Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Projekt oświetlenia ogrodowego

Właściwe oświetlenie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku jest bardzo ważnym aspektem. Za jego pomocą jesteśmy w stanie odśnieżyć zimą, otworzyć furtkę czy wyciągnąć znajdującą się w skrzynce pocztę. Dodatkowo również układanie rzeczy w bagażniku czy na siedzeniu nie będzie dla nas żadnym problemem. Snopami światła możemy ozdobić nie tylko sam ogród, lecz także elewację danego budynku. Mając dobrze dobrane, ostre oświetlenie, jesteśmy w stanie wyeksponować posesję, która wygląda na bardziej zadbaną przy jednoczesnej ochronie, gdyż jest to w pewnym sensie rodzaj odstraszacza w przypadku pojawienia się nieproszonych gości.

Dobór wewnętrznego, jak i zewnętrznego oświetlenia to złożony proces pełen wyzwań. Podobnie jak ma to miejsce we wnętrzu, dany obszar dzielony jest na strefy, które możemy rozjaśnić, używając różnego typu oświetlenia. W przypadku lamp zewnętrznych stosuje się specjalistyczne modele, które odznaczają się dużą odpornością na rozmaite czynniki atmosferyczne, a także mechaniczne. Na szczęście na rynku znajdziemy dużą gamę owych produktów, przez co każdy znajdzie coś dla siebie w wybranym pułapie cenowym.

Oświetlenie zewnętrzne – staranne planowanie

Na pewno światło zewnętrzne nie może być tak mocne, że będzie oślepiać domowników, zakłócając ich sen i nie tylko ich, gdyż w przypadku kiedy mamy blisko sąsiadów, to owe światło tak samo może im przeszkadzać. Kto nie jest pewny co do prawidłowego doboru lamp, powinien skorzystać z usług architekta wnętrz, ewentualnie krajobrazu. Dodatkowo w momencie, kiedy zleceniodawca nie ma wyobraźni przestrzennej, to warto zamówić wizualizacje komputerową, która pokaże nam, jak będzie wyglądać i gdzie się znajdować emitowane światło sztuczne.

Całą instalację elektryczną należy doprowadzić z budynku, uwzględniając wszystkie obszary, w których będzie znajdować się oświetlenie. Ilość przewodów, jaką należy pociągnąć, najlepiej określi elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. W obwodach muszą znaleźć się również obwody sterujące takie jak programatory czasowe i czujniki ruchu, dlatego że to właśnie dzięki nim komfort użytkowy oraz nastrój w otoczeniu naszego domu wzrośnie.

Ową instalację należy położyć przed otynkowaniem elewacji i zagospodarowaniem wolnej przestrzeni. Pod kable wykonywane są wykopy, natomiast solidną podstawę należy wykonać w momencie, kiedy decydujemy się na ciężkie latarnie. Warto również zajrzeć na stronę firmy Ekoma (Ekoma.com.pl), gdyż jest to profesjonalna marka zajmująca się projektowaniem, montażem oświetlenia zewnętrznego, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości należy wziąć pod uwagę oświetlenie ogrodowe Ekoma.

Kilka słów o układaniu instalacji oświetlenia zewnętrznego

Obwód od bramy garażowej czy wjazdowej powinien być oddzielony od obwodu, który związany jest z oświetleniem, gdyż w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiejś usterki, będziemy mogli całość w łatwy sposób naprawić, nie dopuszczając do tego, aby w momencie zwarcia naprawiane oświetlenie sprawiło, że przestaną działać bramy i na odwrót. Dodatkowo przy oddzielnych układach, jak przestanie działać jedna lampa, to inne i tak będą dalej świecić, przez co nie dojdzie do tak zwanych egipskich ciemności.

Również w przypadku lamp możemy pokusić się o zastosowanie instalacji 12 V o niższym napięciu niż w przypadku bramy wjazdowej lub garażowej, w wyniku czego zużycie prądu będzie mniejsze. Wpłynie to także korzystnie na bezpieczeństwo, gdyż wysokie napięcie w momencie, kiedy będziemy mieć styczność z przerwami w dostawach prądu i jego skokami, może doprowadzić do zwarcia i wybuchu w obwodzie, przez co będziemy mieć uszkodzoną nie część układu, lecz jego całość.

Układanie

Do budowy instalacji zewnętrznej, która znajduje się naokoło domu, należy korzystać tylko i wyłącznie z kabli o solidnej izolacji z oznakowaniem fabrycznym YKY. Ważne, aby była ona oddalona o 80 cm od rur wodociągowych oraz nie stykała się z fundamentami. Dlatego warto owe przewody umiejscowić na minimalnej głębokości 60 cm, a 10 cm nad nimi powinna się znajdować niebieska ostrzegawcza folia, dzięki czemu w momencie jakichkolwiek przyszłych prac w tym miejscu nie dojdzie do ich uszkodzenia, gdyż z łatwością zostaną one rozpoznane po folii ostrzegawczej.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx