Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Prawidłowe zachowanie na pogrzebie – zasady savoir vivre

Pogrzeb to pełne smutku wydarzenie, zwłaszcza gdy dotyczy on pożegnania osoby bardzo młodej, która odeszła przedwcześnie i zupełnie niespodziewanie, pozostawiając olbrzymią pustkę w sercach wszystkich bliskich. Ważne, by wiedzieć, jak należy się na nim zachować, aby własnym postępowaniem nikogo nie urazić, a zmarłemu okazać należyty szacunek.

Pogrzebowe savoir vivre

Zakład pogrzebowy dokłada zazwyczaj wszelkich starań do tego, by uroczystość pogrzebowa przebiegała zgodnie z założonym planem, jednakże jest to po prostu niemożliwe, by pilnować wszystkiego i wszystkich. Zachowania, które niegdyś uchodziły za faux pass, dziś jednak mogą być w pełni akceptowane przez najbliższą rodzinę zmarłego. Czasy się zmieniają, więc sporym zmianom uległa również forma uroczystości pogrzebowych, które w dzisiejszych czasach mają znacznie bardziej nowoczesny wygląd i często też dużo luźniejszy przebieg. Mimo wszystko, pewnych zachowań na pogrzebie lepiej unikać, tak na wszelki wypadek, co by niepotrzebnie nikomu się nie narażać.

Uwaga na social media

Życie współczesnego człowieka w dużej mierze rozgrywa się w social mediach, jednakże wciąż należy mieć w sobie pewną naturalną zdolność do wyłapywania sytuacji, których lepiej jednak nie upubliczniać. Niemal normą stało się już publikowanie postów o śmierci czy też pogrzebie zmarłego na portalach społecznościowych, jednakże takie informacje powinny być umieszczane wyłącznie przez najbliższą rodzinę, która sama ma prawo zadecydować o tym, czy chce, aby każdy miał do nich swobodny dostęp, czy jednak woli zachować pewną prywatność. Na post można zareagować smutną minką albo… najlepiej pozostawić go bez żadnej reakcji. Na pewno nie należy wrzucać żadnych filmów czy zdjęć bezpośrednio z pogrzebu.

Właściwy ubiór

Luźniejsze podejście do wyglądu i przyzwolenie na to, by każdy wyglądał tak, jak chce, nie oznacza jednak totalnej swobody w kontekście wyboru ubrań na szczególne okazje. A nie da się ukryć, że pogrzeb jest właśnie jedną z takich okazji, na której nie wypada pojawić się w starych znoszonych dżinsach, dresie czy też super krótkiej sukience bądź bluzce na ramiączkach czyli ubraniu odsłaniającym dużą część ciała. Ogólnie rzecz biorąc strój ma być elegancki, wyważony i stonowany. Kolor odzieży nie musi być wcale czarny, ale na pewno powinien być ciemny i stonowany. Krzykliwe jasne odcienie są zdecydowanie niewskazane.

Ogólne zachowanie

Niejeden zakład pogrzebowy zwraca już uwagę na to, jak wiele osób nie potrafi prawidłowo zachować się na pogrzebie i wręcz przeszkadza w przeprowadzeniu całej ceremonii. Czasami takim dużym utrudnieniem w pożegnaniu bywa nawet dzwoniący telefon, sygnał przychodzącej wiadomości SMS, a już na pewno głośniejsze rozmowy w połączeniu ze śmiechem lub krzykiem. Warto też zwracać uwagę na to, w jaki sposób zachowuje się najbliższa rodzina zmarłego, która wzięła na siebie odpowiedzialność za przygotowanie pogrzebu. Bardzo często to ona narzuca jednak ogólny charakter wydarzenia i pokazuje, jakie reakcje i postępowania będą mile widziane, a jakie niekoniecznie.

Personel Zakładu Pogrzebowego Roch & Abel z Wrocławia w ciągu wielu lat swojej pracy obserwował wiele przemian, związanych z obyczajowością oraz zachowaniem na pogrzebach. Każda z osób, która nie ma pewności odnośnie zasad savoir-vivre w czasie ceremonii żałobnych może poprosić pracowników tej firmy o konsultację i uzyskać cenne sugestie, które pozwolą ze spokojem przeżyć uroczystość ostatniego pożegnania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx