Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Djembe – jak wybrać idealny instrument dla siebie?

Mobilne instrumenty perkusyjne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to nie tylko z tego, że coraz częściej zawiązują się zespoły grające akustyczne. Przenośne bębny umożliwiają dużo łatwiejsze przewożenie, niż standardowa perkusja, a dodatkowo oferują ciekawe brzmienie. W niniejszym poradniku znajdują się podstawowe informacje na temat afrykańskiego bębna.

Djembe – co to takiego?

Instrument perkusyjny wywodzący się z Afryki Zachodniej bywa dziś spotykany w różnych częściach świata. W miejscu pochodzenia, djembe jest wykorzystywane do grania muzyki w codziennych wydarzeniach oraz różnego rodzaju uroczystościach, których nieodzowną częścią jest taniec. W przypadku profesjonalnych zespołów, instrument najczęściej stanowi część setu perkusyjnego. Można go usłyszeć wśród muzyków inspirujących się muzyką ludową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze djembe?

Wybierając djembe należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest wysokość instrumentu, które determinuje komfort grania na instrumencie. Wysokość bębna powinna umożliwiać muzykowi wygodne wydobywanie dźwięków w pozycji siedzącej.

Kolejnym ważnym aspektem jest średnica membrany. Ten parametr powinien odpowiadać wielkości dłoni muzyka, a także jej długości. Dobierając odpowiednią średnicę bębna, użytkownik ma pewność, że będzie w stanie wydobyć pełną gamę dźwięków oferowanych przez djembe. W przypadku osoby dorosłej będzie to średnica około 38 cm. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości jest to kwestia indywidualna.

Nie bez znaczenia pozostaje również jakość instrumentu, a szczególnie dla osób początkujących. Muzykując na djembe dobrej jakości, nauka staje się zdecydowanie łatwiejsza i gwarantuje więcej satysfakcji. Zbyt mały bęben wykonany w nieodpowiedni sposób wyróżnia się nie tylko krótszą żywotnością. Trudno za jego pomocą uzyskać zadowalającą jakość dźwięku, co przekłada się na szereg negatywnych aspektów. Zdecydowanie lepiej jest więc kupić droższy, ale lepszy jakościowo instrument.

Gdzie warto kupić djembe?

Afrykańskie bębny są dostępne w różnych sklepach, a także na rynku wtórnym. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na zakup instrumentu w profesjonalnym sklepie muzycznym. Wiedza i doświadczenie pracowników sprawia, że klientowi łatwiej jest wybrać djembe idealnie dopasowaną do jego oczekiwań. W fachowym punkcie sprzedaży można też liczyć na atrakcyjną cenę. Djembe to wyjątkowy bęben, rozwijający poczucie rytmu i sprzyjający twórczej inspiracji. W związku z tym warto po niego sięgnąć, również w charakterze pierwszego instrumentu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx