Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

W Polsce coraz częściej da się zauważyć domy mające poddasze użytkowe. Na poddaszu najczęściej znajdą się sypialnie, pokoje dziecięce oraz łazienki. Jest to zwykle część domu, do której mają dostęp jedynie domownicy. Strefa ta powinna być oświetlona naturalnym światłem, dlatego zastosowanie znajdą tam okna dachowe. Wyróżnia się wiele rodzajów okien dachowych, można dobrać je w zależności od potrzeb. Dlaczego wybrać okna dachowe? Jakie okna dachowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Jakie są zalety okien dachowych?

Okna dachowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, oto niektóre z nich:

 • Uniwersalność montażu – nadają się do każdego dachu nachylonego pod kątem 15-90 stopni,
 • Dobre oświetlenie pomieszczenia – wpuszczają dwa razy więcej światła niż zwykłe okna,
 • Interesujący element dekoracji  – oprócz praktycznej funkcji, okna dachowe są również dekoracją dla domu, przyciągają wzrok,
 • Możliwość kontroli stanu dachu – pozwalają sprawdzić w jakiej kondycji są dach i rynny bez potrzeby wzywania fachowców,
 • Poprawiają możliwość aranżacji wnętrza – można dowolnie rozstawiać elementy dekoracji wnętrz, bez ryzyka zasłonięcia źródła światła,
 • Zapobiegają włamaniom – zdecydowanie trudniej się przez nie włamać w porównaniu do zwykłych okien,
 • Niewiele widać przez nie z zewnątrz – nie pozwolą na zaspokojenie ciekawości przechodniów, czy sąsiadów,
 • Zapewniają zwiększoną ciszę i ciepło w domu,
 • Wykazują się dużą wytrzymałością i szczelnością,
 • Pozwalają zaoszczędzić na rachunkach.

Rodzaje okien dachowych, które wybrać?

Okna dachowe różnią się między sobą głownie sposobem otwierania. Można wyróżnić głównie okna obrotowe, uchylne oraz kolankowe. Oprócz nich stosowane są także okna obrotowe wysokoosiowe, rozwierane, nierozwierane oraz uchylno-obrotowe i otwierane elektrycznie.

 • Okna dachowe obrotowe otwierają się w zakresie 180 stopni, co jest przydatne przy myciu zewnętrznej części szyby i montowania markiz oraz wietrzeniu pomieszczenia.
 • Okna dachowe uchylne otwierają się w zakresie do 35 stopni, co wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej w domu i większy widok na zewnątrz.
 • Okna dachowe kolankowe charakteryzują się połączeniem tradycyjnego okna z innowacyjnym oknem dachowym, co pozwala na wpuszczenie jeszcze większej ilości światła do pomieszczenia.
 • Okna dachowe uchylno-obrotowe charakteryzują się możliwością uchylenia do 45 stopni, mogą być otwierane na dwa sposoby.
 • Okna dachowe wysokoosiowe są to okna w których jest podwyższona oś obrotu na wysokość 3/4 okna, dzięki czemu skrzydło okna po otwarciu wychodzi na zewnątrz.
 • Okna dachowe rozwierane – inaczej włazowe mają konstrukcje klapy która otwiera się w prawą lub lewą stronę w zakresie 90 stopni. Zapewniają łatwe wyjście na dach.
 • Okna dachowe otwierane elektrycznie – jest to nowe rozwiązanie, pozwalające zdalnie zamykać i otwierać okno. Okno to może posiadać różne czujniki np. zamykania okna kiedy pada deszcz.

Okna dachowe 4-szybowe – jako innowacyjny rodzaj okien dachowych

Okna dachowe 4-szybowe są to okna niesamowicie energooszczędne, charakteryzują się połączeniem 4 szyb, między którymi znajdują się gazy szlachetne. Największą zaletą okien dachowych 4-szybowych jest ich zwiększona izolacja i szczelność, dzięki czemu są często wybierane. Dzięki swoim zaletom, pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, utrzymują również stabilną temperaturę w budynku, działają dobrze jako izolator akustyczny. Okna te często są dostępne z opcją żaluzji wewnątrz okiennej, która jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Okna te, szczególnie polecane są do domów pasywnych, z dużą ilością oszklenia.

Czy warto zamontować okna dachowe?

Zdecydowanie tak – okna dachowe mają wiele istotnych zalet i niewiele mało znaczących wad. Wiele zależy również od tego jaki rodzaj okien wybierzemy. Okna dachowe zapewnią nam nie tylko dostęp do światła dziennego przez cały rok, ale również ułatwią nam rozstawienie mebli i aranżacje wnętrza według naszych oczekiwań.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx