Filtry do maszyn – skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami
Filtry do maszyn można kupić w sklepach zajmujących się dystrybucją części maszynowych i środków do pielęgnacji sprzętów. Odgrywają one ważną rolę w dbaniu o maszyny i ochronie przed zanieczyszczeniami. Jakie są rodzaje filtrów i zalety ich stosowania?
Do jakich maszyn można kupić filtry?
W sklepach z filtrami można spotkać się z podziałem filtrów na dwa rodzaje – do maszyn rolniczych oraz do maszyn budowlanych. Wśród pierwszych znajdują się m.in. filtry do kombajnów, traktorów, ładowarek czy opryskiwaczy. Produkty z drugiej grupy można zastosować w takich maszynach jak np. podnośniki, koparki, dźwigi czy spycharki.
Jakie są rodzaje filtrów do maszyn?
Wśród filtrów do maszyn rolniczych spotyka się m.in.: powietrza, hydrauliczne, paliwowe, wodne, kabinowe czy odpowietrzniki. Filtry do maszyn budowlanych to np.: osuszacze powietrza, wody, paliwa, kabinowe, hydrauliczne czy odmy. W dobrze zaopatrzonych sklepach da się kupić zarówno filtry pochodzące od producentów maszyn, jak i od tych wytwarzających tańsze zamienniki.
Filtry rolnicze to produkty m.in. od takich marek jak John Deere, New Holland, CLAAS, Valtra czy Massey Ferguson. Budowlanymi zajmują się np. Deutz-Fahr, MC CLOSKEY, Krone i Ammann. Rodzaj filtra trzeba dopasować do typu konkretnej maszyny i funkcji, jaką produkt powinien pełnić.
Szeroki wybór filtrów znajdziesz tutaj.
Zalety stosowania filtrów do maszyn
Zaletą stosowania filtrów do maszyn jest to, że przedłużają one ich żywotność. Dzięki filtrom maszyny nie ulegają szybkiemu zanieczyszczeniu, co chroni np. niewielkie przestrzenie przed zatkaniem. Wpływa to na zmniejszenie awaryjności maszyn i zapewnia im prawidłowe, efektywne funkcjonowanie.
Filtry sprawiają, że wszystkie podsystemy są odpowiednio chronione nawet podczas pracy na polach czy budowach. W takich miejscach urządzenia są bardzo narażone na zanieczyszczenia. Do maszyn rolniczych może przedostać się m.in. ziemia z pól czy kawałki roślin. Na budowach nie brakuje kurzu czy pyłów, które mogą zaszkodzić maszynom.
Dbanie o stan filtrów maszynowych
Aby filtry prawidłowo spełniały swoje funkcje, trzeba pamiętać o dbaniu także o nie. Są to elementy mające swój okres przydatności, ponieważ pochłaniają zanieczyszczenia i z czasem tracą swoje ochronne właściwości. Trzeba pamiętać o ich regularnym kontrolowaniu i wymienianiu w razie potrzeby. Tylko czysty i zadbany filtr jest w stanie zapewnić maszynie odpowiedni poziom ochrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami na budowie czy w gospodarstwie rolnym.