sprawdzą się najlepiej?

Jak pozbyć się kataru domowymi sposobami?

Tak naprawdę leczenie kataru nie przynosi rezultatów w postaci skrócenia jego trwania – warto to wiedzieć, sięgając po domowe czy apteczne środki na nieżyt nosa. Katar ustępuje bowiem w momencie, gdy nasz system immunologiczny rozpozna sytuację, w której zagrożenie ze strony patogenów czy alergenów minęło. Warto jednak znać sposoby na złagodzenie objawów kataru – a więc na udrożnienie nosa, zmniejszenie świądu i podrażnień.

Domowe preparaty na katar to przede wszystkim inhalacje z wykorzystaniem ciepłej wody z solą fizjologiczną oraz z olejkami eterycznymi. Ciepło pomaga bowiem rozrzedzić zalegającą w nosie wydzielinę oraz ją usunąć poprzez wydmuchanie i dokładne oczyszczenie nosa. Dodatkowo warto stosować także roztwory z solą fizjologiczną w sprayu – nawilżają one śluzówkę (która podczas infekcji często jest wysuszona i podrażniona), a także ułatwiają wydalanie wydzieliny. Pamiętajmy, że domowe preparaty na katar (dotyczy to zwłaszcza infekcji u dzieci) powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym – podobnie jak stosowanie leków ogólnodostępnych w aptece.

Leki i preparaty na katar

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów leków i preparatów na katar, które wykazują różne mechanizmy działania, natomiast każdy z nich ma jeden cel – zmniejszenie uciążliwości objawów. Wśród popularnych formuł można wyróżnić:

  • spraye do nosa z roztworem wody morskiej, nawilżające śluzówkę i delikatnie rozrzedzające zalegającą wydzielinę;
  • spraye i krople ze składnikami aktywnymi wpływającymi na obkurczenie naczyń krwionośnych w obrębie śluzówki nosa, a tym samym – na odblokowanie toru oddechowego (należy pamiętać jednak o tym, by w trakcie ich przyjmowania nie przekraczać zalecanej dawki oraz czasu trwania leczenia, ponieważ tego rodzaju preparaty mogą doprowadzić do obrzęku śluzówki, a nawet do „uzależnienia” pacjenta od stosowania kropli);
  • preparaty z kortykosteroidami, które działają przeciwzalanie (najczęściej są natomiast zalecane w przebiegu zapalenia zatok, a nie infekcji w postaci klasycznego przeziębienia);
  • tabletki na katar – działające rozluźniająco na wydzielinę, ale również przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

W przypadku przekształcenia się kataru z wirusowego w bakteryjny (po nadkażeniu górnych dróg oddechowych bakteriami) podaje się pacjentom leki z antybiotykiem – w formie kropli lub preparatów doustnych, po konsultacji i zaleceniu lekarza.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx