Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Kilka słów o ceramice z Bolesławca

Wszyscy miłośnicy ceramiki oraz osoby ceniące sobie sztukę użytkową je znają. To wyroby z Bolesławca, które pomimo swojej nie najniższej ceny cieszą się ogromną popularnością od wielu pokoleń. Jeśli jednak nadal nie wiesz, w czym tkwi jej fenomen, sprawdź, dlaczego są tak chętnie kupowane. Dowiedz się, na jakie produkty warto zwrócić największą uwagę, jakie jest ich zastosowanie oraz gdzie można je znaleźć.

Wszyscy miłośnicy ceramiki oraz osoby ceniące sobie sztukę użytkową je znają. To wyroby z Bolesławca, które pomimo swojej nie najniższej ceny cieszą się ogromną popularnością od wielu pokoleń. Jeśli jednak nadal nie wiesz, w czym tkwi jej fenomen, sprawdź, dlaczego są tak chętnie kupowane. Dowiedz się, na jakie produkty warto zwrócić największą uwagę, jakie jest ich zastosowanie oraz gdzie można je znaleźć.

Czym wyróżnia się ceramika z Bolesławca?

Bolesławiecka ceramika, zwana także porcelaną z Bolesławca, to produkty, które na swoją renomę pracowały przez długie lata. Niektóre źródła wskazują, że już w XVI wieku powstała pierwsza pracownia, będąca zalążkiem obecnej manufaktury. Na ul. Piaskowej w Bolesławcu tworzyło się wówczas podstawowe naczynia, takie jak garnki czy talerze. Z czasem pojawiały się nowe produkty, a projekty ewoluowały. Nie zmieniło się tylko jedno. Wysoka jakość, z której bolesławiecka ceramika jest znana od samego początku. To właśnie ona sprawiła, że pierwsi klienci pokochali wyroby z niewielkiej pracowni, a kolejne pokolenia podtrzymywały tę miłość.

Wysoka jakość ceramiki z Bolesławca — o dokładnie oznacza?

Obecnie to właśnie jakość jest znakiem rozpoznawalnym Bolesławca. Każdy najmniejszy kubek czy talerzyk jest produkowany ręcznie, a następnie zdobiony techniką stempelkową. Dzięki temu ma unikalny wzór — można by rzec, że jedyny w swoim rodzaju. Ta oryginalność sprawia, że produkty chętnie kupują nie tylko Polacy, ale także koneserzy dobrego stylu zza zagranicy. Dla nich ceramika artystyczna z Bolesławca jest czymś nie do podrobienia, dlatego stawiają ją znacznie wyżej niż masowo produkowane towary. Warto także wiedzieć, że wysoka jakość objawia się nie tylko unikalnym wyglądem. Każdy produkt jest niezwykle wytrzymały. Specjalistyczna obróbka sprawia, że bolesławieckie naczynia zniosą znacznie więcej niż ich klasyczne odpowiedniki. Można je wykorzystać, podgrzewając posiłek w mikrofali, przechowując jedzenie w lodówce, a nawet myjąc naczynia w zmywarce. Nie trzeba się również obawiać o bezpieczeństwo użytkowania zastawy z Bolesławca. Produkty posiadają bowiem odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że nadają się do kontaktu z żywnością.

Manufaktura z Bolesławca — na jakie produkty warto zwrócić największą uwagę?

Obecnie w manufakturze w Bolesławcu dostępnych jest aż ponad 150 produktów w 400 różnych kształtach. Na koneserów dobrej jakości ceramiki czeka wyposażenie kuchni, artykuły dekoracyjne i świąteczne, a także produkty wykorzystywane okazjonalnie, które na co dzień mogą być ozdobą domu lub mieszkania. Które z nich cieszą się największą popularnością? Przyglądając się rynkowi wtórnemu, można z łatwością zauważyć, że najwięcej osób szuka kubków, filiżanek i spodków. Dla nich to właśnie te produkty są kwintesencją ceramiki z Bolesławca. Niemniej jednak decydując się na swoją pierwszą sztukę z tej niezwykłej manufaktury, warto także zwrócić uwagę na półmiski, talerze i miski. Będą one nie tylko pełniły funkcję użyteczną w kuchni, ale także świetnie sprawdzą się w formie dekoracji. Na szczególną uwagę zasługuje także ceramika ze szkłem, np. w formie patery.

Dla kogo sprawdzi się ceramika z Bolesławca?

Ceramika bolesławiecka z pewnością nie jest dla każdego. Jej wartość docenią tylko wrażliwe dusze, dla których sztuka i tradycja mają wyjątkową wartość. Sprawdzi się w Twoim mieszkaniu, jeśli szukasz czegoś, co jest przeciwieństwem masowej produkcji. Warto także mieć na uwadze, że produkty z Bolesławca są zdobione w pewien określony sposób. Wynika on z tradycji oraz zamiłowania do klasyki. To sprawia, że doskonale sprawdzą się we wnętrzach vintage lub jako przełamanie nowoczesnych domów, jednak koniecznie trzeba im stworzyć odpowiednią przestrzeń.

Ceramika z Bolesławca — sklep, w którym warto zrobić zakupy

Ceramika z Bolesławca, ze względu na swoją unikatowość, doczekała się wielu podróbek. Niestety obecnie nie wystarczy wpisać w Google hasła: „ceramika bolesławiec sklepy” czy „bolesławiec ceramika wyprzedaż” i wybrać pierwszego, lepszego wyniku, aby cieszyć się oryginalnymi produktami. Wręcz przeciwnie. Takie działanie może skończyć się tym, że staniesz się posiadaczem(-ką) słabej jakości towaru, który nigdy nawet nie był w Bolesławcu. Z tego względu decydując się na zakup, warto wybrać sprawdzony sklep, np. https://andyceramika.pl/. Aby to zrobić, koniecznie sprawdź opinie poprzednich klientów. Pamiętaj także, że bolesławiecka ceramika nie jest tania, dlatego unikaj ofert z podejrzanie niską kwotą — to nie zwiastuje niczego dobrego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx