Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Jak uatrakcyjnić sobie wypoczynek nad wodą?

Okres wakacyjny to czas kiedy dziesiątki tysięcy rodaków wyjeżdża na urlop. Od wielu lat jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych podróży w naszym kraju jest morze, góry oraz na trzecim miejscu jeziora. Mamy to szczęście że jako kraj mamy dostęp do tych wszystkich atrakcji bez większego znaczenia w której częsci kraju mieszkamy. Jeśli mieszkamy na południu to w góry mamy „rzut beretem”, nad Bałtyk ok 700km a na Mazury ok 500 km. Ogólnie nie ma tragedii i samochodem jesteśmy w stanie dotrzeć w każdy zakątek kraju w ciągu kilku godzin.

Jeśli preferujesz spędzanie urlopu nad wodą i nie należysz do tych osób które lubią całymi dniami leżeć plackiem na plaży to pewnie szukasz atrakcji i możliwości na ciekawe spędzanie czasu. Jednym ze sposobów które stale cieszy się dużą popularnością są wycieczki rowerowe. Nie ważne czy wybierzesz Mazury czy Bałtyk to będziesz miał do dyspozycji duży wybór ścieżek rowerowych. Wypożyczalni rowerów też nie brakuje i w każdej nadmorskiej miejscowości taką znajdziesz.

Pływanie na desce z wiosłem alternatywą dla kajaków

Innym sposobem na aktywne spędzanie czasu nad wodą jest pływanie na desce SUP. Nie jest to jeszcze tak popularne jak rower ale z roku na rok widać tego sprzętu coraz więcej. Całkiem możliwe że nazwa SUP może wydawać Ci się obca ale jak Ci podpowiemy że to pływanie na desce z wiosłem w pozycji stojącej? Jestem przekonany że gdzieś to już widziałeś.

Deska SUP swoją budową i kształtem przypomina deskę windsurfingową z tą różnicą że zamiast żagla mamy w rękach wiosło. Być może nie wiesz że większość desek sup które pływają po jeziorach czy morzu to deski pompowane. Dzięki unikalnej konstrukcji wnętrza takiej deski jest ona bardzo sztywna i twarda. Często osoby które po raz pierwszy mają okazję dotknąć takiej deski są naprawdę zdziwione twardością napompowanej deski. Zaletą deski pompowanej jest też łatwość jej przechowywania i transportowania. Jadąc autem na wakacje będziemy w stanie bez większego problemu zmieścić ją razem z innymi bagażami do przeciętnej wielkości samochodu. Po złożeniu deska sup jest pakowana do plecaka który ma wymiary ok 90 x 50 x 30cm.

Pływanie na desce SUP dla jest każdego bez względu na wiek

Niewątpliwą zaletą pływania na desce SUP jest jej wszechstronność. Tak naprawdę nie jest konieczne specjalne przygotowanie fizyczne i każdy kto ma chęci może spróbować pływania na desce z wiosłem. Osoba niedoświadczona która robi to po raz pierwszy jest w stanie po kilkunastu minutach oswajania się ze sprzętem wstać i zacząć wiosłować. Oczywiście ważne są też warunki na morzu czy jeziorze bo zdecydowanie najłatwiej jest podczas flauty kiedy mamy płaską wodę.


Pływanie na desce SUP jest też bezpieczne pod warunkiem że korzystamy z kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej w przypadku kiedy nie potrafimy pływać. Stawiając swoje pierwsze kroki na desce SUP warto sobie przećwiczyć wchodzenie na deskę po wpadnięciu do wody. To jest niezwykle ważna umiejętność którą trzeba posiąść zanim wypłyniemy dalej od brzegu. Deskę SUP można już wypożyczyć niemal w każdej nadmorskiej miejscowości. Wypożyczalnie działają też przy wielu jeziorach w całym kraju. Gorąco polecamy i zachęcamy do spróbowania. Jest to świetna forma rekreacji i możliwość bliskiego obcowania z przyrodą.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx