Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Ogniwa łańcucha przeżycia – dlaczego każdy powinien je znać?

Łańcuch przeżycia to wyrażenie bardzo często stosowane w ratownictwie medycznym. Dotyczy ono czynności, które wykonuje się, kiedy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia. Niestety nie każdy posiada należytą wiedzę na ten temat. Znajomość poszczególnych ogniw łańcucha przeżycia może zwiększyć szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

Łańcuch przeżycia to wyrażenie bardzo często stosowane w ratownictwie medycznym. Dotyczy ono czynności, które wykonuje się, kiedy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia. Niestety nie każdy posiada należytą wiedzę na ten temat. Znajomość poszczególnych ogniw łańcucha przeżycia może zwiększyć szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. 

Czym jest łańcuch przeżycia i na czym polega BLS?

Łańcuch przeżycia to zbiór kilku kroków, które następują po sobie podczas przeprowadzania akcji ratunkowej. Dzięki nim szansa na przeżycie pacjenta, u którego doszło do zatrzymania krążenia i akcji serca znacznie wzrasta. Aby dobrze przeprowadzić akcję ratunkową, trzeba w pierwszej kolejności prawidłowo rozpoznać problem, zabezpieczyć miejsce wypadku i zadzwonić na numer alarmowy. Następnie oczekując na przyjazd służb ratunkowych, nie można zapomnieć o przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a także zastosowaniu defibrylatora. 

Nagłe zatrzymanie krążenia jest uznawane za jedną z najczęściej występujących przyczyn zgonów. 

Jakie ogniwa łańcucha przeżyć można wyróżnić?

Łańcuch przeżycia składa się z kilku ogniw, które są etapami działania koniecznymi, aby zwiększyć szanse chorego na przeżycie. 

Pierwszym ogniwem jest oczywiście rozpoznanie, jaki jest stan pacjenta oraz czy doszło do zatrzymania krążenia. Ocenić to możemy poprzez obserwację ruchów klatki piersiowej z jednoczesnym nasłuchiwaniem oddechu. Należy pamiętać, że nie tylko brak oddechu, ale także tzw. oddech agonalny jest sytuacją, w której należy rozpocząć RKO. Kolejnym ogniwem łańcucha jest wezwanie pogotowia.

Kiedy pomoc została zaalarmowana, można przejść do kolejnego ogniwa łańcucha, czyli resuscytacji krążeniowo oddechowej BLS. Zalecane jest wykonywanie 30 uciśnięć klatki piersiowej, a także dwa wdechy. Jednak przed rozpoczęciem działania, trzeba się upewnić, czy drogi oddechowe osoby nieprzytomnej są udrożnione. Dzięki prawidłowo przeprowadzone mu masażowi serca, przepływ krwi jest utrzymany, a sztuczne oddychanie dostarcza tlen do krwi. 

Następnym etapem łańcucha jest defibrylacja. W wielu miejscach publicznych znajduje się defibrylatora AED, którego użycie bezpośrednio po zatrzymaniu akcji serca znacznie zwiększa szansę na przeżycie. 

Ostatnim ogniwem łańcucha przeżycia jest dopilnowanie, aby pacjent został jak najszybciej otoczony właściwą opieką poresuscytacyjną. Musi on jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, gdzie zostaną podjęte dalsze działania. 

Dlaczego tak ważna jest znajomość ogniw łańcucha przeżycia?

Znajomość ogniw łańcucha przeżycia to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu jesteśmy w stanie udzielić fachowej pomocy osobom poszkodowanym, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca. Tylko szybka i fachowa pomoc może znacznie zwiększyć szanse na przeżycie i uchronić chorego przed konsekwencjami związanymi z długotrwałym niedotlenieniem. 

Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi ogniw łańcucha przeżycia, aby w razie konieczności móc je szybko skutecznie zastosować i objąć daną osobę właściwą opieką aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx