Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie (numerze nadwozia)?

Każdy kierowca wie, że zakupowi auta – zwłaszcza używanego – towarzyszą bardzo duże emocje. Z jednej strony chcemy jak najszybciej wsiąść za kółko własnego wozu, z drugiej obawiamy się paść ofiarą nieuczciwego handlarza. Kupując samochód z rynku wtórnego powinniśmy przede wszystkim kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedawcy. Ostrożność nigdy nie zaszkodzi, a w wielu przypadkach może zapobiec potencjalnie kosztownym błędom. Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania oraz nieplanowanych wydatków, koniecznie przed zakupem dowiedz się, jaka jest historia samochodu. Jej sprawdzenie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które przymierzają się do nabycia auta z drugiej ręki.

Czym jest historia pojazdu?

Historia pojazdów stanowi chronologiczny zapis zdarzeń dotyczących danego egzemplarza. To najważniejsze dane, jakie powinniśmy znać aby móc potwierdzić wiarygodność informacji od sprzedawcy zawartych w ogłoszeniu. Historia auta przedstawiona jest w formie raportu tworzonego w oparciu o dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Sprawdzając historię pojazdu po VIN możemy zweryfikować stan interesującego nas auta używanego przed sfinalizowaniem zakupu. Przykładowy raport z rozkodowania VIN zawiera w sobie m.in.:

 • dane techniczne pojazdu,
 • jego przebieg,
 • liczbę poprzednich właścicieli oraz województwo rejestracji,
 • informację na temat własności pojazdu (własność osoby prywatnej, firmy lub organizacji),
 • fabryczne wyposażenie pojazdu oraz informację producenta o wadliwych seriach danego modelu,
 • adres miejsca montażu pojazdu,
 • historię uszkodzeń,
 • informacje o szkodach i kolizjach,
 • historię sprawdzeń,
 • historię akcji serwisowych producenta,
 • historię aukcji internetowych (wraz ze zdjęciami),
 • ważność obowiązkowego badania technicznego,
 • sprawdzenie ubezpieczenia OC,
 • sprawdzenie w bazach kradzieżowych.

Jak sprawdzić historię samochodu po VIN?

Aby poznać informacje na temat pojazdu potrzebujemy znać jego numer VIN (określany potocznie numerem nadwozia). Skrót VIN oznacza z angielskiego Vehicle Indentification Number, co możemy przetłumaczyć jako numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód, który jest dopuszczony do ruchu, musi posiadać swój własny numer nadwozia nadany przez producenta. Współcześnie kod VIN w swoim pełnym zapisie składa się z 17 znaków – liter oraz cyfr, z wyłączeniem takich znaków jak „O” czy „I”, by nie myliły się z zerami oraz jedynkami. Numer nadwozia jest nadawany pojazdom zgodnie ze światowymi standardami przyjętymi w roku 1981. Trzy pierwsze znaki wskazują markę, kolejne sześć zawiera dane techniczne oraz ogólną charakterystykę pojazdu, a ostatnie osiem koduje zwykle kolejno: rok produkcji, miejsce montażu pojazdu oraz numer serii pojazdu.

Jak sprawdzić historię auta po VIN-ie za darmo?

Sprawdzenie historii pojazdu nie jest rzeczą trudną. Aby uzyskać bezpłatny dostęp do danych dotyczących przeszłości samochodu używanego wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy internetowej. Dane z historii VIN można otrzymać na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest wejście na rządową stronę Historia Pojazdu, gdzie na podstawie informacji z dowodu rejestracyjnego (numer VIN, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji) możemy za darmo wygenerować raport z danych zgromadzonych w CEPiK. Bezpłatne sprawdzenie pojazdu po VIN oferują też niezależne serwisy. W tym przypadku wystarczy podać sam numer nadwozia – inne dane z dowodu rejestracyjnego nie są nam potrzebne. Strony udostępniające informację o historii auta po VIN bazują na rzetelnych i zawsze aktualnych danych, które pochodzą z rejestrów krajowych i zagranicznych. To komplementarne rozwiązanie w stosunku do usługi oferowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sprawdzenie historii pojazdu po VIN możemy również zlecić wyspecjalizowanej firmie. Na podstawie numeru nadwozia wygeneruje ona szczegółowy raport na temat dokładnej historii samochodu.

Czy powinienem sprawdzić historię pojazdu przed zakupem?

Zdecydowanie tak. Postępując w ten sposób nie dasz się zwieść nieuczciwym sprzedawcom i skontrolujesz, czy twoje przyszłe auto jest warte swojej ceny. Sprawdzanie historii pojazdu po VIN może uchronić cię też przed wieloma przykrymi konsekwencjami, jak nieświadomy zakup samochodu pochodzącego z kradzieży. Nie ryzykuj – sprawdź pojazd używany przed kupnem!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx