Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 stycznia 2023

Dobór soczewek kontaktowych

75% – na tyle ocenia się liczbę Polaków mających problemy z poprawnym widzeniem. Wady wzroku są bardzo powszechne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, a sposoby ich korekcji pozostają w zasadzie dwa. Najstarszym i najpopularniejszym środkiem są rzecz jasna okulary. Na drugim miejscu plasują się soczewki kontaktowe, które są używane przez około milion osób w naszym kraju. Ich popularność stopniowo rośnie i co rusz pojawiają się nowi ich użytkownicy. Jeśli planujecie dołączyć do ich grona, to zapraszamy na artykuł z krótkim podsumowaniem tego, co musicie wiedzieć wcześniej.

Zapytaj fachowca

Zakup pierwszej pary soczewek kontaktowych musi być poprzedzony konsultacją ze specjalistą w zakresie chorób oczu i wad wzroku (okulistą) lub doboru pomocy optycznych i problemów ze wzrokiem (optometrystą). Badanie specjalistyczne jest konieczne zawsze – nawet jeżeli mamy rozpoznaną wadę wzroku, nosimy okulary i znamy ich parametry. Mogą one bowiem być inne niż te, które będą miały soczewki kontaktowe, czego powodem jest inna odległość od gałki ocznej, a więc i inny punkt skupienia padającego światła. Specjalista dokona rozpoznania wady wzroku, oceni jej nasilenie, sprawdzi widzenie przestrzenne, przeprowadzi oftalmoskopię oraz wykona inne badania, co będzie podstawą do wypisania recepty, ale może prowadzić także do rozogniania chorób oczu czy też ogólnoustrojowych.

Zaznaczmy bowiem, że badanie okulistyczne powinno być przeprowadzane regularnie, najlepiej corocznie (jeśli nie ma innych wskazań od lekarza), niezależnie od tego, z jakiego sposobu korekcji wzroku korzystamy. Nawet jeśli mamy tzw. oko miarowe (bez wad), nadal powinniśmy regularnie spotykać się ze specjalistą, bo przecież wady wzroku to nie jedyne, co może „przydarzyć się” naszym oczom. Odpowiednio wczesne rozpoznanie takich chorób oczu, jak jaskra czy zaćma, znacznie zwiększa możliwość ich wyleczenia czy spowolnienia postępu. Co ciekawe, okulista może wykryć choroby nie tylko narządu wzroku. Specyficzne symptomy i objawy mogą być rozpoznane w oczach, chociaż dotyczyć innego rejonu ciała. Przykładowo anizokoria (nierówność źrenic) może być objawem stwardnienia rozsianego a podrażnione oczy i pogorszenie widzenia może powodować retinopatia cukrzycowa. Z oczu można także „wyczytać” problemy wątrobowe czy ciśnieniowe i nie jest to domeną jedynie irydologii – czyli działu medycyny alternatywnej, zajmującej się oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki.

Oczy a soczewki

Wizyta ukierunkowana na przepisanie recepty na soczewki kontaktowe, nie zawsze zakończy się sukcesem. Są bowiem przypadki – sporadyczne – że noszenie soczewek nie jest zalecane lub jest wręcz wykluczone. To kolejny z powodów, by nie dokonywać doboru szkieł kontaktowych bez konsultacji ze specjalistą… Może on wykluczyć soczewki w przypadku niektórych chorób oczu, jak jaskra, ale także chorób ogólnoustrojowych, w przypadku np. problemów ciśnieniowych, hormonalnych, przy cukrzycy czy alergiach. Ocena takich przypadków jest indywidualna, nie można założyć, że np. cukrzyca czy alergia na pyłki zawsze wykluczy noszenie soczewek, bo może nie być żadnych przeciwwskazań albo mogą one dotyczyć tylko szkieł kontaktowych określonego rodzaju.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Najważniejszy dla użytkownika sposób podziału szkieł kontaktowych, dotyczy tego, jak długo mogą one być noszone.

Najkrótszą żywotność mają soczewki jednodniowe – zakłada się je rano, wieczorem zaś zdejmuje i wyrzuca. Jednak to właśnie ten rodzaj jest czasami jedynym, jaki zaleca specjalista, np. przy zespole suchego oka czy alergiach. Soczewki jednodniowe są bowiem wykonywane z wyjątkowo przyjaznego dla oka i delikatnego materiału. W ślad za parametrami i krótkim czasem używalności idzie oczywiście cena. W tym przypadku potrzebujemy bowiem 30 par soczewek na miesiąc.

Znacznie korzystniejsze rozwiązania – i jednocześnie najpopularniejsze – to soczewki miesięczne. Mogą one być używane przez 30 dni od otwarcia opakowania, zakładane i zdejmowane wielokrotnie, z zastrzeżeniem, że po każdym zdjęciu powinno się je poddać procedurze pielęgnacyjnej. Podobnie jak jednodniowe, mogą być noszone w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora, albo całodobowym. To drugie rozwiązanie również powinniśmy przedyskutować ze specjalistą przy okazji wizyty, bo taki tryb może zbytnio obciążać oczy. Pozwala jednak chodzić w soczewkach nawet 4-5 dni bez zdejmowania oraz nosić je również w nocy, oraz oczywiście spać w nich, co dla części użytkowników będzie kluczowe przy wyborze.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx