Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Jak żyć z alkoholikiem? Jak mu pomóc?

W dzisiejszych czasach uzależnienia i alkoholizm stanowią poważny problem. Może dotyczyć to osób w każdym wieku i o różnym statusie społeczno-ekonomicznym. W naszym kraju powszechne jest zbyt późne diagnozowanie, a nawet brak diagnozy w ogóle. Dzieje się tak dlatego, że szkodliwe i ryzykowne picie stało się niestety częścią naszej kultury. Może to prowadzić do dysfunkcji rodziny i wielu cierpień dla małżonków i dzieci. Jak możemy wcześnie rozpoznać, że nasi małżonkowie, rodzice lub mężowie są alkoholikami? Co powinniśmy zrobić?

Co to jest alkoholizm?

Termin alkoholizm ma wiele znaczeń. Najczęściej kojarzymy go z chorobą alkoholową, uzależnieniem, czy utratą kontroli nad alkoholem. Osoba uzależniona nie musi być gwałtowna, agresywna, czy bezrobotna. Takich alkoholików można też nazwać wysokofunkcjonującymi, a do nich często należą osoby na wysokich stanowiskach, np. prawnicy, lekarze czy politycy.

Nie oznacza to jednak, że ich zachowanie jest nieszkodliwe dla najbliższych. Mąż alkoholik, który stale się upija, może zakłócać życie rodzinne, być negatywnym wzorem dla swoich dzieci, a także stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Alkohol jest niebezpieczny, zwłaszcza spożywany w dużych ilościach. Alkohol może prowadzić do wielu groźnych chorób, w tym nadciśnienia, otyłości i chorób serca, a także nowotworów. Pomijając fakt, że choroby związane z alkoholem mogą utrudniać kwalifikację do przeszczepu, jak np. poalkoholowa marskość wątroby. Ponieważ może być ona śmiertelna, należy bezwzględnie leczyć alkoholika.

Jak można pomóc alkoholikowi w pokonaniu uzależnienia?

Rozpoznanie powagi uzależnienia jest pierwszym krokiem do wyjścia z niego jest ważne. Wiele osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy, że ma kłopoty. Twierdzą, że mogą kontrolować to, ile alkoholu spożywają, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Rozmowa z alkoholikiem jest jedynym sposobem, aby pomóc mu zobaczyć, jak zmieniło się jego życie od czasu uzależnienia od alkoholu. W czasach kryzysu ważne jest, aby mieć wsparcie od wszystkich członków rodziny. 

Ważne jest, aby alkoholik nie był pozostawiony sam sobie, zwłaszcza gdy rozpoczyna leczenie. Zawsze istnieje ryzyko, że alkoholik powróci do nałogu, zwłaszcza w chwilach słabości. Czasami najlepiej jest ignorować chorego i nie wracać do niego. Takie zachowanie można określić jako „zimny prysznic”, gdyż pacjent nie zauważa, że wpadł w nałóg, gdyż wszystko inne jest normalne. Punktem zwrotnym dla alkoholika może być utrata partnera lub dzieci. Członkowie rodziny muszą być konsekwentni i rozumieć, że nie zawsze może się to udać.

Jak żyć z alkoholikiem?

Życie z alkoholikiem oznacza, że jesteś częścią codziennej walki z uzależnieniem. Błędem jest próba ułatwienia komuś życia lub przejęcia go. Może się wydawać, że to najlepszy sposób na wsparcie alkoholika i okazanie zaangażowania. Jednak taka postawa tylko utwierdza cierpiącego w przekonaniu, że wszystko będzie dobrze. Alkoholik musi liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania i nie można pozwolić mu na pobłażanie. 

Ważne jest, aby okazywać wsparcie alkoholikowi, ale dopiero wtedy, gdy podejmie on niezbędne kroki, aby przestać. Jeśli rodzina nie wspiera uzależnionego, to w rzeczywistości wspiera uzależnienie. Ważne jest, aby mieć pozytywne nastawienie do dzieci. Dzieci są często pomijane i nie rozumieją rzeczywistości panującej w ich domu. Chociaż rozmowa jest ważna, to spotkanie z psychologiem z dziećmi może być niezwykle pomocne, nawet jeśli nie zamierzasz rozpocząć leczenia.

Jak radzić sobie z alkoholikiem, który odmawia leczenia?

Ważne jest, aby być cierpliwym, konsekwentnym i stanowczym. Jest to niezbędne w kontaktach z alkoholikiem. W przeciwnym razie łatwo można stracić motywację do rozmowy z nim i przekonania go do leczenia. Jeśli alkoholik odmawia podjęcia leczenia, ważne jest, aby podjąć kroki w celu ograniczenia spożycia alkoholu. Nie będzie to łatwe, gdyż alkoholik ma popęd do picia alkoholu. Tak zwany „głód alkoholowy” jest często silny. Częściej prowadzi do impulsywnego picia bez ograniczeń. 

Jak można pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Można pomóc mu znaleźć alternatywne zajęcie, aby nie musiał tyle pić. Zajęcie to nie powinno być zbyt wymagające. Możliwe jest odzwyczajenie alkoholika od alkoholu poprzez stworzenie harmonogramu pracy lub innych zajęć. Odmowa leczenia może stanowić zagrożenie dla zdolności alkoholika do agresywnych lub gwałtownych zachowań i może utrudniać życie innym osobom z jego otoczenia. 

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jednak odwyk. Warto jednak spróbować przestać pić, jeśli alkoholik odmawia pójścia na specjalistyczne leczenie. Choć nie jest to zalecane, często może być to jedyna droga. Wymaga to dużej determinacji, zwłaszcza ze strony rodziny alkoholika. Muszą oni dołożyć wszelkich starań, aby pokonać uzależnienie i zachować zdrowie psychiczne. Profesjonaliści mogą zaoferować wsparcie dla rodziny osoby uzależnionej od alkoholu. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj  https://dezyderata.com/.

W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx