Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jak z zyskiem sprzedać samochód zabytkowy?

Zabytkowe auto to duma właściciela oraz ozdoba kolekcji, jednakże posiadanie takiego pojazdu wiąże się z pewnymi obowiązkami. Utrzymanie samochodu z żółtymi tablicami rejestracyjnymi różni się znacznie od użytkowania zwykłego auta, co przekłada się również na sposób, w jaki przeprowadzana jest sprzedaż.

Co sprawia, że samochód staje się zabytkowy?

Żółte tablice rejestracyjne kojarzą się zwykle z pojazdami liczącymi sobie przynajmniej 25 lat i nie jest to przekonanie błędne – warunek ten jest jednym z podstawowych wymogów, aby auto mogło zostać uznane za zabytek. Dodatkowe warunki określają, że produkcja pojazdu musiała skończyć się przynajmniej 15 lat wcześniej, a samochód posiada przynajmniej 75% oryginalnych części. Jednakże żółte tablice rejestracyjne mogą również zostać przyznane, jeżeli auto:

– prezentuje unikalne rozwiązania konstrukcyjne;

– dokumentuje ważne etapy w rozwoju techniki motoryzacyjnej;

– było związane z rozpoznawalnymi osobami lub brało udział w wydarzeniach uznawanych powszechnie za ważne;

– związane jest z wydarzeniami sportowymi;

– cechuje się oryginalnym wykonaniem lub zostało odrestaurowane;

– stanowi wierną kopię, wykonaną zgodnie z technologią wykorzystywaną podczas okresu produkcji pierwowzoru.

Jak przygotować zabytkowy pojazd do sprzedaży?

Największym atutem pojazdu z żółtymi tablicami rejestracyjnymi jest oczywiście jego status samochodu zabytkowego. Jeżeli w naszym garażu znajduje się auto, które nie zostało uznane za takowe, warto zadbać o przyznanie mu tego statusu. Jest to wydatek rzędu 1000-1600 złotych, przy czym największą zmienną w tym wypadku jest wynagrodzenie dla rzeczoznawcy. Status auta zabytkowego jest jednak wartościową inwestycją, gdyż stanowi dla klienta wyraźny znak, iż ma do czynienia z prawdziwym rarytasem.

Oczywiście przed sprzedażą należy zadbać o należyte udokumentowanie historii pojazdu lub powodu, dla którego auto uzyskało żółte tablice rejestracyjne. Ułatwi to wycenę oraz pozwoli zwrócić uwagę odpowiednich osób, co bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania na sfinalizowanie transakcji. Tak samo, jak w przypadku innych aut, także i pojazdy zabytkowe powinny być utrzymane w jak najlepszym stanie. Dotyczy to nie tylko kondycji podwozia, silnika oraz zawieszenia, ale również takich kwestii, jak czystość wnętrza oraz karoserii.

Gdzie sprzedać zabytkowe auto z zyskiem?

Decydując się na sprzedaż takiego pojazdu mamy do wyboru sprzedaż samodzielną lub skorzystanie z usług skupu starych samochodów. Pierwsza z opcji uchodzi za bardziej dochodową, jednakże nie jest to reguła, która sprawdzi się podczas każdej transakcji. Samochody zabytkowe z definicji posiadają znacznie mniejsze grono odbiorców, przez co można stosunkowo łatwo znaleźć się w sytuacji, gdy proponowana przez nas cena lub atrakcyjność pojazdu będzie oznaczała, iż nie znajdziemy chętnego nabywcy. Samodzielna sprzedaż również wymaga czasu, który zostanie poświęcony na spotkania z potencjalnymi klientami, jazdy próbne oraz wizyty w warsztatach. Z kolei skup starych aut oferuje nie tylko konkurencyjne ceny, ale również sprawną wycenę i obsługę dokumentów. Współpraca z firmą gwarantuje profesjonalne podejście i finalizację transakcji w niezwykle krótkim czasie, co stanowi dla wielu klientów nader korzystny atut.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx